صفحه اصلی
وبلاگ
بورس
بهترین سهام بانکی برای خرید در آذر 1401 | تحلیل 4 سهام
2 دقیقه
03 آذر 1401
اشتراک

بهترین سهام بانکی برای خرید در آذر 1401 | تحلیل 4 سهام

فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید شرکت‌ها برای تامین سرمایه وارد بازار بورس می‌شوند. بانک‌ها نیز از این موقعیت دور نماندند و خود را به بازار سرمایه رساندند. با وجود صنایع متخلف خصوصی و دولتی در این بازار، سرمایه‌گذاران برای انتخاب درست، موقعیت‌های زیادی در مقابل خود دارند. یکی از گروه‌های نام آشنای بازار بورس، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری است. گروه نمادهای بانکی در اکثر مواقع برخلاف دیگر گروه‌ها ثبات بیشتری دارد. به خصوص که در جریان ریزش شاخص در سال 99 این ثبات بیشتر دیده شده است. به طوری که، در زمان صعودی بودن شاخص اکثر نمادهای بانکی افزایش قیمت را تجربه می‌کرد. با این وجود، پس از سقوط شاخص بورس سهام این گروه به نسبت ضرر کمتری را در مقایسه با دیگر گروه‌ها متحمل شدند. در ادامه قصد داریم تا پس از معرفی نمادهای بانکی، نمادهای بانکی مناسب خرید در سال 1401 را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای متن همراه ما باشید.

نمادهای مشهور بانکی را بیشتر بشناسیم؛

در ادامه، برخی از مشهورترین نمادهای بانکی را بیشتر خواهیم شناخت:

نماد وبصادر | تحلیل بانک صادرات ایران

این نماد متعلق به بانک صادرات است. بانک صادرات ايران بعد از انقلاب اسلامی ایران دولتی شد. این بانک، طبق آمار سال 86 با سرمایه‌ای معادل با 1.9 میلیارد دلار در راستای خدمات مالی و بانکداری ایرانی فعالیت می‌کند.
در لحظه نگارش این مقاله، هر سهم وبصادر با قیمت 1701 ریال در حال معامله است که نسبت به روز قبل با 1.22 درصد افت مواجه بوده است. حجم معاملات این سهم 64,431 میلیون ریال و حجم مبنا آن 66 میلیون و 43 هزار سهم است. وبصادر در بازار دوم بورس معامله می‌شود.  

تحلیل وبصادر : محدوده حمایتی مهم بانک صادرات 140 تا 150 تومان است، انتظار داریم قیمت از این محدوده به سمت 220 تومان حرکت کند . بنابراین محدوده مناسب خرید میتواند 140 تا 150 تومان و محدوده مناسب فروش 220 تومان باشد.

تحلیل وبصادر در مرداد 1401 انجام شده است. 

تحلیل تکنیکال وبصادر

نماد وبملت | تحلیل بانک ملت

بانک ملت یکی دیگر از بانک‌های ایرانی است که 16 درصد سهم آن متعلق به دولت است. این سهم اولین بار در بهمن ماه سال 87 در بازار بورس و اوراق بهادار تهران عرضه شد. از جمله شرکت‌های زیرمجموعه این بانک می‌توان به؛ شرکت به پرداخت ملت، شرکت بیمه ما، شرکت کارگزاری بانک ملت و ... اشاره کرد.  

تحلیل وبملت : با توجه به روند بازار احتمالا قیمت تا محدوده 210 تومان کاهش پیدا کند. محدوده خرید مناسب برای سهام وبملت 210 تومان و احتمالا در صورتی که کلیت بازار صعودی باشد تا محدوده 310 تومان رشد خواهد کرد.

تحلیل وبملت در مرداد 1401 انجام شده است. 

تحلیل وبملت

نماد وتجارت | تحلیل بانک تجارت

بانک تجارت از بانک‌های دولتی است که در راستای خدمات مالی و بانکداری ایرانی تاسیس شده است. از جمله شرکت‌های تحت نظارت این بانک می‌توان به؛ کارگزاری بانک تجارت، شرکت صرافی تجارت، شرکت مهندسین مشاور تجارت، شرکت کارت اعتباری ایران کیش، شرکت بیمه تجارت فردا و ... اشاره کرد. بر اساس آمار هلدینگ بزرگ بانک تجارت جزو 100 شرکت برتر در اقتصاد ایران است. این بانک، نخستین بار از دستگاه ATM و شبکه سوئیفت در ایران استفاده کرده است.

تحلیل وتجارت : درحال حاضر قیمت سهام وتجارت در محدوده حمایتی قرار دارد، محدوده مناسب خرید 145 تومان است و انتظار میرود که در صورت حمایت، قیمت تا محدوده 190 تومان رشد کند .

تحلیل وتجارت در مرداد 1401 انجام شده است. 

