بازارهای بورسی و معتبرترین بازارهای بورسی در بورس جهانی و معرفی آنها

فهرست مطالب

بازارهای بورس، بازارهای پیشرفته و با تکنولوژی بالا و از مهمترین بازارهای مالی و سرمایه در جهان به شمار می‌آیند. در جهان حدوداً 60 بازار بورس معتبر و بزرگ وجود دارد که هر کدام از این بازارها، از نظر سرمایه و میزان معاملات متفاوت هستند. ارزش بازار بورس، از مهمترین معیارهای این بازارها در جهان می‌باشد. بسیاری از افراد در جهان، مشتاق به سرمایه‌گذاری در یکی از معتبرترین بازارهای بورسی در جهان می‌باشند. بازارهای بورس معتبر در جهان به ترتیب زیر می‌باشند:

 1. بورس نیویورک (New York Stock Exchange)
 2. بورس نزدک (NASDAQ Stock Exchange)
 3. بورس توکیو (Tokyo Stock Exchange)
 4. بورس شانگهای (Shanghai Stock Exchange)
 5. بورس هنگ کنگ (Hong Kong Stock Exchange)
 6. بورس لندن (London Stock Exchange)
 7. بورس اروپا (Euronext Stock Exchange)
 8. بورس شنژن (Shenzhen Stock Exchange)
 9. بورس تورنتو (Toronto Stock Exchange)
 10. بورس آلمان (Deutsche Boerse)

در این مقاله قصد داریم شما را با این معتبرترین‌ها و همینطور پربازده‌ترین بازارهای بورس در جهان آشنا سازیم.

10 مورد از معتبرترین بازارهای بورسی در دنیا

بورس نیویورک (New York Stock Exchange)

بورس نیویورک (NYSE) بر اساس حجم معاملات و ارزش بازار سرمایه، بزرگترین و معتبرترین بازار بورس جهان می‌باشد. ساختمان مرکزی بورس اوراق بهادار نیویورک، در خیابان شماره 11 وال استریت واقع شده است. انجام معاملات آنها در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 09:30 تا 16 به صورت حراج پیوسته انجام می‌گیرد. به این صورت که، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با حضور در تالار معاملاتی و با تجمع در کنار معامله‌گر معتمد و ناظر بازار (معامله‌گر توسط بورس اوراق بهادار معین می‌گردد) به انجام معاملات می‌پردازند. 

پیش از این، در سال 1995 اشخاص فقط از طریق کامپیوترهای دستی می‌توانستند معاملات خود را انجام دهند. با پیشرفت روزافزون، از سال 2007 تمامی معاملات در بورس به صورت الکترونیکی انجام می‌شد. از این طریق سرعت انجام معاملات نیز بالا رفت و معامله‌گران به راحتی توانستند معاملات خود را انجام دهند. 

بورس نزدک (NASDAQ Stock Exchange)

بورس نزدک، بزرگترین بازار الکترونیک جهان است که در سال 1971 توسط انجمن ملی معامله‌گران اوراق بهادار، در میدان تایمز، شهر نیویورک تاسیس شد. اولین بازار سهام که به صورت الکترونیکی به انجام معاملات پرداخت، بورس نزدک بود. یکی از امن‌ترین سیستم‌های امنیتی مربوط به این بازار می‌باشد. بورس نزدک شامل بیش از 3800 شرکت در صنعت حمل و نقل، خدمات مالی، مخابراتی و … است. این بازار، از بزرگترین بازارهای بورس در آمریکا محسوب می‌شود. بورس نزدک با بورس نیویورک کاملاً متفاوت هستند که در ذیل به چکیده‌ای از این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

تفاوت بازار بورس نزدک و بازار بورس نیویورک

پیشرفت تکنولوژی در بازار بورس، باعث به وجود آمدن بازار بورس نزدک، با وجود بازار بورس نیویورک در آمریکا شد. اما این بازارها از جهت انجام معاملات، تاریخچه و ... تفاوت‌هایی دارند که در جدول زیر به هر کدام از آنها اشاره شده است.

بازار بورس نیویورک بازار بورس نزدک
تاسیس در سال 1792 تاسیس در سال 1971
وجود سهام بیش از 2400 شرکت (شرکت‌های نفتی، بانک‌ها) وجود سهام بیش از 3800 شرکت در حوزه تکنولوژی (مایکروسافت، فیسبوک)
ارزش بیش از 100 میلیارد دلار ارزش حدود 20 میلیارد دلار
انجام معاملات به صورت مستقیم بین خریداران و فروشندگان انجام معاملات از طریق واسطه‌های مرکزی (سامانه‌های معاملاتی آنلاین)

بورس نزدک در طول روز، شش و نیم ساعت کاری به داد و ستد می‌پردازد. انجام معاملات در این بازار از ساعت 09:30 صبح (18 به وقت تهران) و تا ساعت 16 (30 دقیقه بامداد به وقت تهران) ادامه خواهد داشت.

