بهترین سهام بانکی برای خرید در آذر1402| تحلیل 4 سهام

فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید شرکت‌ها برای تامین سرمایه وارد بازار بورس می‌شوند. بانک‌ها نیز از این موقعیت دور نماندند و خود را به بازار سرمایه رساندند. با وجود صنایع متخلف خصوصی و دولتی در این بازار، سرمایه‌گذاران برای انتخاب درست، موقعیت‌های زیادی در مقابل خود دارند. یکی از گروه‌های نام آشنای بازار بورس، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری است. گروه نمادهای بانکی در اکثر مواقع برخلاف دیگر گروه‌ها ثبات بیشتری دارد. به خصوص که در جریان ریزش شاخص در سال 99 این ثبات بیشتر دیده شده است. به طوری که، در زمان صعودی بودن شاخص اکثر نمادهای بانکی افزایش قیمت را تجربه می‌کرد. با این وجود، پس از سقوط شاخص بورس سهام این گروه به نسبت ضرر کمتری را در مقایسه با دیگر گروه‌ها متحمل شدند. در ادامه قصد داریم تا پس از معرفی نمادهای بانکی، نمادهای بانکی مناسب خرید در سال 1402 را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای متن همراه ما باشید.

 

نماد وبصادر | تحلیل بانک صادرات ایران

تحلیل بنیادی سهم : بانک صادرات مدتی با افزایش هزینه های اداری و عمومی دست و پنجه نرم می کرد اما با تدابیری که صورت گرفت هزینه ها کاهش یافته و سود آن افزایش پیدا کرد.
با توجه به فروش 3 ماهه اخیر این بانک به نظر میرسد سطح درآمد ماهانه وبصادر از تسهیلات اعطایی خود در بالای 4 همت تثبیت شده است و در سال جاری با تداوم روند رشدی سال های گذشته احتمال دستیابی به سطح 5 همتی نیز وجود دارد.
همچنین سود خالص این بانک نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت در محدوده 320 تومان با مقاومت رو به رو شده و تا 195 تومان ریزش کرده است، حال پیش بینی میکنیم که قیمت تا حمایت معتبر 160 تومان ریزش را ادامه داده و پس از کمی رنج زدن مجدد تا مقاومت 320 تومان طی 6 الی 12 ماه صعود کند.

تحلیل وبصادر در مرداد 1402 انجام شده است. 

تحلیل سهام بانک صادرات

 

نماد وبملت | تحلیل بانک ملت

تحلیل بنیادی سهم : سود خالص بانک ملت از طریق درآمد های عملیاتی 247 درصد رشد داشته و به ازای هر سهم 121 تومان سود ساخته است.
این بانک در سال گذشته 57 همت از طریق ارائه تسهیلات و 6 همت نیز از طریق کارمزد خدمات درآمد داشته است.
در حال حاضر بانک ملت در مقایسه با سایر همگروهی های خود از وضعیت بنیادی خوبی برخوردار بوده و سودی بیش از نرخ تورم بدست آورده است.

تحلیل تکنیکال سهم : با توجه به نمودار قیمتی بانک ملت پیش بینی میشود که سهم 15 درصد دیگر تا محدوده 380 تومان ریزش کرده و پس از مدتی نوسان مجددا سقف بالاتر بزند، تارگت اصلی روند صعودی 600 تومان میباشد.

تحلیل وبملت در مرداد 1402 انجام شده است. 