تحلیل تکنیکال وتجارت

نماد ونوین | تحلیل بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین در تیر ماه سال 1380 اقدام به پذیره‌نویسی نمود. این بانک سعی کرده است کلیه خدمات بانکی و مالی در شبکه خدمت رسانی به مشتریان خود ارائه دهد. از اهدافی که بانک اقتصاد نوین در سال 1400 دارد می‌توان به فراهم کردن الگویی از بانکداری جامع و تبدیل شدن آن به یکی از سه بانک برتر ایران از لحاظ سودآوری اشاره کرد. این امر با به کارگیری از کارآمدترین کارکنان و شایسته‌ترین مدیران، مدرن‌ترین خدمت‌رسانی و ... محقق خواهد شد.

تحلیل ونوین : در حال حاضر ترند صعودی شکسته شده و وارد فاز نزولی شده است. بنابراین احتمال کاهش قیمت تا 195 تومان وجود دارد، اما محدوده خرید مناسب 295 تومان و در صورتی که بازار خوب باشد احتمال رشد تا 350 تومان وجود دارد.

تحلیل ونوین در مرداد 1401 انجام شده است. 

تحلیل تکنیکال ونوین

نکته قابل توجه اینکه؛ دیر یا زود تحلیل‌ها اثر خود را در قیمت سهام‌های گروه بانکی نشان می‌دهد. به همین دلیل، این بانک‌ها حجم بالایی دارایی و سرمایه‌گذاری و ارز دارند که حداقل ارزش ریالی این دارایی‌ها طی این 3-4 سال به طور چشمگیری رشد داشته است؛ علاوه بر اینکه از نظر حجم دارایی هم رشد قابل توجهی داشتند. علاوه بر این، وضعیت فعالیت عملیات بانکی بانک‌ها هم تغییرات قابل توجهی داشته و نرخ تسعیر ارز آنها هم قطعا با توجه به افزایش نرخ ارز نیمایی افزایش خواهد داشت. اما، ارزش بازار امروز سهام این بانک‌ها به پایین‌ترین سطوح تاریخ رسیده است؛ که می‌توان گفت تقریبا به اندازه ارزش یک بخش از دارایی‌هایشان هم نیست، چه برسد به در نظر گرفتن همه ابعاد آنها.

نماد چیست؟ | نمادهای بانکی در بورس

در بازار سرمایه، شرکت‌های مختلف سهام خود را برای فروش عرضه می‌کنند. سرمایه‌گذاران نیز برای مشارکت و به قصد کسب سود از این بازار، سهام شرکت‌ها را خریداری می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم، افراد به امید کسب سود سهام شرکت‌ها را خریداری می‌کنند؛ اما هیچ تضمینی برای کسب سود در این بازار وجود ندارد و حتی اگر بدون دانش کافی و یا کمک افراد متخصص وارد معاملات شوید، ممکن است متضرر شوید.
از زمانی که بورس در ایران تاسیس شد، به خصوص طی چند سال اخیر شرکت‌های مختلف خصوصی یا دولتی از همه صنایع به نحوی وارد بازار سرمایه شدند. صنعت نام آشنای بانکی نیز یکی از صنایعی بود که به امید جذب سرمایه و نقدینگی بیشتر وارد این بازار شد و سهام شرکت‌های خود را به عموم عرضه کرد.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در نمادهای بانکی بازار بورس اوراق بهادار را دارید، باید ابتدا با نمادهای این گروه آشنا شوید. در بازار بورس سعی می‌شود تا نماد همه شرکت‌هایی که در یک صنعت خاص فعالیت می‌‌کنند، با ترکیب یک حرف مشخص نمایش داده شوند. با اضافه شدن این حروف به نام نماد‌ شرکت، گروه هر سهم مشخص می‌شود. حوزه فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری یکسان است؛ به همین دلیل، تقریبا تمام نمادهای بانکی یا موسسات اعتباری با حرف "و" نمایش داده می‌شوند. از نمادهای بانکی می‌توان به وبصادر، وتجارت، وبملت، ونوین، و ... اشاره کرد.

صنعت بانکداری کمتر از دیگر گروه‌ها تحت تاثیر رویدادها و نوسانات جهانی است. به عبارت دیگر، این نکته که نرخ جهانی طلا با افت شدید مواجه شده یا اقتصاد جهانی به دلیلی درگیر رکود است، تاثیر چندانی در سازوکار بانک‌های ایرانی ندارد. این به دلیل تحریم‌های موجود بر بانک‌های ایرانی است. شاید تحریم‌ها عواقب بدی داشته باشند؛ اما در این زمینه آنقدر ‌سخت اجرا شده‌اند که بانک‌های ایرانی از تاثیرات ناشی از دیگر وقایع مختلفی که در جهان رخ می‌دهد نیز ایمن بمانند.
فارغ از مشکلات اقتصادی و حتی رکود جهانی، به احتمال زیاد سهام بانکی مناسب خرید در بازار سرمایه با روند صعودی پیدا می‌کنید. این حقیقت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سهام بانکی است.

