بهترین سهام بانکی برای خرید در 1402 | تحلیل 4 سهام

فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید شرکت‌ها برای تامین سرمایه وارد بازار بورس می‌شوند. بانک‌ها نیز از این موقعیت دور نماندند و خود را به بازار سرمایه رساندند. با وجود صنایع متخلف خصوصی و دولتی در این بازار، سرمایه‌گذاران برای انتخاب درست، موقعیت‌های زیادی در مقابل خود دارند. یکی از گروه‌های نام آشنای بازار بورس، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری است. گروه نمادهای بانکی در اکثر مواقع برخلاف دیگر گروه‌ها ثبات بیشتری دارد. به خصوص که در جریان ریزش شاخص در سال 99 این ثبات بیشتر دیده شده است. به طوری که، در زمان صعودی بودن شاخص اکثر نمادهای بانکی افزایش قیمت را تجربه می‌کرد. با این وجود، پس از سقوط شاخص بورس سهام این گروه به نسبت ضرر کمتری را در مقایسه با دیگر گروه‌ها متحمل شدند. در ادامه قصد داریم تا پس از معرفی نمادهای بانکی، نمادهای بانکی مناسب خرید در سال 1402 را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای متن همراه ما باشید.

 

نماد وبصادر | تحلیل بانک صادرات ایران

بانک صادرات در شش ماهه 1402 توانست خالص درآمد تسهیلات اعطایی خود را از ۳ هزار و ۵۴۳ میلیارد تومان سال 1400 با رشد ۸۲ درصدی به ۶ هزار ۴۴۷ میلیارد تومان برساند. خالص درآمد کارمز‌دهای بانک صادرات نیز با افزایش ۵۰ درصدی از هزار و 365 میلیارد تومان شش ماهه سال 1400 به دوهزار و 51 میلیارد تومان افزایش یافته است. خالص سود سرمایه گذاری‌های بانک صادرات با کاهش ۱۲ درصدی به نسبت شش ماهه سال ۱۴۰۰ به ۲ هزار و ۳۸۹ میلیارد تومان کاهش یافته است. در نهایت سود خالص بانک صادرات برای نیمه سال جاری با کاهش ۳ درصدی به نسبت ۱۵۳ میلیارد تومان سود خالص شش ماهه ابتدایی سال قبل به ۱۴۹ میلیارد تومان کاهش یافته است.

از لحاظ تکنیکالی روند میان مدت سهم صعودی میباشد محدوده 220 تومان و280تومان محدوده های مقاومتی سهم میباشند که امکان اصلاح در حوالی این محدوده وجود دارد این سهم به تازگی خط روند نزولی بلند مدت خود را شکسته و باتوجه به اندیکاتور MACDدر صورت عبور از محدوده های مقاومتی هدف سهم در میان مدت حوالی 440 تا 460 میباشد.

تحلیل وبصادر در دی 1401 انجام شده است. 

تحلیل وبصادر دی 1401

 

نماد وبملت | تحلیل بانک ملت

بانک ملت در شش ماهه سال 1401 توانست خالص درآمد تسهیلات اعطایی خود را از28هزار و 862 میلیارد تومان سال قبل با رشد 72 درصدی به 49 هزار 671 میلیارد تومان برساند. خالص درآمد کارمز‌های بانک ملت نیز با افزایش 116 درصدی از هزار و 702 میلیارد تومان شش ماهه سال 1400 به سه هزار و683 میلیارد تومان افزایش یافته است. خالص سود سرمایه گذاری‌های بانک ملت با کاهش 62 درصدی به نسبت شش ماهه سال ۱۴۰۰ به 259 میلیارد تومان کاهش یافته است. در نهایت سود خالص بانک ملت برای نیمه سال جاری با افزایش280 درصدی به نسبت سه هزارونود میلیارد تومان سود خالص شش ماهه ابتدایی سال قبل به 11هزارو 772 میلیارد تومان افزایش یافته است.

