بهترین سهام بانکی برای خرید در 1403 | تحلیل 4 سهام

بروزرسانی در24 اردیبهشت 1403
بهترین سهام بانکی برای خرید در 1403 | تحلیل 4 سهام
هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: همانطور که میدانید شرکت‌ ها برای تامین سرمایه وارد بازار بورس میشوند. بانک‌ ها نیز از این موقعیت دور نماندند و خود را به بازار سرمایه رساندند. با وجود صنایع متخلف خصوصی و دولتی در این بازار، سرمایه‌ گذاران برای انتخاب درست، موقعیت‌ های زیادی در مقابل خود دارند. یکی از گروه‌ های نام آشنای بازار بورس، گروه بانک‌ ها و موسسات اعتباری است. بانک ها به دلیل نقش مهمی که در گردش نقدینگی و کل اقتصاد کشور ایفا میکنند، اهمیت ویژه ای دارند و بسیاری از سرمایه گذاران و تحلیلگران به دنبال موقعیت های خوب سرمایه گذاری میان شرکت های فعال در این صنعت میگردند. در ادامه به معرفی و تحلیل 5 سهم از گروه بانکی خواهیم پرداخت که همه آنها نسبت قیمت به درآمد کم، موقعیت مناسب تکنیکالی و نرخ سود سازی بالایی دارند.
 

1- سهام وبملت

تحلیل بنیادی: بانک ملت، شرکت خدمات مالی و بانکداری ایرانی است که در حال حاضر با 1355 شعبه در سراسر کشور و 71 هزار میلیارد تومان به عنوان بزرگ ترین بانک دولتی فعالیت میکند. توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت روابط مشتریان، بهبود کیفیت خدمات، توسعه سرمایه انسانی و بهبود شاخص‌های عملکرد از مهم‌ ترین راهبرد های بانک ملت است. ارزش بازار سهام وبملت در بورس، مبلغ 171 هزار و 891 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 29 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. نسبت نقدینگی جاری و کوتاه مدت بانک 0.94 است که در مقایسه با سایر بانک ها بهتر است؛ اما در حالت کلی و تئوریک باید نزدیک به 2 و حداقل 1.5 میشد تا وضعیت نقدینگی بانک را عالی تلقی میکردیم. سود خالص شرکت در پایان سال 1401، به مبلغ 44 هزار و 956 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال گذشته 185 درصد و نسبت به دو سال گذشته 229 درصد افزایش یافته است که نرخ رشد خوبی را به همراه دارد. شرکت در 9 ماهه 1402، سود خالص 27 هزار و 409 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 119 درصد افزایش یافته است و نرخ رشد بسیار خوبی را نشان میدهد.
تحلیل سهام وبملت 1403
تحلیل تکنیکال: قیمت در آبان ماه 1401 با افزایش 258 درصدی از عمیق ترین کف چهار ساله خود یعنی 75 تومان به سقف تاریخی 270 تومان رسید و پس از ایجاد یک سقف به سرعت شروع به ریزش کرد و با افت 23 درصدی به کف 210 تومان رسید. میتوانیم کانال متشکل از کف 210 تومان و سقف 270 تومان را که به مدت 9 ماه است تشکیل شده یک فاز تریدینگ رنج و انباشت در نظر بگیریم که مانند فنر جمع شده است و در صورت شکست مقاومت 270 تومانی میتواند روند صعودی بعدی را آغاز نماید. کف معتبر محدوده 210 تومان و اهداف در دسترس نواحی 340 و 460 تومان هستند.
 

2- سهام وتجارت

تحلیل بنیادی: بانک تجارت در حال حاضر 1752 شعبه در سراسر ایران دارد که در شهر های پاریس فرانسه، دوشنبه تاجیکستان و پکن چین نیز دارای شعبه میباشد. خدمات عمومی مشارکتی بانک تجارت بسیار زیاد است و سرمایه گذاری های متنوعی دارد که آن را به یکی از هولدینگ های بزرگ تبدیل میکند. ارزش بازار سهام وتجارت در بورس، مبلغ 51 هزار و 391 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 28 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. نسبت نقدینگی جاری و کوتاه مدت بانک 0.84 است که نشان میدهد در حالت کلی و دورنمای اقتصاد ایران، بانک قدرت زیادی در پرداخت بدهی های جاری و کوتاه مدت خود ندارد؛ اما باز هم نسبت به سایر بانک ها از وضعیت بهتری برخوردار است. سود خالص شرکت در پایان سال 1401، به مبلغ 12 هزار و 878 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال گذشته 186 درصد افزایش و نسبت به دو سال گذشته 11 درصد کاهش یافته است که در مجموع، نرخ رشد خوب و سودسازی مثبتی را به همراه دارد . شرکت در 9 ماهه 1402، سود خالص 5 هزار و 570 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 253 درصد افزایش یافته است و نرخ رشد عالی را نشان میدهد.
تحلیل سهام وتجارت
تحلیل تکنیکال: قیمت سهم در آبان ماه 1401، همراه با کل بازار رشد کرد و با افزایش 160 درصدی از کف 80 تومان به سقف 210 تومان رسید و مجددا وارد سیکل نزولی شد و 37 درصد افت کرد. در حال حاضر قیمت بین کف معتبر 130 تومان و سقف 210 تومان قرار دارد که با عبور از سقف میتواند به اهداف 300 و 450 تومان برسد. کف معتبر 130 تومان قابل اطمینان و مناسب و کم ریسک برای سرمایه گذاری میباشد.
 

