تحلیل بنیادی فزر برای سرمایه گذاری بلند مدت

بروزرسانی در29 اردیبهشت 1403
تحلیل بنیادی فزر برای سرمایه گذاری بلند مدت
شرکت پویا زرکان آق دره یکی از فعالین صنعت معدنی است که نقش مهمی را در این صنعت و بخصوص در استخراج سنگ طلا ایفا میکند. قبل از هر تحلیلی بهتر است صنعت معدنی و استخراج کانه های فلزی را به اختصار معرفی کنیم تا از نحوه فعالیت شرکت های فعال در این زمینه و البته شرایط اقتصادی آن در مقیاسی بزرگ تر آگاه شده و با دید کاملی سرمایه گذاری کنیم. صنعت معدنی یکی از بزرگ ترین و البته متنوع ترین صنایع کشور است که تامین منابع مالی دولت، ارزش افزوده برای اقتصاد کشور و از همه مهم تر استخراج منابع طبیعی و تامین نیاز های اساسی مردم از ویژگی های قابل توجه آن است.
یکی از بهترین ویژگی های این صنعت معدن این است که به دلیل وجود معادن و منابع در مناطق روستایی و دارای قشر ضعیف، شرکت های آن اشتغال زایی کرده و به گردش نقدینگی آن مناطق نیز کمک میکنند. در ادامه به تحلیل تکنیکال و مختصرا بنیادی شرکت پویا زرکان آق دره با نماد فزر بر اساس اولویت متریک ها میپردزیم تا سرمایه گذاران با آگاهی بیشتری اقدام به خرید سهم و سرمایه گذاری در بورس کنند.

برآورد سود فزر در 1403

به دلیل نوسانات نرخ ارز و طلا و همچنین تورم، سودسازی فزر هم نوسانات زیادی را طی سالهای گذشته تجربه کرده است؛ به همین خاطر برآورد سود این شرکت کمی دشوار است. با این حال با توجه به افزایش چشمگیر تولید، در مقابل، نرخ رشد میانگین 60 درصدی هزینه ها و از همه مهم تر انتظار رشد حداقل 30 درصدی قیمت انواع طلا در ایران و همچنین ارزش ذاتی 84 هزار و 600 تومانی دلار، سود خالص شرکت پویا زرکان آق دره با مدل های شاخص سازی، نسبت پوشش سود و نسبت اقلام سود و زیان، حداقل مبلغ 2 هزار و 460 میلیارد تومان و حداکثر 3 هزار و 636 میلیارد تومان برای یکسال 1403 برآورد میشود. یعنی در واقع حداقل 820 تومان و حداکثر 1210 تومان سود به ازای هر سهم (EPS forward) که در صورت تحقق میتوان به افزایش قیمت سهام فزر و جذابیت آن به عنوان سهام مرتبط با طلا و نقره در دسته بندی شرکت های دلاری محور امیدوار بود. مفروضات زیر بر اساس میلیارد تومان در برآورد سود برای سال 1403 لحاظ شده است.

جمع درآمد ها :
حداقل 3000 و حداکثر 4300
بهای تمام شده :
حداقل 510 و حداکثر 634
هزینه اداری :
حداکثر 25
مالیات :
حداقل 4.5 و حداکثر 6
نرخ دلار :
میانگین 85 هزار تومان
نرخ اونس جهانی طلا :
2500 دلار
میزان تولیدات گروه :
همان سال قبل (حداقل)

تحلیل تکنیکال فزر برای 1403

قیمت سهم در آبان ماه 1401 همزمان با رشد کل بازار ها بخصوص بازار بورس، به میزان 230 درصد افزایش یافت و از کف 1380 تومان به محدوده 4600 تومان رسید و پس از ایجاد یک سقف تاریخی در آن ناحیه، 33 درصد ریزش کرد و به محدوده 3060 تومان رسید که پس از 10 ماه رنج زدن و انباشت سرمایه گذاران، مجددا 103 درصد رشد کرد که در حال حاضر در محدوده 5125 تومان در زمان نگارش مقاله معامله میشود. حمایت معتبر 4600 تومان قوی بوده و بنظر میرسد آخرین ایستگاه نزولی قیمت باشد که در صورت رسیدن قیمت و یا حتی نزدیک شدن به آن ناحیه میتوان به خرید بیشتر فکر کرد. بر مبنای رفتار های فراکتالی قیمت از ابتدا تا کنون و همچنین مدل های ارزشگذاری بر اساس سطوح قوی PRZ اولین هدف که سقف قبلیست 6200 تومان و سپس 8000 تومان برای روند صعودی قیمت در دسترس خواهند بود که پیش بینی میشود با نسبت درصدی کف و سقف، 72 درصد رشد از ناحیه فعلی حداقل باشد که در صورت شدت روند اهداف بالاتری را متصور خواهیم بود.