از لحاظ تکنیکالی سهم از مقاومت خود در حوالی288 تومان رو به تازگی عبور کرد هو این سطح سطح حمایتی محکمی برای سهم شده است اولین مقاومت پیش روی سهم حوای390 تومان میباشد که امکان اصلاح هم وجود دارد از لحاظ اندیکاتور MACD هم روند میان مدت صعودی میباشد  اولین هدف سهم حوالی 470تا480 و دومین هدف سهم  حولی570تا580میباشد

تحلیل وبملت در مرداد 1401 انجام شده است. 

تحلیل وبملت دی 1401

 

نماد وتجارت | تحلیل بانک تجارت

بانک تجارت در شش ماهه سال 1401 توانست خالص درآمد تسهیلات اعطایی خود را از21هزار و 418 میلیارد تومان سال 1400 با رشد 22 درصدی به 26 هزار 147 میلیارد تومان برساند. خالص درآمد کارمز‌های بانک تجارت نیز با افزایش 77 درصدی از هزار و 509 میلیارد تومان شش ماهه سال قبل به د و هزار و775 میلیارد تومان افزایش یافته است. خالص سود سرمایه گذاری‌های بانک تجارت با افزایش 101 درصدی به نسبت شش ماهه سال ۱۴۰۰ به 3هزارو228 میلیارد تومان افزایش  یافته است. در نهایت سود خالص بانک تجارت برای نیمه سال جاری با افزایش5/7 درصدی به نسبت هزارو239 میلیارد تومان سود خالص شش ماهه ابتدایی سال قبل به هزارو 332 میلیارد تومان افزایش یافته است.

از لحاظ تکنیکالی سهم در حال شکست کانال نزولی بلند مدت خود میباشد در صورت شکست این کانال نزولی محدوده ی 230تا250 تومان مقاومت خیلی محکمی برای سهم میباشد و امکان اصلاح وجود دارد  هدف اول سهم حوالی320 تومان و هدف دوم سهم حوالی400 تومان میباشد اندیکاتورMACDهم روند سهم را صعودی نشان می دهد.

تحلیل وتجارت در مرداد 1401 انجام شده است. 

تحلیل وتجارت دی 1401

 

نماد ونوین | تحلیل بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین در شش ماهه سال 1401 توانست خالص درآمد تسهیلات اعطایی خود را از9هزار و728 میلیارد تومان سال قبل با رشد 25 درصدی به 12 هزار 233 میلیارد تومان برساند. خالص درآمد کارمز‌های بانک اقتصاد نوین نیز با افزایش 43 درصدی از 697 میلیارد تومان شش ماهه سال 1400 به 996 میلیارد تومان افزایش یافته است. خالص سود سرمایه گذاری‌های بانک اقتصادنوین با کاهش 15 درصدی به نسبت شش ماهه سال ۱۴۰۰ به 10میلیارد تومان کاهش  یافته است. در نهایت سود خالص بانک اقتصاد نوین برای نیمه سال جاری با کاهش 1 درصدی به نسبت 958 میلیارد تومان سود خالص شش ماهه ابتدایی سال قبل به 948 میلیارد تومان کاهش یافته است.

از لحاظ تکنیکالی سهم در هنوز نتوانسته کانال نزولی بلند مدت خود را بشکند  در صورت شکست سه مقاومت مهم  حوالی410 تومان،475 تومان و540 تومان داریم  ار لحاظ اندیکاتور MADC روند سهم صعودی میباشد هدف سهم حوالی700 تومان میاشد.

تحلیل ونوین در مرداد 1401 انجام شده است. 