عرضه اولیه در بازار بورس نزدک

بورس نزدک پلتفرم بزرگی برای خرید عرضه‌اولیه شرکت‌ها (شرکت‌هایی که برای اولین بار قصد ورود به بازار بورس را دارند) محسوب می‌شود. بزرگترین عرضه‌اولیه‌ای که در این بازار راه‌اندازی شد، متعلق به شرکت فیس‌بوک در سال 2012 با گردآوری 16 میلیون دلار برای این شرکت بود. بورس نزدک، علاوه بر ارائه عرضه‌اولیه‌ها بسیاری از حواله‌های مالی، حواله‌های آتی، اختیار معامله و ETF ها (نقره، اورانیوم، طلا و نفت) را عرضه می‌کند.

مقاله پپیشنهادی: عرضه اولیه به زبان ساده

چکیده ای از تاریخچه بورس نزدک

 • تاسیس در سال 1971
 • قابلیت حمایت از بیت‌کوین
 • مهیا کردن وسیله افزایش معاملات فرابورسی
 • معامله 2500 سهام فرابورسی در اولین روز فعالیت خود
 • رقیب جدی برای بورس نیویورک در سال 1990
 • پیشی گرفتن از بورس نیویورک از نظر سهم معاملات سالانه

بورس توکیو (Tokyo Stock Exchange)

بورس توکیو (TSE) بعد از بورس نیویورک دومین رتبه را از لحاظ سرمایه در جهان از آن خود کرده است. این بورس در سال 1878 در ژاپن، شهر توکیو تاسیس شد و از سال 1999 تمامی معاملات خود را به شکل الکترونیک انجام می‌دادند. بورس توکیو در سال 2012 بورس اوراق بهادار اوساکا را خریداری کرد. در حال حاضر 80% از گردش های مالی در ژاپن متعلق به بورس توکیو می‌باشد. هم‌اکنون، سهام حدود 2300 شرکت ژاپنی در این بورس مورد معامله قرار می‌گیرد. به طور مثال، شرکت IFC Markets در گام نخست، 46 سهام از شرکت‌های Mitsubishi UFJ Financial Group و Hitachi و Nomura Holdings و … را ارائه داده است.

ساعت انجام معاملات در بورس توکیو مقداری متفاوت‌تر از سایر بازارها می‌باشد. ساعت معاملات در این بورس 09:00 لغایت 15:00 می‌باشد که در این میان از ساعت 11:30 تا 12:30 را برای زمان ناهار و استراحت اختصاص داده‌اند. 

* ساعت‌های اعلام شده به وقت محلی (ژاپن) است.

بورس شانگهای (Shanghai Stock Exchange)

بازار بورس شانگهای از لحاظ ارزش، پنجمین بازار معتبر در جهان است که در سال 1990 در چین فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرد. این بورس در مقایسه با بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ و شنژن از ارزش بالاتری برخوردار است. ساختمان مرکزی بورس شانگهای در منطقه پودونگ واقع شده است. این شهر در حال حاضر، محل تجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری، مراکز مالی، آسمان خراش‌های معروف از جمله برج جین‌مائو می‌باشد.  

یکی از دلایل پیشرفت بورس شانگهای، دسترسی این بازار به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری است. در واقع، جذب سرمایه‌گذاران خارجی از وظایفی است که دولت چین بر عهده این بازار بورس قرار داده است و بورس شانگهای نیز در این امر سربلند بوده است.

ساعت انجام معاملات در بورس شانگهای روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 09:15 لغایت 15:30 می‌باشد. در این میان، ساعتی را برای صرف ناهار و استراحت در نظر گرفته‌اند. بورس شانگهای در روزهای تعطیلات رسمی از جمله عید چینی، کارگر، جشنواره قایق اژدها، جشن نیمه پاییز، روز ملی چین تعطیل می‌باشد و اجازه هیچ گونه فعالیتی داده نمی‌شود.

* ساعت‌های اعلام شده به وقت محلی (چین) است.

مهمترین سهام های موجود در بورس شانگهای

 • بانک کشاورزی چین
 • بانک صنعت و تجارت چین
 • شرکت بیمه عمر چین
 • PetroChina (شرکت ملی نفت چین)
 • China International Capital Corporation (یک شرکت پیشرو در زمینه بانکداری سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی)

بورس هنگ کنگ (Hong Kong Stock Exchange)

از دیگر معتبرترین بازارهای بورسی در دنیا، بورس هنگ‌کنگ می‌باشد. این بازار بورس در سال 1809 تاسیس شد. بورس هنگ‌کنگ از لحاظ ارزش بازار سرمایه، سومین بازار بزرگ بورس در آسیا پس از بورس شانگهای و توکیو و ششمین بازار بورس در فهرست معتبرترین‌ها به شمار می‌آید. ساختمان مرکزی این بورس واقع در شهر هنگ‌کنگ، در میدان Connaught Place می‌باشد.