گروه بانک‌ها هم درست مثل هر گروه دیگری در بازار بورس لیدر مخصوص به خود را دارند. منظور از رهبر یا لیدر گروه، نمادی است که بیشترین تاثیر را بر دیگر نمادهای صنعت یا گروه خود می‌گذارد و رشد مثبت یا منفی آن در رشد دیگر نمادها تاثیرگذار است. رهبر یا لیدر نه تنها در تعیین وضعیت گروهی خاص، بلکه در روند کل بازار نیز می‌تواند نقشی مهم ایفا کند. برای انتخاب سهمی با قابلیت رشد در بازار سرمایه، باید نقش لیدرهای گروه یا بازار را نیز در نظر داشته باشید.
برای تعیین رهبر میزان عرضه و تقاضا برای سهام، موضوع و فاکتوری بسیار مهم محسوب می‌شود؛ اما فاکتورهای دیگری هم مانند: میزان سرمایه آن شرکت، ارزش هر سهم، حجم معاملاتی هر نماد، تعداد سهام قابل عرضه، نقدینگی ورودی و  ... نیز برای لیدر شدن سهم نقشی مهم دارند.

نقش گروه بانکی بر کل بازار سرمایه

همانطور که گفتیم سهامی در بازار به عنوان لیدر وجود دارند. اما علاوه بر سهم‌ها، گروه‌ها نیز می‌توانند نقش رهبری بر بازار داشته باشند. به عبارتی، هر گروه در بازار با توجه به میزان قدرت کم یا زیادی که دارد، می‌تواند نقشی در صعود یا افت کل بازار نیز داشته باشد. در این بین، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری در کل بازار بورس نقشی تعیین‌کننده دارند و جزو موثرترین گروه‌ها در تعیین روند بازار هستند.
در حقیقت، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری جزو بزرگ‌ترین‌ گروه‌ها محسوب می‌شوند و به همین دلیل نیز نقش مهمی در روند کلی بازار سرمایه دارند. در ادامه تصویر و توضیحاتی از تحلیل شاخص صنعت بانکی آورده شده است. 

تحلیل: نمودار شاخص صنعت بانکی بعد از رشد یک هفته اخیر دلار و افت بازار سرمایه، تقریبا به سطح ارزشی سال 1397 رسیده که پایین‌ترین سطح تاریخی محسوب می‌شود. اگر خاطرتان باشد سال 97 بانک‌ها بعد از حدود 2 سال توقف با قیمت‌های نصف سال 95 باز شدند؛ در حالی که، قیمت دلار صعودی بود و همانطور که مشاهده می‌کنید بعد از بازگشایی‌های عجیب، کف‌های ارزش بازاری که بانک‌ها ثبت کردند، به پایین‌ترین کف ارزشی این صنعت نسبت به شاخص کل و همینطور، نرخ دلار تبدیل شد. امروز تقریبا این صنعت به کف سال 97 رسیده است. به عبارت ساده، ارزش سهام بانکی امروز تقریبا در نزدیکی سطح ارزش سال 97 است. در حالی که، در این سال‌ها هم از نظر سودآوری هم حجم و ارزش دارایی‌ها و سایر متغیرها رشد داشتند.

تحلیل پیش رو در تاریخ 1400/09/20 انجام شده است. 

سخن پایانی

بازار بورس، محلی برای تامین سرمایه شرکت‌ها است. در این میان، صنعت بانکداری هم از دیگر گروه‌ها عقب نمانده و بانک‌های مختلفی جای خود را با عرضه سهام‌شان در بازار بورس باز کرده‌اند. نمادهای بانک‌ها و موسسات اعتباری با حرف "و" نمایش داده می‌شوند. در این مقاله، چند نماد مشهور بانکی با قابلیت رشد در سال 1401 را به شما معرفی کردیم.

به‌ دلیل تحریم‌های موجود برای بانک‌های ایرانی، در ایران این صنعت از نوسانات و تغییراتی که در قیمت‌های جهانی به دلیل مسائل اقتصادی به وجود می‌آید، مستقل است. به این ترتیب، صنعت بانکداری ایران تاثیر بسیار کمی از عوامل خارج از کشور می‌گیرد. این مسئله شاید برای مجاب کردن سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در نمادهای بانکی فعال در بازار سرمایه ایران یک عامل مثبت و بزرگ محسوب شود.

سوالات متداول

  • آیا می‌توان به سادگی یک نماد بانکی را به‌عنوان گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد؟

    برای انتخاب سهام مناسب باید بررسی‌های بسیاری روی شرکت‌ها انجام دهید. با مطالعه متن با سهام بانکی مناسب خرید در سال 1400 آشنا شوید.

  • نمادهای بانکی را چگونه از دیگر نمادها تشخیص دهیم؟

    تمام سهم‌هایی که ابتدای نام‌ نماد خود حرف “و” دارند، سهام یک بانک یا موسسه اعتباری هستند که در بازار بورس مشغول فعالیتند.

  • آیا گروه بانکی روی روند کل بازار تاثیری دارد؟

    بله نقش گروه بانکی روی کل بازار سرمایه، نقشی تعیین‌کننده است.

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش زهرا هادی زاده و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مطالب مرتبط