10 ارز دیجیتال برتر هوش مصنوعی (AI)

فهرست مطالب

تصور دو فناوری هوش مصنوعی (AI) و ارزهای دیجیتال در کنار یکدیگر سخت اما جذاب است. بنابراین جای تعجب نیست که این دو حوزه در قالب ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی به هم نزدیک شوند. ما برخی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده هوش مصنوعی را بر اساس ارزش بازار در CoinMarketCap بررسی کرده ایم. اما ابتدا، یک پیش زمینه در مورد چیستی رمز ارزهای هوش مصنوعی عنوان شده است.

نکته: بازار ارزهای دیجیتال تا حد زیادی در ایران کنترل نشده است، بنابراین اگر مشکلی در معاملات پیش بیاید هیچ محافظت قانونی نخواهید داشت. توجه داشته باشید که با خرید ارز دیجیتال سرمایه شما در معرض خطر است، به این معنی که ممکن است مقداری یا تمام پول خود را از دست بدهید.

 

تعریف رمز ارز چیست؟

ارزهای دیجیتال نوعی ارز یا پول هستند. ارزهای دیجیتال را می توان خرج کرده و یا با آن ها معامله کرد. اما ارزهای دیجیتال توسط بانک های مرکزی صادر نشده و حتی در موسسات مالی سنتی ذخیره نمی شوند.

ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. این به این معناست که سوابق موجودی‌ها و تراکنش‌ها توسط بانک‌ها یا دولت‌ها کنترل نمی‌شوند. در عوض توسط افرادی نگهداری می‌شوند که داوطلبانه همه چیز را با استفاده از نرم‌افزار تخصصی پیگیری و تایید می‌کنند. البته داوطلبان با انجام این کار فرصت دریافت ارزهای دیجیتال ارزشمند را بدون نیاز به پرداخت هزینه به عنوان پاداش کار خود به دست می‌آورند.

 

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) رشته‌ای از علوم کامپیوتر است که ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا بر اساس داده‌ها تصمیم بگیرند و به طور فزاینده‌ای هوش انسان را تقلید کنند. نمونه‌های محبوب اخیر هوش مصنوعی عبارتند از: آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی از کدهای زبان برنامه نویسی کاربران برای ایجاد قطعات هنری دیجیتال و  ChatGPT، برنامه‌ای که می‌تواند بر اساس خلاصه‌ای که کاربر ارسال می‌کند، شروع به نوشتن و یا تولید عکس کند.

در هر دو مورد، خروجی کار به اندازه‌ای به اثری که یک شخص واقعی تولید می‌کند، نزدیک است که ممکن است برنامه با انسان اشتباه گرفته شود. این برنامه ها تازه در ابتدای راه خود قرار دارند. موارد استفاده برای هوش مصنوعی به طور موثر بی حد و حصر بوده و جالب است که این فناوری راه خود را در فضای ارزهای دیجیتال نیز پیدا کرده است.

ارز دیجیتال بر پایه هوش مصنوعی چیست؟

ارز دیجیتال هوش مصنوعی توکن هایی هستند که پلتفرم های بلاک چین هوش مصنوعی مانند The Graph و Singularity NET  را تقویت می‌کنند. کاربران برای استفاده از پلتفرم‌ها و مزایای هوش مصنوعی یکپارچه خود، توکن‌ها را خرج می‎کنند.

در ادامه 10 پروژه بزرگ رمزنگاری هوش مصنوعی را با توجه به ارزش بازار آن‌ها بررسی کرده‌ایم تا ببینیم هوش مصنوعی چگونه در این بخش استفاده می‌شود.

 

Graph (GRT)

ارزش بازار: 800 میلیون دلار

گراف پروتکلی است برای نمایه سازی و جستجوی داده ها از زنجیره های بلوکی. این برنامه از روشی مشابه گوگل که داده‌ها را از وب سایت‌ها ایندکس و جست و جو می‎کند، استفاده می‌کند. نمایه سازی داده‌های بلاک چین می تواند چالش برانگیز باشد، اما هدف Graph  این است که با سازماندهی داده‌ها در زیرگراف های کوچکتر، آن را تغییر دهد.

ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم GRT، در زمان نگارش این مقاله ارزشی در حدود 0.083 دلار داشت که نسبت به اوج خود در فوریه 2021 که حدود 2.48 دلار بود، کمتر بود.