تحلیل ونوین دی 1401

 

نکته قابل توجه اینکه؛ دیر یا زود تحلیل‌ها اثر خود را در قیمت سهام‌های گروه بانکی نشان می‌دهد. به همین دلیل، این بانک‌ها حجم بالایی دارایی و سرمایه‌گذاری و ارز دارند که حداقل ارزش ریالی این دارایی‌ها طی این 3-4 سال به طور چشمگیری رشد داشته است؛ علاوه بر اینکه از نظر حجم دارایی هم رشد قابل توجهی داشتند. علاوه بر این، وضعیت فعالیت عملیات بانکی بانک‌ها هم تغییرات قابل توجهی داشته و نرخ تسعیر ارز آنها هم قطعا با توجه به افزایش نرخ ارز نیمایی افزایش خواهد داشت. اما، ارزش بازار امروز سهام این بانک‌ها به پایین‌ترین سطوح تاریخ رسیده است؛ که می‌توان گفت تقریبا به اندازه ارزش یک بخش از دارایی‌هایشان هم نیست، چه برسد به در نظر گرفتن همه ابعاد آنها.

 

نماد چیست؟ | نمادهای بانکی در بورس

در بازار سرمایه، شرکت‌های مختلف سهام خود را برای فروش عرضه می‌کنند. سرمایه‌گذاران نیز برای مشارکت و به قصد کسب سود از این بازار، سهام شرکت‌ها را خریداری می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم، افراد به امید کسب سود سهام شرکت‌ها را خریداری می‌کنند؛ اما هیچ تضمینی برای کسب سود در این بازار وجود ندارد و حتی اگر بدون دانش کافی و یا کمک افراد متخصص وارد معاملات شوید، ممکن است متضرر شوید.
از زمانی که بورس در ایران تاسیس شد، به خصوص طی چند سال اخیر شرکت‌های مختلف خصوصی یا دولتی از همه صنایع به نحوی وارد بازار سرمایه شدند. صنعت نام آشنای بانکی نیز یکی از صنایعی بود که به امید جذب سرمایه و نقدینگی بیشتر وارد این بازار شد و سهام شرکت‌های خود را به عموم عرضه کرد.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در نمادهای بانکی بازار بورس اوراق بهادار را دارید، باید ابتدا با نمادهای این گروه آشنا شوید. در بازار بورس سعی می‌شود تا نماد همه شرکت‌هایی که در یک صنعت خاص فعالیت می‌‌کنند، با ترکیب یک حرف مشخص نمایش داده شوند. با اضافه شدن این حروف به نام نماد‌ شرکت، گروه هر سهم مشخص می‌شود. حوزه فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری یکسان است؛ به همین دلیل، تقریبا تمام نمادهای بانکی یا موسسات اعتباری با حرف "و" نمایش داده می‌شوند. از نمادهای بانکی می‌توان به وبصادر، وتجارت، وبملت، ونوین، و ... اشاره کرد.

صنعت بانکداری کمتر از دیگر گروه‌ها تحت تاثیر رویدادها و نوسانات جهانی است. به عبارت دیگر، این نکته که نرخ جهانی طلا با افت شدید مواجه شده یا اقتصاد جهانی به دلیلی درگیر رکود است، تاثیر چندانی در سازوکار بانک‌های ایرانی ندارد. این به دلیل تحریم‌های موجود بر بانک‌های ایرانی است. شاید تحریم‌ها عواقب بدی داشته باشند؛ اما در این زمینه آنقدر ‌سخت اجرا شده‌اند که بانک‌های ایرانی از تاثیرات ناشی از دیگر وقایع مختلفی که در جهان رخ می‌دهد نیز ایمن بمانند.
فارغ از مشکلات اقتصادی و حتی رکود جهانی، به احتمال زیاد سهام بانکی مناسب خرید در بازار سرمایه با روند صعودی پیدا می‌کنید. این حقیقت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سهام بانکی است.