بورس هنگ‌کنگ در سال 2008 حدود 1200 شرکت پذیرفته شده را در بر داشت؛ در حال حاضر، این بازار بیش از 2500 کمپانی را شامل می‌باشد. سرمایه‌گذاران در بورس هنگ‌کنگ می‌توانند معاملاتی نظیر کالا، سهام، انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، انواع اوراق مشتقه را انجام دهند.

اصلی‌ترین شاخص بورس هنگ کنگ، هنگ سِنگ (Hang Seng Index) می‌باشد. در تصویر زیر شاخص‌های بورس هنگ‌کنگ نشان داده شده است.

شاخص های بورس هنگ کنگ یکی از معتبرترین بازارهای بورسی

معاملات در بورس هنگ‌کنگ، در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 09:00 لغایت 16:00 (به وقت محلی) انجام می‌گیرد. معاملات این بازار در روزهای تعطیلات رسمی از جمله عید سال نو، روز ملی هنگ‌کنگ، آدینه نیک، دوشنبه بعد از عید پاک، جشنواره قایق اژدها، تولد بودا انجام نمی‌گیرد.

* بازار بورس هنگ‌کنگ در شب‌های سال نو چینی، شب‌های سال نو میلادی تا ساعت 12:00 (یک دوم) فعالیت می‌کنند.

بورس لندن (London Stock Exchange)

بورس لندن، یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای بورس جهان می‌باشد که در سال 1801 میلادی تاسیس شد.

بورس لندن، واقع در میدان پاترنوستر این شهر واقع شده است. این بورس در روزهای تعطیلات رسمی از جمله آدینه نیک، تعطیلات بانکی در انگلستان، کریسمس، اول ماه می تعطیل می‌باشد و هیچگونه معامله‌ای در این روزها انجام نمی‌شود. 

مهمترین شاخص بورس لندن، (FTSE (Financial Times Stock Exchange 100 Index می‌باشد.

ساعت انجام معاملات در بورس لندن، 08:00 لغایت 16:30 روزهای دوشنبه تا جمعه (به وقت محلی) می‌باشد. 

بورس اروپا (Euronext Stock Exchange)

از دیگر معتبرترین بازارهای بورس در جهان بازار بورس اروپا است. هدف بورس اروپا، باز بودن 24 ساعته این بازار می‌باشد. 

ساعت انجام معاملات در بورس اروپا 09:00 صبح لغایت 17:30 ادامه خواهد داشت. این زمان بدون در نظر گرفتن زمان ناهار می‌باشد، به این معنی که، هیچ ساعتی در این میان به زمان ناهار اختصاص داده نشده است و بازار به صورت مداوم در این ساعت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بورس شنژن (Shenzhen Stock Exchange)

بورس شنژن، یکی دیگر از بازارهای بورس اوراق بهادار در چین (در کنار بازار بورس هنگ‌کنگ و شانگهای) می‌باشد که در سال 1987 در شهر شنژن واقع در چین تاسیس شد. در حال حاضر، سهام 1420 شرکت در این بورس مورد معامله قرار می‌گیرد. 

ساعت انجام معاملات در بورس شنژن، همانند بورس شانگهای در چین می‌باشد. (پیش‌تر در ارتباط با بازارهای بورس در چین توضیح داده شد.)

بورس تورنتو (Toronto Stock Exchange)

از بزرگترین بازارهای بورس در کانادا، بورس تورنتو می‌باشد که از لحاظ میزان ارزش بازار هفتمین بازار بورس در جهان به شمار می‌رود. (TSX (Toronto Stock Exchange مهمترین بازار کانادا محسوب می‌شود. فعالیت در این بازار از امنیت بیشتری نسبت به شرکت‌های تازه تاسیس شده برخوردار است. معاملات در این بازار نسبت به سایر بازارها به دلیل سلامت این بازار نسبتاً پیچیده می‌باشند. از شاخص‌های معروف در بورس تورنتو S&P 500 است که عملکرد کلی بازار را نشان می‌دهد.

ساعت انجام معاملات در این بورس، در طول روزهای کاری در ساعت 09:30 لغایت 16:00 (به وقت محلی) می‌باشد.

بورس آلمان (Deutsche Boerse)

از کشورهای مهمی که در زمینه اقتصاد بسیار تاثیرگذار است کشور آلمان می‌باشد. بورس فرانکفورت در سال 1969 بعد از جنگ جهانی دوم، بزرگترین بازار مالی در آلمان به شمار می‌رود. شاخص‌های اصلی در بازار بورس آلمان TecDAX، LDAX، CDAX، VDAX، MDAX، SDAX و EuroStoxx 50 می‌باشند؛ اما اصلی‌ترین این شاخص‌ها DAX 30 است. 

