12 ارز دیجیتال برتر هوش مصنوعی در 2024

فهرست مطالب

طبق گزارش‌های tastycrypto، توکن‌های مرتبط با هوش مصنوعی که ممکن است از سال 2024 به بعد پتانسیل بالایی برای رشد داشته باشند عبارتند از: GRT، INJ، ROSE، RNDR، FET، AGIX، OCEAN، FIL، LINK، CTXC و TAO.

امروزه هوش مصنوعی (AI) از مهمترین فناوری‌های تحول افرین است. برنامه‌هایی مانند ChatGPT تاثیر گسترده این فناوری را به خوبی تایید می‌کنند. ادغام هوش مصنوعی با فناوری بلاک چین، امکانات بسیاری را فراهم می‌کند، زیرا هر دو مبتنی بر داده‌ها عمل می‌کنند.

ترکیبی از فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی (AI) ترکیبی قوی از فناوری‌های پیشرفته را نشان می‌دهد. بلاک چین به عنوان استانداردی برای تمرکززدایی و هوش مصنوعی چشم‌انداز تصمیم‌گیری و تجزیه و تحلیل مبتنی بر داده را تغییر می‌دهد.

 

ارز دیجیتال‌های AI

کوین

ارزش بازار

رتبه

حجم
(میلیون دلار)

دسته بندی

GRT 

1.49 میلیارد دلار 

49

47.88

دیتا ایندکسینگ و کوئری

INJ 

2.81 میلیارد دلار

31

117.77

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و اکسچنج

ROSE 

769 میلیون دلار

83

73.68

امور مالی باز و حریم خصوصی اطلاعاتی

RNDR 

1.64 میلیارد دلار

46

77.25

پردازش گرافیکی توزیع شده و محاسبات هوش مصنوعی

FET 

453 میلیون دلار

115

43.17

عوامل مستقل و DeFi

AGIX 

368 میلیون دلار

137

26.42

بستری برای خدمات هوش مصنوعی

OCEAN 

245 میلیون دلار

181

23.71

تبادلات داده و کسب درآمد

FIL 

2.60 میلیارد دلار 

34

103.58

ذخیره سازی غیر متمرکز داده

LINK

10.85 میلیارد دلار

11

579.46

اوراکل غیرمتمرکز را برای یکپارچه سازی هوش مصنوعی

NMR 

150 میلیون دلار

283

21.94

امورمالی باز

TAO 

2.94 میلیارد دلار

204

36.18

بلاک چین هوش مصنوعی

CTXC 

122 میلیون دلار

313

8.27

یادگیری ماشینی

 

ارزدیجیتال هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به روش‌های مختلفی مانند کدگذاری، چارچوب اقتصادی و برند سازی، می‌تواند به ایجاد توکن‌های جدید کمک کند. اما هدف از راه اندازی توکن‌های هوش مصنوعی فراتر از این عوامل است. 

توکن‌های هوش مصنوعی دارایی‌های دیجیتالی هستند که با مهار قابلیت‌های هوش مصنوعی به تقویت پروژه‌های بلاک چین کمک می‌کنند. این پروژه‌ها متشکل از بازارهای هوش مصنوعی و پلتفرم‌های معاملاتی بهبود یافته توسط هوش مصنوعی گرفته تا سازمان‌های غیرمتمرکز وابسته به هوش مصنوعی و بسیاری موارد دیگر است.

گاهی اوقات، توکن‌های هوش مصنوعی از پروژه‌های متمرکز بر هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کنند که اساساً برای ساختار بنیادی خود به فناوری بلاک چین وابسته نیستند.

 

برترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی در سال 2024

در ادامه بهترین توکن‌های هوش مصنوعی با پتانسیل عالی برای سال 2024 را معرفی می‌کنیم. لازم به ذکر است که بسیاری از پلتفرم‌های موجود در این فهرست APIهای قوی ارائه می‌دهند که امکان یکپارچه‌سازی آسان در همه برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کنند.

1. گراف 

توکن: GRT

دسته: دسته بندی داده‌ها و کوئری

گراف یک پروتکل پیشرو نمایه سازی بلاک چین و کوئری داده است که از فناوری هوش مصنوعی برای بهبود دسترسی به داده‌ها در شبکه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند. می‌توانید آن را به عنوان گوگل بلاک چین در نظر بگیرید.

گراف، یک قدم فراتر رفته و دسترسی به داده‌ها را با سازماندهی آن در زیر‌گراف‌ها ساده می‌کند. هر کسی می‌تواند زیرگراف‌هایی را برای ارائه برنامه‌های کاربردی با داده‌های بلاک چین نمایه‌شده ایجاد کند.

اکوسیستم Graph توسط ارز دیجیتال بومی آن - GRT - تغذیه می‌شود.