تحلیل سهام بانک ملت

 

نماد وتجارت | تحلیل بانک تجارت

تحلیل بنیادی سهم : صورت های منتشره از بانک تجارت و تراز عملیاتی ماهانه این بانک نشان میدهد که وتجارت روند سودآوری خود را حفظ کرده است و همچنان با حاشیه سود خالص فصول گذشته خود فعالیت می کند. با این حال تراز عملیاتی فروردین ماه این بانک به نسبت تراز عملیاتی ماه مشابه در سال قبل بیش از 300 درصد افزایش داشته که برای فعالان بازار سهام قابل توجه بوده است.
در میان بانک های تجاری کشور، بانک تجارت از شرایط مالی و چشم انداز متعادل تری بهره مند است. این بانک نیز مشابه سایر بانک های کشور مدتی است که به برگزاری مزایده های متعددی در خصوص فروش اموال مازاد جهت تمرکز بر عملیات بانکداری مشغول شده.
بانک تجارت در مسیر کندرو : با وجود افزایش چشمگیر حاشیه سود بانک هزینه های آن نیز افزایش قابل توجهی پیدا میکند که سود خالص را به 16 درصد از درآمد تسهیلاتی میرساند.

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت بعد از برخورد به مقاومت 300 تومان دچار ریزش شده و در حال حاضر در محدوده 200 تومان معامله میشود.
پیش بینی میشود قیمت پس از تشکیل پولبک درون روندی به حمایت معتبر 150 الی 170 تومان برسد و از همان ناحیه مجدد تا مقاومت 300 تومان صعود کند.

تحلیل وتجارت در مرداد 1402 انجام شده است.

تحلیل سهام بانک تجارت

 

نماد ونوین | تحلیل بانک اقتصاد نوین

تحلیل بنیادی سهم : بانک اقتصاد نوین در سال گذشته توانسته است با بدست آوردن 3 همت سود خالص، رشد 25 درصدی را در سودآوری خود به ثبت برساند.
در فصل بهار نیز سود خالص فصلی رشد 57 درصدی داشته که ناشی از کاهش 98 درصدی هزینه مطالبات مشکوک الوصول بانک اقتصاد نوین است.
سود خالص بانک اقتصاد نوین نسبت به سال گذشته 100 درصد افزایش داشته است.

تحلیل تکنیکال سهم : همچنان درگیر مقاومت 600 تومان است و انتظار ریزش بیشتر تا محدوده حمایتی 430 تومان را داریم.
در صورت حمایت در این ناحیه انتظار رشد تا مقاومت 600 و 700 تومان را داریم و در غیر اینصورت قیمت میتواند تا حمایت معتبر 350 تومان که یک ناحیه کم ریسک است ریزش کند.

تحلیل ونوین در مرداد 1402 انجام شده است. 

تحلیل سهام بانک اقتصاد نوین

 

نکته قابل توجه اینکه؛ دیر یا زود تحلیل‌ها اثر خود را در قیمت سهام‌های گروه بانکی نشان می‌دهد. به همین دلیل، این بانک‌ها حجم بالایی دارایی و سرمایه‌گذاری و ارز دارند که حداقل ارزش ریالی این دارایی‌ها طی این 3-4 سال به طور چشمگیری رشد داشته است؛ علاوه بر اینکه از نظر حجم دارایی هم رشد قابل توجهی داشتند. علاوه بر این، وضعیت فعالیت عملیات بانکی بانک‌ها هم تغییرات قابل توجهی داشته و نرخ تسعیر ارز آنها هم قطعا با توجه به افزایش نرخ ارز نیمایی افزایش خواهد داشت. اما، ارزش بازار امروز سهام این بانک‌ها به پایین‌ترین سطوح تاریخ رسیده است؛ که می‌توان گفت تقریبا به اندازه ارزش یک بخش از دارایی‌هایشان هم نیست، چه برسد به در نظر گرفتن همه ابعاد آنها.

 

بهترین کارگزاری بورس برای خرید سهام بانکی

انتخاب کارگزاری یکی از مهمترین گام‌های شروع کار در بورس است. بهترین کارگزاری بورس با بررسی خدمات کارگزاری و نحوه برخورد و پشتیبانی از مشتریان مشخص می‌شود. بهترین کارگزاری بورس در تمامی حوزه‌های بازار سرمایه به مشتریانش خدمات ارائه می‌دهد.