گروه بانک‌ها هم درست مثل هر گروه دیگری در بازار بورس لیدر مخصوص به خود را دارند. منظور از رهبر یا لیدر گروه، نمادی است که بیشترین تاثیر را بر دیگر نمادهای صنعت یا گروه خود می‌گذارد و رشد مثبت یا منفی آن در رشد دیگر نمادها تاثیرگذار است. رهبر یا لیدر نه تنها در تعیین وضعیت گروهی خاص، بلکه در روند کل بازار نیز می‌تواند نقشی مهم ایفا کند. برای انتخاب سهمی با قابلیت رشد در بازار سرمایه، باید نقش لیدرهای گروه یا بازار را نیز در نظر داشته باشید.
برای تعیین رهبر میزان عرضه و تقاضا برای سهام، موضوع و فاکتوری بسیار مهم محسوب می‌شود؛ اما فاکتورهای دیگری هم مانند: میزان سرمایه آن شرکت، ارزش هر سهم، حجم معاملاتی هر نماد، تعداد سهام قابل عرضه، نقدینگی ورودی و  ... نیز برای لیدر شدن سهم نقشی مهم دارند.

 

نقش گروه بانکی بر کل بازار سرمایه

همانطور که گفتیم سهامی در بازار به عنوان لیدر وجود دارند. اما علاوه بر سهم‌ها، گروه‌ها نیز می‌توانند نقش رهبری بر بازار داشته باشند. به عبارتی، هر گروه در بازار با توجه به میزان قدرت کم یا زیادی که دارد، می‌تواند نقشی در صعود یا افت کل بازار نیز داشته باشد. در این بین، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری در کل بازار بورس نقشی تعیین‌کننده دارند و جزو موثرترین گروه‌ها در تعیین روند بازار هستند.
در حقیقت، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری جزو بزرگ‌ترین‌ گروه‌ها محسوب می‌شوند و به همین دلیل نیز نقش مهمی در روند کلی بازار سرمایه دارند. در ادامه تصویر و توضیحاتی از تحلیل شاخص صنعت بانکی آورده شده است. 

تحلیل شاخص گروه بانکی

تحلیل گروه شاخص بانکی

 

سخن پایانی

بازار بورس، محلی برای تامین سرمایه شرکت‌ها است. در این میان، صنعت بانکداری هم از دیگر گروه‌ها عقب نمانده و بانک‌های مختلفی جای خود را با عرضه سهام‌شان در بازار بورس باز کرده‌اند. نمادهای بانک‌ها و موسسات اعتباری با حرف "و" نمایش داده می‌شوند. در این مقاله، چند نماد مشهور بانکی با قابلیت رشد در سال 1401 را به شما معرفی کردیم.

به‌ دلیل تحریم‌های موجود برای بانک‌های ایرانی، در ایران این صنعت از نوسانات و تغییراتی که در قیمت‌های جهانی به دلیل مسائل اقتصادی به وجود می‌آید، مستقل است. به این ترتیب، صنعت بانکداری ایران تاثیر بسیار کمی از عوامل خارج از کشور می‌گیرد. این مسئله شاید برای مجاب کردن سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در نمادهای بانکی فعال در بازار سرمایه ایران یک عامل مثبت و بزرگ محسوب شود.

سوالات متداول

  • آیا می‌توان به سادگی یک نماد بانکی را به‌عنوان گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد؟

    برای انتخاب سهام مناسب باید بررسی‌های بسیاری روی شرکت‌ها انجام دهید. با مطالعه متن با سهام بانکی مناسب خرید در سال 1400 آشنا شوید.

  • نمادهای بانکی را چگونه از دیگر نمادها تشخیص دهیم؟

    تمام سهم‌هایی که ابتدای نام‌ نماد خود حرف “و” دارند، سهام یک بانک یا موسسه اعتباری هستند که در بازار بورس مشغول فعالیتند.

  • آیا گروه بانکی روی روند کل بازار تاثیری دارد؟

    بله نقش گروه بانکی روی کل بازار سرمایه، نقشی تعیین‌کننده است.

نویسنده: نسرین جمشیدیان
22 آذر 1400
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
4 روز پیش