 

2. اینجکتیو

توکن: INJ

دسته: امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و صرافی

Injective یک بلاک چین لایه 1 است که کاربران را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیر متمرکز مالی (dApps) را برای Web3 بسازند. این فناوری از هوش مصنوعی بهره می‌برد و زیرساخت‌های صرافی‌های غیرمتمرکز آن-چین (DEX)، پل‌ها، اوراکل‌ها و لایه قرارداد هوشمند را با کارایی بالا ترکیب می‌کند و یک کیت توسعه dApp مالی کامل را ارائه می‌دهد.

Injective مبادله توکن‌های کلاسیک، معاملات مارجین و معاملات آتی فارکس را در چندین بلاک چین فعال می‌کند. برنامه‌های کاربردی توزیع شده (dApps) آن می‌توانند به سرعت با بلاک چین‌های دیگر مانند اتریوم، کوزموس و سولانا ارتباط برقرار کنند و تعاملات متقابل کراس-چین را بهبود بخشند. اکوسیستم شامل مجموعه وسیعی از برنامه‌های کاربردی توزیع شده (dApps) است.

INJ ارز دیجیتال بومی Injective است. برای حاکمیت، اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه و همچنین پاداش برای توسعه دهندگان استفاده می‌شود.

 

3. Oasis Network

توکن: ROSE

دسته: باز کردن امور مالی و حریم خصوصی داده‌ها

شبکه Oasis یک شبکه بلاک چین لایه 1 است که بر امور مالی باز و اقتصاد داده محور تمرکز دارد. این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد برنامه‌های مالی باز بسازند که حریم خصوصی و عدالت را در اولویت قرار داده و کنترل داده‌هایشان و امکان کسب درآمد از آن را در اختیار داشته باشند.

این شبکه اثبات سهام (PoS) دارای معماری منحصربه‌فردی است که الگوریتم اجماع و اجرای قرارداد هوشمند را از هم جدا کرده و باعث می‌شود برنامه‌های متمرکز بر حریم خصوصی را با هزینه کم فراهم کند.

از ابتدای سال 2023، Oasis با برترین‌های صنعت هوش مصنوعی، از جمله متا، برای ایجاد چارچوبی برای "هوش مصنوعی مسئولیت پذیر" همکاری می‌کند تا اطمینان حاصل کند که این فناوری بر اساس اصول حفظ حریم خصوصی، انصاف و شفافیت در حال توسعه است.

 

4. Render

توکن: RNDR

دسته: پردازش گرافیکی توزیع شده و محاسبات هوش مصنوعی

شبکه رندر یک زنجیره غیرمتمرکز است که از توان محاسباتی استفاده نشده استخراج‌کننده‌های ارز دیجیتال که مایل به اجاره واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) خود هستند، استفاده می‌کند. این پلتفرم ارائه دهندگان GPU را با سازندگان مرتبط می‌کند.

هنرمندان می‌توانند از چرخه‌های GPU استفاده نشده برای کارهایی مانند رندر و استریم محتوای دیجیتال، از جمله جلوه‌های بصری، دارایی‌های مجازی و پروژه‌های هوش مصنوعی استفاده کنند. در جولای 2023، رندر پیشنهاد «RNP-004 – Open Compute Clients» را پیاده سازی کرد تا از قدرت محاسباتی شبکه برای وظایف هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده کند.

به ارائه دهندگان GPU، به عنوان پاداش توکن‌های RNDR اهدا می‌شود.

 

5. Fetch.ai

توکن: FET

دسته: عوامل مستقل و DeFi

Fetch.ai یک پلتفرم هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (ML) است که از بلاک چین استفاده می‌کند. کاربران در این پلتفرم می‌توانند تا عوامل هوش مصنوعی را برای برنامه‌های مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، حمل و نقل، مدیریت انرژی و سایر وظایف مبادلاتی توسعه و استقرار دهند.

عوامل اقتصادی مستقل (AEA) با استفاده از یک زبان مشترک ارتباط برقرار می‌کنند و از طریق یک رابط وب مدیریت می‌شوند. FET، ارز دیجیتال بومی این پلتفرم، برای پرداخت تراکنش‌ها در شبکه استفاده می‌شود.

 

6. SingularityNET

توکن: AGIX

دسته: بازار خدمات هوش مصنوعی

SingularityNET یک بازار غیر متمرکز هوش مصنوعی است و کاربران در ان می‌توانند خدمات هوش مصنوعی را ایجاد کرده، به اشتراک بگذارند و کسب درآمد کنند. این اکوسیستم بر توسعه هوش مصنوعی عمومی (AGI) و ایجاد هوش مصنوعی در سطح انسانی تمرکز دارد.

سوفیا ربات را به خاطر دارید؟ این ربات توسط اعضای تیم SingularityNET در پروژه دیگری ایجاد شده بود.

 در SingularityNET، از توکن AGIX، برای مدیریت تراکنش و حاکمیت غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

 

7. Ocean Protocol

توکن: OCEAN

دسته: تبادل داده و کسب درآمد

Ocean Protocol یک پلتفرم مبتنی بر اتریوم است. این پلتفرم کاربران را قادر می‌سازد تا داده‌ها و سرویس‌های مبتنی بر داده را مبادله کرده و کسب درآمد کنند. هدف نهایی این پلتفرم، تقویت یک اکوسیستم هوش مصنوعی کارآمدتر است که داده‌ها یکی از عوامل کلیدی محرک در آن محسوب می‌شوند.