 

کارگزاری هوشمند رابین

4.1
نظر کارشناسی
ویژگی ها:
ثبت نام با 5 کلیک ! پنل معاملاتی اختصاصی تسویه آنی
ثبت‌نام خرید سهام در سایت کارگزاری بورس هوشمند رابین
چرا کارگزاری هوشمند رابین را انتخاب کردیم؟

دریافت اعتبار از این کارگزاری تا سقف 1 میلیارد تومان امکان پذیر است. البته بستگی به گردش حساب شما دارد که چقدر درماه خرید و فروش انجام میدهید.

کارگزاری بورس هوشمند رابین سیستم معاملاتی اختصاصی دارد که هم سرعت بالا و هم گرافیک متفاوتی نسبت به سایر کاگزاری‌ها دارد.

یکی از امکانات جالب این کارگزاری تسویه آنی است، یعنی شما میتوانید هرساعتی از شبانه روز درخواست وجه بدید و تا چنددقیقه بعد به حساب بانکیتان واریز شود .


مزایا و معایب
اعطای اعتبار مذاکره‌ای
تسویه آنی
سیستم معاملات اختصاصی
پشتیبانی تلفنی و واتساپ

 

نماد چیست؟ | نمادهای بانکی در بورس

در بازار سرمایه، شرکت‌های مختلف سهام خود را برای فروش عرضه می‌کنند. سرمایه‌گذاران نیز برای مشارکت و به قصد کسب سود از این بازار، سهام شرکت‌ها را خریداری می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم، افراد به امید کسب سود سهام شرکت‌ها را خریداری می‌کنند؛ اما هیچ تضمینی برای کسب سود در این بازار وجود ندارد و حتی اگر بدون دانش کافی و یا کمک افراد متخصص وارد معاملات شوید، ممکن است متضرر شوید.
از زمانی که بورس در ایران تاسیس شد، به خصوص طی چند سال اخیر شرکت‌های مختلف خصوصی یا دولتی از همه صنایع به نحوی وارد بازار سرمایه شدند. صنعت نام آشنای بانکی نیز یکی از صنایعی بود که به امید جذب سرمایه و نقدینگی بیشتر وارد این بازار شد و سهام شرکت‌های خود را به عموم عرضه کرد.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در نمادهای بانکی بازار بورس اوراق بهادار را دارید، باید ابتدا با نمادهای این گروه آشنا شوید. در بازار بورس سعی می‌شود تا نماد همه شرکت‌هایی که در یک صنعت خاص فعالیت می‌‌کنند، با ترکیب یک حرف مشخص نمایش داده شوند. با اضافه شدن این حروف به نام نماد‌ شرکت، گروه هر سهم مشخص می‌شود. حوزه فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری یکسان است؛ به همین دلیل، تقریبا تمام نمادهای بانکی یا موسسات اعتباری با حرف "و" نمایش داده می‌شوند. از نمادهای بانکی می‌توان به وبصادر، وتجارت، وبملت، ونوین، و ... اشاره کرد.

صنعت بانکداری کمتر از دیگر گروه‌ها تحت تاثیر رویدادها و نوسانات جهانی است. به عبارت دیگر، این نکته که نرخ جهانی طلا با افت شدید مواجه شده یا اقتصاد جهانی به دلیلی درگیر رکود است، تاثیر چندانی در سازوکار بانک‌های ایرانی ندارد. این به دلیل تحریم‌های موجود بر بانک‌های ایرانی است. شاید تحریم‌ها عواقب بدی داشته باشند؛ اما در این زمینه آنقدر ‌سخت اجرا شده‌اند که بانک‌های ایرانی از تاثیرات ناشی از دیگر وقایع مختلفی که در جهان رخ می‌دهد نیز ایمن بمانند.
فارغ از مشکلات اقتصادی و حتی رکود جهانی، به احتمال زیاد سهام بانکی مناسب خرید در بازار سرمایه با روند صعودی پیدا می‌کنید. این حقیقت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سهام بانکی است.