معرفی و جایگاه شرکت

شرکت پویا زرکان آق دره در زمینه استخراج فلزات ارزشمند کانسنگ طلا، نقره و جیوه فعالیت میکند که نوسانات مثبت طلا باعث میشود تا سودسازی شرکت بیشتر شود و بر اساس دلار و طلای جهانی درآمد داشته باشد که یکی از ویژگی های کلیدی شرکت است. فزر مالک 3 شرکت فرعی با نام های فرآوری پویا زرکان آق دره، استحصال مواد معدنی تخت سلیمان و پویا زرساز میباشد که قدرت شرکت مادر را در تولید و فروش بیشتر میکند. با توجه به وضعیت تولید طلا در ایران که به دلیل ارزشمند بودن فلزات تولیدی نسبتا محدود است، شرکت پویا زرکان آق دره با ظرفیت اسمی 715 هزار تن کانسنگ طلا در حال فعالیت است که شرکت فرآوری پویا زرکان آق دره 12 تن کنسانتره طلا، 12 تن کنسانتره نقره، 25 تن کنسانتره جیوه و 600 تن سیانید سدیم و درنهایت شرکت استحصال مواد معدنی تخت سلیمان با ظرفیت 700 کیلوگرم طلا، 684 کیلوگرم نقره و 3 تن جیوه میزان تولیدات دارند و در واقع گروه زنجیره کامل از معدن تا شمش طلا را در قالب سهام فزر در اختیار دارند.

ترکیب سهامداران عمده

شرکت کاوندگان قشم با مالکیت 362.5 میلیون (12.1 درصد) در جایگاه اول، شرکت تابان کیش 330 میلیون (11 درصد) در جایگاه دوم، شرکت کوشش آذین قشم 330 میلیون (11 درصد) هماننند تابان کیش در جایگاه دوم، شرکت فرا اندیشان نیک فرجام قشم 290 میلیون (9.7 درصد) در جایگاه سوم، شرکت کاوان کیش 250 میلیون (8.3 درصد) در جایگاه چهارم و در نهایت، شرکت سهامی عام باما با 143 میلیون (4.8 درصد) در جایگاه پنجم از کل 3 میلیارد سهم موجود را در اختیار دارند که پس از آن برخی سهامداران عمده ای هستند که سهم کمتری را دارا میباشند.

وضعیت سودسازی در 1402

شرکت در یکسال مالی 1402 به مبلغ 2 هزار و 688 میلیارد تومان درآمد ناخالص داشته است؛ در حالی که هزینه های اداری و دستمزد به مبلغ 13.7 میلیارد تومان، بهای تمام شده به مبلغ 317 میلیارد تومان و در نهایت، سود خالص به مبلغ 2 هزار و 406 میلیارد تومان به ثبت رسیده است. نرخ رشد جمع درآمدها به میزان 800 درصد، هزینه های مستقیم در فرآیند تولید 56 درصد، هزینه های اداری 76 درصد و سود خالص 138 درصد نسبت به سال 1401 افزایش یافته است که نشان میدهد وضعیت سودسازی شرکت رضایت بخش است و البته دلیل کمتر رشد کردن سود خالص نسبت به جمع کل درآمد های ناشی از فروش، بیش از اندازه بودن بهای تمام شده نسب به فروش در سال 1401 میباشد که در نهایت منجر به سودسازی کمتر شده بود؛ اما در حال حاضر شرکت در سال 1402 عملکرد خوبی در مدیریت منابع و سودسازی داشته است.

حرف آخر

در تحلیل سهم های دلاری محور و یا مرتبط با فلزات ارزشمندی مثل طلا و نقره باید حساسیت بازدهی قیمت سهم به نرخ اقلام جهانی را نیز مورد بررسی قرار دارد. متریک های زیادی در تحلیل ها وجود دارد که میتوان بررسی کرد؛ اما نوشتن همه آنها از حوصله کاربران خارج است. پس، سعی بر آن بود که برخی موارد مهم را برای سرمایه گذاران شرح دهیم تا با آگاهی بیشتری اقدام به خرید و فروش کنند و البته باید خاطر نشان کرد که تصمیم گیرنده نهایی خود خریدار است؛ حتی اگر سهم طلا باشد!

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.