 

SingularityNET (AGIX)

ارزش بازار: 230 میلیون دلار

Singularity NET  یک پلتفرم بلاک چین است که به هر کسی اجازه می‌دهد خدمات هوش مصنوعی بسازد، خدمات را به اشتراک بگذارد و از آن درآمد کسب کند. این یک بازار داخلی است که در آن کاربران می‌توانند خدمات هوش مصنوعی را در ارز رمزنگاری شده بومی پلتفرم  AGIX جست و جو کرده و برای آن هزینه پرداخت کنند.

توسعه ‌دهندگان نیز می‌توانند از راه‌حل‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی بدون نیاز به ساختن کامل اپلیکیشن‌ها برای کاربران نهایی درآمد کسب کنند. به طور مشابه، توسعه دهندگان می توانند راه حل‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی را برای استفاده در برنامه های خود خریداری کنند.

AGIX در حال حاضر حدود 0.17 دلار ارزش دارد. در ژانویه 2018، AGIX در حدود 1.59 دلار به اوج قیمت خود رسید.

 

Fetch.ai (FET)

ارزش بازار: بیش از 330 میلیون دلار

Fetch.ai  یک پلتفرم هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است که مبتنی بر بلاک چین است. این پلتفرم همه چیز در مورد خودکار سازی وظایف تجاری مانند پردازش داده و تجارت است. ارز رمزنگاری شده بومی آن یعنی FET، برای پرداخت تراکنش ها در شبکه استفاده می شود.

در زمان نگارش این مقاله، FET  در حدود 0.23 دلار ارزش داشت که نسبت به اوج قیمت خود در سپتامبر 2021 که حدود 1.03 دلار  بود، کمتر بود.

 

Ocean Protocol (Ocean)

ارزش بازار: بیش از 220 میلیون دلار

Ocean Protocol  یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که به کسب و کارها و افراد اجازه می دهد داده ها و خدمات مبتنی بر داده را مبادله و از طریق آن کسب درآمد کنند. این ممکن است شامل در دسترس قرار دادن داده‌ها در اختیار محققان و استارت‌آپ‌ها باشد، بدون اینکه مالکیت داده‌ها از طرف دارندگان داده واگذار شود.

OCEAN  در حال حاضر در حدود 0.24 دلار معامله می‌شود که از اوج قیمت خود در آوریل 2021 که در حدود 1.68 دلار بود، کمتر است.

 

iExec RLC (RLC)

ارزش بازار: بیش از 130 میلیون دلار

iExec  یک پلتفرم بلاک چین هوش مصنوعی است که به کاربران اجازه می‎دهد تا از قدرت محاسباتی خود درآمد کسب کنند و به منابع محاسبات ابری بر اساس تقاضا دسترسی داشته باشند.

RLC ارز رمزنگاری شده بومی iExec است و برای پرداخت هزینه استفاده از خدمات روی پلتفرم استفاده می‎شود.

RLC در حال حاضر در حدود 1.54 دلار معامله می‎شود که از بالاترین رکورد تاریخی قیمتی 11.85 دلار در اکتبر 2021 کمتر است.

 

Numeraire (NMR)

ارزش بازار: حدود 105 میلیون دلار

Numerai یک شبکه بلاک چین هوش مصنوعی است که به عنوان یک صندوق تامینی عمل می‌کند و از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای سرمایه گذاری در بازارهای سهام در سراسر جهان استفاده می‌کند.

 NMR ارز بومی Numerai است که پرداخت‌های درون شبکه را تسهیل می‌کند. در حال حاضر در حدود 15.68 دلار معامله می شود که از اوج قیمت خود در سال 2017 کمتر است.

 

dKargo (DKA)

ارزش بازار: حدود 100 میلیون دلار

dKargo یک بلاک چین است که از هوش مصنوعی برای حل مشکلات اعتماد در بخش لجستیک استفاده می کند. به لطف ماهیت پاک نشدنی فناوری بلاک چین، این کار را با ارائه داده معتبر به شرکت کنندگان انجام می‌دهد.

توکن بومی DKA، در حال حاضر حدود 0.024 دلار ارزش دارد که از قیمت بالای خود یعنی  0.64 دلار در زمستان 2021 کمتر است.

 

Phala Network (PHA)

ارزش بازار: حدود 800 هزار دلار

شبکه Phala یکی دیگر از پلتفرم‌های بلاک چین تقویت‌شده با هوش مصنوعی در مورد محاسبات ابری است، اما با تمرکز بر حریم خصوصی. این شبکه به عنوان یک جایگزین غیرمتمرکز برای خدمات رایانش ابری سنتی مانند Amazon AWS یا Google Cloud قرار گرفته است.