گروه بانک‌ها هم درست مثل هر گروه دیگری در بازار بورس لیدر مخصوص به خود را دارند. منظور از رهبر یا لیدر گروه، نمادی است که بیشترین تاثیر را بر دیگر نمادهای صنعت یا گروه خود می‌گذارد و رشد مثبت یا منفی آن در رشد دیگر نمادها تاثیرگذار است. رهبر یا لیدر نه تنها در تعیین وضعیت گروهی خاص، بلکه در روند کل بازار نیز می‌تواند نقشی مهم ایفا کند. برای انتخاب سهمی با قابلیت رشد در بازار سرمایه، باید نقش لیدرهای گروه یا بازار را نیز در نظر داشته باشید.
برای تعیین رهبر میزان عرضه و تقاضا برای سهام، موضوع و فاکتوری بسیار مهم محسوب می‌شود؛ اما فاکتورهای دیگری هم مانند: میزان سرمایه آن شرکت، ارزش هر سهم، حجم معاملاتی هر نماد، تعداد سهام قابل عرضه، نقدینگی ورودی و  ... نیز برای لیدر شدن سهم نقشی مهم دارند.

 

نقش گروه بانکی بر کل بازار سرمایه

همانطور که گفتیم سهامی در بازار به عنوان لیدر وجود دارند. اما علاوه بر سهم‌ها، گروه‌ها نیز می‌توانند نقش رهبری بر بازار داشته باشند. به عبارتی، هر گروه در بازار با توجه به میزان قدرت کم یا زیادی که دارد، می‌تواند نقشی در صعود یا افت کل بازار نیز داشته باشد. در این بین، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری در کل بازار بورس نقشی تعیین‌کننده دارند و جزو موثرترین گروه‌ها در تعیین روند بازار هستند.
در حقیقت، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری جزو بزرگ‌ترین‌ گروه‌ها محسوب می‌شوند و به همین دلیل نیز نقش مهمی در روند کلی بازار سرمایه دارند. در ادامه تصویر و توضیحاتی از تحلیل شاخص صنعت بانکی آورده شده است. 

تحلیل شاخص گروه بانکی

تحلیل شاخص گروه بانکی

 

سخن پایانی

بازار بورس، محلی برای تامین سرمایه شرکت‌ها است. در این میان، صنعت بانکداری هم از دیگر گروه‌ها عقب نمانده و بانک‌های مختلفی جای خود را با عرضه سهام‌شان در بازار بورس باز کرده‌اند. نمادهای بانک‌ها و موسسات اعتباری با حرف "و" نمایش داده می‌شوند. در این مقاله، چند نماد مشهور بانکی با قابلیت رشد در سال 1401 را به شما معرفی کردیم.

به‌ دلیل تحریم‌های موجود برای بانک‌های ایرانی، در ایران این صنعت از نوسانات و تغییراتی که در قیمت‌های جهانی به دلیل مسائل اقتصادی به وجود می‌آید، مستقل است. به این ترتیب، صنعت بانکداری ایران تاثیر بسیار کمی از عوامل خارج از کشور می‌گیرد. این مسئله شاید برای مجاب کردن سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در نمادهای بانکی فعال در بازار سرمایه ایران یک عامل مثبت و بزرگ محسوب شود.

سوالات متداول

  • آیا می‌توان به سادگی یک نماد بانکی را به‌عنوان گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد؟

    برای انتخاب سهام مناسب باید بررسی‌های بسیاری روی شرکت‌ها انجام دهید. با مطالعه متن با سهام بانکی مناسب خرید در سال 1400 آشنا شوید.

  • نمادهای بانکی را چگونه از دیگر نمادها تشخیص دهیم؟

    تمام سهم‌هایی که ابتدای نام‌ نماد خود حرف “و” دارند، سهام یک بانک یا موسسه اعتباری هستند که در بازار بورس مشغول فعالیتند.

  • آیا گروه بانکی روی روند کل بازار تاثیری دارد؟

    بله نقش گروه بانکی روی کل بازار سرمایه، نقشی تعیین‌کننده است.

نویسنده: هادی بهرامی
01 آذر 1402
آخرین بروزرسانی: محمد غفاری
2 هفته پیش