شرکت‌کنندگان می‌توانند مجموعه داده‌های خود بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز با قیمت منصفانه، به فروش رسانده و کسب درآمد کنند. از طرف دیگر، کاربران می‌توانند به مجموعه داده‌هایی دسترسی داشته باشند که قبلاً دسترسی به آنها به سختی امکان پذیر بود.

 OCEAN توکن بومی این شبکه است که برای داد و ستد داده‌ها در پلتفرم، حاکمیت و مدیریت داده‌ها از طریق سهام استفاده می‌شود.

 

8. Filecoin

توکن: FIL

دسته: ذخیره سازی غیر متمرکز داده‌ها

Filecoin یک بستر غیرمتمرکز ذخیره سازی داده است. این اکوسیستم همتا به همتا به کاربران امکان می‌دهد تا فایل‌ها را با خیال راحت در یک ابر غیرمتمرکز ذخیره کنند و بازاری را برای ظرفیت ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها ارائه دهد.

FIL توکن بومی این شبکه است که برای تشویق ارائه دهندگان ذخیره سازی و پرداخت هزینه ذخیره سازی و بازیابی داده‌ها استفاده می‌شود.

Filecoin به طور خاص بر روی هوش مصنوعی تمرکز نمی کند، اما یک محیط شفاف و امن برای ذخیره مجموعه داده‌های هوش مصنوعی و دموکراتیزه کردن اقتصاد هوش مصنوعی ارائه می‌دهد.

 

9. Chainlink

توکن: LINK

رده: اوراکل‌های غیرمتمرکز برای یکپارچه سازی هوش مصنوعی

Chainlink بزرگترین شبکه اوراکل غیرمتمرکز است و شبکه‌های بلاک چین کمک می‌کند تا با دنیای خارج ارتباط برقرار کنند، زیرا شبکه‌های غیرمتمرکز مانند اتریوم هیچ ارتباط مستقیمی با داده‌ها و رویدادهای خارج از زنجیره (off-chain) ندارند. به علاوه ارتباطات کراس چین را تسهیل می‌کند و قابلیت همکاری در بین بلاک چین‌ها را بهبود می‌بخشد.

سیستم اوراکل قابلیت ادغام در بسیاری از موارد استفاده از هوش مصنوعی را دارد و به بلاک چین‌ها کمک می‌کند از طریق توابع Chainlink به مجموعه داده‌های هوش مصنوعی دسترسی پیدا کنند.

LINK توکن بومی این شبکه، یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال با ارزش بازار میلیاردی است.

 

10. Bittenensor

توکن: TAO

دسته: بلاک چین هوش مصنوعی

Bittensor از طریق یک بازار غیرمتمرکز و همتا به همتا برای هوش مصنوعی، فرایند یادگیری ماشینی را متحول می‌کند و به اشتراک گذاری و رشد دانش سرعت می‌بخشد. رویکرد آنها یک پایگاه داده در حال رشد مداوم از هوش ماشینی ایجاد می‌کند. این پروتکل هوش مصنوعی را به عملکرد تجاری می‌رساند، که نوآوری را در یک شبکه قابل دسترسی جهانی ایجاد می‌کند.

 

11. Cortex

توکن: CTXC

دسته: یادگیری ماشینی

Cortex یک پلتفرم بلاک چین مبتنی بر هوش مصنوعی است. این پلتفرم نحوه استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی در قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را متحول می‌کند.

این بلاک چین امکانی را برای توسعه دهندگان فراهم می‌کند تا مدل‌های هوش مصنوعی را مستقیماً روی بلاک چین ادغام و اجرا کنند و عصر جدیدی از دموکراتیزه شدن هوش مصنوعی و نوآوری در عملکرد قراردادهای هوشمند را ایجاد کند. این رویکرد پیشرفته، مدل‌های هوش مصنوعی را در دسترس‌تر و کارآمدتر می‌کند و باعث تکامل برنامه‌های بلاک چین هوشمند می‌شود.

ارزدیجیتال دیگری که می‌تواند برای سرمایه گذاران بازار کریپتو قابل توجه باشد Numeraire است.

 

12. Numeraire

توکن: NMR

دسته: امور مالی – بازار پیش بینی

Numeraire پروتکل پشتیبان Numerai است. یک صندوق تامینی که از هوش مصنوعی برای سرمایه گذاری در بازارهای سهام بزرگ در سراسر جهان استفاده می‌کند.

مانند سایر dApp‌های معرفی شده، Numeraire بر روی پلت فرم بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود. NMR توکن بومی در بلاک چین Numeraire است.

نویسنده: زهرا هادی زاده
24 بهمن 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
2 ماه پیش