3- سهام ونوین

تحلیل بنیادی: بانک اقتصاد نوین در تاریخ 29 الی 31 تیرماه 1380 بر اساس مجوزات بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار، اقدام به پذیره نویسی سهام نمود که طیف جامعی از خدمات بانکی و مالی را در شبکه خدمت رسانی خود با بهره مندی از کارکنان روزآمد و چند مهارته به گروه های مختلف مشتریان ارائه می دهد. ارزش بازار سهام ونوین در بورس، مبلغ 18 هزار و 706 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 13 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. نسبت نقدینگی جاری و کوتاه مدت بانک 0.86 است که نشان میدهد در حالت کلی و دورنمای اقتصاد ایران، بانک قدرت زیادی در پرداخت بدهی های جاری و کوتاه مدت خود ندارد؛ اما باز هم نسبت به سایر بانک ها از وضعیت بهتری برخوردار است. سود خالص شرکت در پایان سال 1401، به مبلغ 3 هزار و 782 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال گذشته 50 درصد و نسبت به دو سال گذشته 92 درصد افزایش یافته است و نرخ رشد خوبی به حساب می آید. شرکت در 9 ماهه 1402، سود خالص 4 هزار و 919 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 203 درصد افزایش یافته است و نرخ رشد عالی را نشان میدهد.
تحلیل سهام ونوین
تحلیل تکنیکال: قیمت در آبان ماه 1401 با افزایش 170 درصدی توانست از کف 130 تومان تا سقف 350 تومان برسد و پس از واکنش منفی به مقاومت 350 تومان، ریزش 20 درصدی اتفاق افتاد و در حال حاضر قیمت نزدیک به این سقف در حال معامله شدن است. در صورت عبور از مقاومت 350 تومان، اهداف 500 و 800 تومان در دسترس خواهند بود؛ در غیر اینصورت ریزش تا کف 260 تومان میتواند ادامه دار باشد. حمایت معتبر 260 تومان بسیار قوی جهت پرتاب قیمت به سمت اهداف پیش بینی شده است.
 

4- سهام وپست

تحلیل بنیادی: پست بانک، یک بانک دولتی در ایران است که در زمینه ارائه خدمات مالی و بانکداری در مناطق کمتر توسعه یافته روستایی فعالیت میکند و در حال حاضر 6500 شعبه در سراسر ایران دارد که انواع خدمات بانکی و مالی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. ماهیت فعالیت‌های پست بانک بیشتر بانک‌داری خرد بر بستر الکترونیک و خدمات بانکی یکپارچه است. ارزش بازار سهام وپست در بورس، مبلغ 13 هزار و 227 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 953 میلیون تومان ارزش معاملات دارد. نسبت نقدینگی جاری و کوتاه مدت بانک اقتصاد نوین 0.81 است که نشان میدهد از بانک های تحلیلی قبل قدرت پرداخت بدهی کمتری دارد؛ اما در مجموع نسبت به سایر بانک ها بهتر است. سود خالص شرکت در پایان سال 1401، به مبلغ 2 هزار و 613 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال گذشته 115 درصد و نسبت به دو سال گذشته 257 درصد افزایش یافته است و نرخ رشد خیلی خوبی به حساب می آید. شرکت در 9 ماهه 1402، سود خالص 2 هزار و 803 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 74 درصد افزایش یافته است و نرخ رشد خوبی را نشان میدهد.
تحلیل سهام وپست
تحلیل تکنیکال: قیمت در آبان ماه 1401 با افزایش 190 درصدی از کف 380 تومانی به سقف 1100 تومان رسید و پس از آن مجددا 25 درصد ریزش کرد و در حال حاضر بر روی حمایت چندگانه داینامیک و استاتیک ماژور قرار دارد. به احتمال زیاد این حمایت 760 تومانی معتبر و آخرین کف قبل از صعود قیمت است و از دست نمیرود. قیمت با عبور از مقاومت 1100 تومان در بلند مدت میتواند تا 2200 تومان رشد کند.
 