ساعت انجام معاملات در بورس آلمان 09:00 لغایت 17:30 (به وقت محلی) هر روز کاری انجام می‌شود.

 • در تصویر زیر بازدهی معتبرترین بازارهای بورسی (که پیش‌تر در مورد هر کدام توضیحاتی داده شد) در سال 2019 را مشاهده می‌کنید.

بازدهی بزرگ ترین بازارهای بورسی

ثبت نام در بورس جهانی

مطابق با قوانین جهانی، برای ثبت‌نام در بورس بین‌المللی نباید هیچ محدودیتی وجود داشته باشد؛ اما متاسفانه، این موضوع در ایران با محدودیت‌هایی مواجه شده است. به همین دلیل، برای ورود به بورس بین‌المللی دو روش مستقیم و غیر‌مستقیم وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک آنها می‌پردازیم.

ثبت نام مستقیم

برای ورود به بازار جهانی در روش مستقیم، لازم است که ابتدا به بورسی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید مراجعه و ثبت‌نام خود را انجام دهید. توصیه نویسنده به شما این است که، قبل از ثبت‌نام، ابتدا وارد سایت بازار بورس مورد‌نظر شوید و تمامی اطلاعات و قوانین مربوط به آن (بازار بورس) را مطالعه و در صورت موافقت می‌توانید ثبت‌نام خود را با وارد کردن اطلاعات مربوطه انجام دهید.

ثبت نام غیر مستقیم

در روش ثبت‌نام غیر‌‌مستقیم (که مختص افراد خارج از آن کشور است) افراد باید از شرکت‌های واسطه کمک بگیرند و از این طریق اقدام به ثبت‌نام کنند. به دلیل ریسک‌پذیر بودن این روش، دقت در انتخاب شرکت واسطه حائز اهمیت است. شرکت‌هایی که ثبت‌نام غیر‌مستقیم انجام می‌دهند شامل موارد زیر است:

 • لایت فارکس ثبت شده در جزایر مارشال
 • آمارکتس ثبت شده در FSA سنت وینسنت
 • روبو فارکس رگوله IFSC بلیز
 • فیبو گروپ رگوله FSC جزایر ویرجین
 • یو اس جی اف ایکس رگوله FSC ونواتو

پربازده ترین بورس های جهان

امروزه تورم در ایران بیداد می‌کند. عواملی همچون شیوع ویروس کرونا و به تبع آن افزایش درصد بیکاری و نگرانی مردم از تورم موجود، باعث شد مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بپردازند. همینطور، رشد بی‌سابقه‌ای که در اوایل سال 1399 در بازار سرمایه وجود داشت، جذابیت این بازار را بیشتر کرد. در واقع می‌توان گفت، دماسنج اقتصادی هر کشور بازار سرمایه آن کشور است. با توجه به دلایلی که گفته شد، بورس تهران در سال 2020 رشد قابل توجهی داشته و توانست رتبه دوم پربازده‌ترین بازارهای بورس جهان را به خود اختصاص دهد. در جدول زیر پربازده‌ترین بازارهای بورسی جهان نشان داده شده است.

کشور بازده شاخص بورس
زیمبابوه 666
ایران 365
ونزوئلا 270
نزدک 22
دانمارک 13
عربستان 13
شانگهای 12
آرژانتین 2
آرژانتین 2-
اس اند پی 500 2-
دکس فرانکفورت 5-
نیکی ژاپن 5-
داوجونز 9-
کانادا 9-
ویتنام 10-
عربستان 12-
پاکستان 12-
برزیل 15-
امارات 15-
فوتسی 18-

                          بازده بورس کشورهای منتخب دنیا از ابتدای سال 2020

در آخر...

شناخت معتبرترین بازارهای بورس در جهان می‌تواند در انتخاب یک یا چند از این بازارها برای سرمایه‌گذاری کمک کند. بهتر است برای اینگونه سرمایه‌گذاری‌ها از معتبرترین این بازارها را انتخاب کنید. سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی ممکن است پر‌ریسک باشد؛ اما برای سرمایه‌گذاری بهتر باید ریسک‌پذیر باشید! چه بورس ایران باشد و چه بازارهای بورس جهانی باشد. در هر صورت، با آشنایی به این بازارها و چگونگی نحوه انجام معاملات در آنها می‌توانید سرمایه‌گذاری بهتر و سود‌ده داشته باشید.

نویسنده: فریده مهدور
30 خرداد 1401
آخرین بروزرسانی: فریده مهدور
1 سال پیش