PHA ارز اصلی شبکه است و برای پرداخت خدمات ابری در شبکه Phala استفاده می شود. در حال حاضر در حدود 0.13 دلار معامله می شود که از اوج قیمتی 1.19 دلار در ماه مه 2021 کمتر است.

 

Covalent (CQT)

ارزش بازار: 56 میلیون دلار

کووالنت شبکه‌ای است که داده های بلاک چین‎های مختلف از جمله اتریوم، پالیگون و آوالانچ را جمع آوری می‌کند. سپس توسعه‌دهندگان می‌توانند از این داده‌های چند زنجیره‌ای برای توسعه برنامه‌هایی استفاده کنند که مشکلات بخش‌هایی مانند مالی و خرده‌فروشی را حل کنند.

CQT توکن بومی است که شبکه را تقویت می‌کند. ارزش فعلی آن در حدود 0.095 دلار است که در اوج خود در آگوست 2021، CQT حدود 1.68 دلار ارزش داشت.

 

Cortex (CTXC)

ارزش بازار: 27 میلیون دلار

Cortex یک پلت فرم بلاک چین است که به کاربران اجازه می‌دهد مدل های هوش مصنوعی را آپلود و اجرا کنند. ایده این است که هوش مصنوعی می‌تواند در قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) گنجانده شود.

CTXC، در زمان نگارش مقاله، حدود 0.25  دلار ارزش داشت. اما در ماه مه 2018، در حدود 1.78 دلار معامله می شد.

 

چگونه ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی بخرم؟

بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده با هوش مصنوعی را می‌توان درست مانند ارزهای دیجیتال سنتی مانند بیت‌کوین و اتریوم با استفاده از صرافی‌های رمزنگاری مانند Crypto.com و Coinbase خریداری کرد. 

برای معامله باید یک حساب در بروکر باز کنید. که اغلب شامل مراحل تایید هویت است و واریز مقداری ارز فیات نیاز دارد. سپس می‌توانید به صفحه ارز دیجیتال هوش مصنوعی که می‌خواهید بخرید بروید، تعداد ارز دیجیتالی را که می‌خواهید بخرید وارد کنید و معامله را انجام دهید.

 

چگونه ارزهای رمزنگاری شده هوش مصنوعی را نگهداری کنم؟

اکثر صرافی‌ها یک کیف پول رمزنگاری رایگان ارائه می‌دهند که در آن کلیدهای خصوصی و عمومی شما ذخیره می‌شوند. اما اگر امنیت بیشتر را ترجیح می ‌دهید، می‌توانید کلیدهای خود را در یک کیف پول سرد آفلاین ذخیره کنید.

کیف پول‌های سرد از کیف‌پول‌های آنلاین امن‌تر هستند، زیرا هکرها نمی‌توانند آن‌ها را به راحتی هدف قرار دهند. با این حال، اگر جزئیات ورود خود را برای کیف پول سرد خود از دست بدهید، پشتیبانی برای دسترسی مجدد به کلیدهای خود را دریافت نخواهید کرد.

 

آیا ارز دیجیتال هوش مصنوعی ایمن هستند؟

ایمن بودن ارزهای رمزنگاری شده هوش مصنوعی چه در برابر هکرها و چه در برابر نوسانات بازار ارزهای دیجیتال به نحوه ذخیره و نگرش شما نسبت به ریسک بستگی دارد. در مورد دوم، هیچ ارز دیجیتالی از بی ثباتی بازار در امان نیست و سال 2022 سالی بود که در آن نوسانات کریپتو آشکار شد.

به عنوان مثال، بیت کوین سال را با حدود 240 هزار دلار آغاز کرد و آن را با حدود 120 هزار دلار (56-%) به پایان رساند. ارزهای رمزنگاری شده هوش مصنوعی نیز در این زمینه تفاوتی ندارند. GRT نیز از حدود 0.52 دلار در ژانویه 2022 به قیمت 0.071 دلار با  86 درصد کاهش رسید.

از طرفی کیف پول‌های آنلاین و صرافی‌های کریپتو احتمالاً هدفی برای مجرمان باقی می‌مانند و از این نظر همواره هکرها دارایی‌های افراد را در معرض خطرات امنیتی قرار می‌دهند. کیف پول سرد یک پرچین در برابر هک است. با این حال پس از اتصال به یک کامپیوتر متصل به اینترنت آسیب پذیر می‌شود.

نویسنده: زهرا هادی زاده
20 شهریور 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
2 هفته پیش