تحلیل تکنیکال شاخص صنعت بانکداری
شاخص در حال حاضر در محدوده 9225 واحد قرار دارد که با حفظ حمایت 8180 واحد میتواند در اولین گام، تا 10340 واحد رشد کند و سهم های بانکی را کمی مثبت کند. اگر شاخص بانکی بتواند مقاومت 10840 واحد را با موفقیت شکسته و بالای آن تثبیت بدهد میتواند به اهداف بالاتری برسد که اولین هدف 16600 واحد بر اساس ابزار های فیبوناچی در دسترس خواهد بود. در صورت رشد شاخص بانکی، سهم های این صنعت میتوانند به دنبال رشد بازار، صعود خوبی را تجربه کنند که با اجرای اخبار مثبت شرکت ها میتوان به روند صعودی قوت بخشید.
شاخص بانکها
 

بهترین کارگزاری بورس برای خرید سهام

avatar

کارگزاری هوشمند رابین

4.1/5
بهترین برای دریافت اعتبار
در کارگزاری هوشمند رابین

avatar

کارگزاری مهرآفرین

4/5
بهترین از لحاظ پلتفرم معاملات
در کارگزاری مهرآفرین

avatar

کارگزاری فارابی

4.2/5
بهترین از لحاظ پشتیبانی
در کارگزاری فارابی

نمادهای بانکی در بورس

صنعت بانکداری کمتر از دیگر گروه‌ها تحت تاثیر رویدادها و نوسانات جهانی است. به عبارت دیگر، این نکته که نرخ جهانی طلا با افت شدید مواجه شده یا اقتصاد جهانی به دلیلی درگیر رکود است، تاثیر چندانی در سازوکار بانک‌های ایرانی ندارد. این به دلیل تحریم‌های موجود بر بانک‌های ایرانی است. شاید تحریم‌ها عواقب بدی داشته باشند؛ اما در این زمینه آنقدر ‌سخت اجرا شده‌اند که بانک‌های ایرانی از تاثیرات ناشی از دیگر وقایع مختلفی که در جهان رخ می‌دهد نیز ایمن بمانند.
فارغ از مشکلات اقتصادی و حتی رکود جهانی، به احتمال زیاد سهام بانکی مناسب خرید در بازار سرمایه با روند صعودی پیدا می‌کنید. این حقیقت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سهام بانکی است.
گروه بانک‌ها هم درست مثل هر گروه دیگری در بازار بورس لیدر مخصوص به خود را دارند. منظور از رهبر یا لیدر گروه، نمادی است که بیشترین تاثیر را بر دیگر نمادهای صنعت یا گروه خود می‌گذارد و رشد مثبت یا منفی آن در رشد دیگر نمادها تاثیرگذار است. رهبر یا لیدر نه تنها در تعیین وضعیت گروهی خاص، بلکه در روند کل بازار نیز می‌تواند نقشی مهم ایفا کند. برای انتخاب سهمی با قابلیت رشد در بازار سرمایه، باید نقش لیدرهای گروه یا بازار را نیز در نظر داشته باشید.
برای تعیین رهبر میزان عرضه و تقاضا برای سهام، موضوع و فاکتوری بسیار مهم محسوب می‌شود؛ اما فاکتورهای دیگری هم مانند: میزان سرمایه آن شرکت، ارزش هر سهم، حجم معاملاتی هر نماد، تعداد سهام قابل عرضه، نقدینگی ورودی و  ... نیز برای لیدر شدن سهم نقشی مهم دارند.
 

نقش گروه بانکی بر کل بازار سرمایه

همانطور که گفتیم سهامی در بازار به عنوان لیدر وجود دارند. اما علاوه بر سهم‌ها، گروه‌ها نیز می‌توانند نقش رهبری بر بازار داشته باشند. به عبارتی، هر گروه در بازار با توجه به میزان قدرت کم یا زیادی که دارد، می‌تواند نقشی در صعود یا افت کل بازار نیز داشته باشد. در این بین، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری در کل بازار بورس نقشی تعیین‌کننده دارند و جزو موثرترین گروه‌ها در تعیین روند بازار هستند.
در حقیقت، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری جزو بزرگ‌ترین‌ گروه‌ها محسوب می‌شوند و به همین دلیل نیز نقش مهمی در روند کلی بازار سرمایه دارند. در ادامه تصویر و توضیحاتی از تحلیل شاخص صنعت بانکی آورده شده است. 
تحلیل شاخص گروه بانکی
تحلیل گروه بانکی

سخن پایانی

بازار بورس، محلی برای تامین سرمایه شرکت‌ها است. در این میان، صنعت بانکداری هم از دیگر گروه‌ها عقب نمانده و بانک‌های مختلفی جای خود را با عرضه سهام‌شان در بازار بورس باز کرده‌اند. نمادهای بانک‌ها و موسسات اعتباری با حرف "و" نمایش داده می‌شوند. در این مقاله، چند نماد مشهور بانکی با قابلیت رشد در سال 1401 را به شما معرفی کردیم.
به‌ دلیل تحریم‌های موجود برای بانک‌های ایرانی، در ایران این صنعت از نوسانات و تغییراتی که در قیمت‌های جهانی به دلیل مسائل اقتصادی به وجود می‌آید، مستقل است. به این ترتیب، صنعت بانکداری ایران تاثیر بسیار کمی از عوامل خارج از کشور می‌گیرد. این مسئله شاید برای مجاب کردن سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در نمادهای بانکی فعال در بازار سرمایه ایران یک عامل مثبت و بزرگ محسوب شود.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.