استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال(Mining Pool)

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال(Mining Pool)
استخر استخراج مکانی است که در آن تعدادی از استخراج کنندگان توان محاسباتی دستگاه‌های خود را در یک شبکه با هم به اشتراک می‌گذارند.

تا به حال شده به این مسئله فکر کنید که فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال چگونه بر روی یک بلاک‌چین انجام می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال لطفا ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید. برای شروع کار استخراج و یا فرآیند ماینینگ کردن، علاوه بر تهیه تجهیزات سخت افزاری مناسب، نیازمند استفاده از یک استخر استخراج می باشیم. استفاده از این استخرهای استخراج مستلزم یک سری دانش‌ها می باشد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

استخر استخراج یا ماینینگ چیست؟

محلی مجازی که در آن تعدادی ماینر در کنار هم، قدرت پردازشی دستگاه‌های خود را با هم ادغام می کنند تا شانس خود را در سودآوری زیاد کنند را استخر استخراج (Mining Pool) می‌گویند.از آنجا که رقابت بر سر حل مسائل ریاضی زیاد می‌باشد، ماینرها قدرت پردازشی خود را در استخر استخراج متمرکز می‌کنند.

برای درک بهتر این استخرها، ابتدا به توضیح ساده در خصوص فرآیند ماینینگ می‌پردازیم.در این فرآیند، ماینرها تراکنش‌ها را در بسته‌ای به نام بلاک(Block) قرار می‌دهند. برای اتصال بلاک به بلاک‌چین، ماینرها با حل معادلات ریاضی، جواب معادلات که همان هش بلاک هستند را به دست می‌آورند. از اهداف ماینینگ، ایجاد شبکه‌ها با امنیت بالا در برابر حملات هکرها می‌باشد. برای ایجاد انگیزه در زمینه کار با ماینینگ‌ها، به هر ماینری که زودتر به جواب برسد پاداش تعلق میگیرد. نکته دیگر در خصوص استخرهای استخراج، مجازی بودن آن می‌باشد. این بدان معنی است که شما در هر نقطه از دنیا که باشد، می‌توانید به استخر در جای دیگر از دنیا متصل شده و قدرت پردازش خود را به اشتراک بگذارید.

پاداش‌ها در استخرهای استخراج

پرداخت سود در استخرهای استخراج روش‌های متفاوتی دارند این استخرها معمولا از یکی از شیوه‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • پرداخت به ازای سهم
 • پرداخت نسبی
 • پرداخت مبتنی بر امتیاز
 • پرداخت به ازای N سهم آخر

پرداخت به ازای سهم (PPS)

این روش مخفف شده عبارت «Pay Per Share» می‌باشد. در این روش پرداخت سود با توجه به میزان توان پردازشی که در اختیار شبکه قرار می‌دهید پرداخت می‌شود. به این صورت که به ازای توان پردازشی سهم به شما تعلق می‌گیرد و به همان اندازه سود پرداخت می‌شود. در روش پرداخت به ازای سهم، استخر با توجه به موجودی خود سهم افراد را پرداخت می‌کند. نسخه جدید این روش PPS+ نامگذاری شده است که تنها تفاوت آن با نسخه‌ی قبلی در این است که، کارمزد تراکنش هر بلاک توسط استخر محاسبه می‌شود.

پرداخت نسبی (Proportional)

این روش همانند روش پرداخت به ازای سهم می‌باشد. یعنی به ازای قدرت پردازشی که ماینر در اختیار استخر قرار می‌دهد سود دریافت می‌کنند. با این تفاوت که پاداش بلافاصله پس از استخراج یک بلاک، به اندازه قدرت پردازشی به کیف پولتان واریز می‌شود. در پرداخت نسبی با بیشتر شدن تعداد ماینرها، پاداش دریافتی کمتر می‌شود.

پرداخت مبتنی بر امتیاز (Score-Based)

این روش با هدف جلوگیری از تعویض مدام استخرها ایجاد شده است. به بیان دیگر، در استخرهای استخراج نسبت به فعالیتی که انجام می‌دهید امتیاز دریافت می‌کنید. هر چه امتیاز شما بیشتر باشد پاداش دریافتی نیز بیشتر خواهد بود. در روش پرداختی مبتنی بر امتیاز، پاداش پس از ماین یک بلاک به حساب ماینرها واریز خواهد شد.

پرداخت در ازای N سهم آخر (Pay Per Last N Share)

در این روش، ماینرها ابتدا سهم‌هایی در چارچوب از پیش تعیین شده دریافت می‌کنند. بر خلاف دیگر روش‌ها سود پرداختی به سهم‌های خارج از محدوده تعلق می‌گیرد. در روش پرداخت به ازای N سهم آخر، N نشان دهنده آخرین سهم‌های دریافت شده تا زمان حل بلاک است. همچنین باید در نظر داشت که، N رقم مشخصی ندارد و روش محاسبه آن ضریب ثابتی دارد که به سختی استخراج استخر مرتبط است. این روش با نام «پرداخت در ازای شانس» نیز شناخته می‌شود. زیرا در صورت اجرای درست آن، ماینرها توانایی محاسبه زمان دقیق پیوستن به استخر را کسب می‌کنند.

گام به گام نحوه استخراج ارز دیجیتال

در این قسمت گام به گام نحوه استخراج ارز دیجیتال را برای شما بیان خواهیم کرد.

گام اول: شروع تراکنش

کاربران از طریق ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول، تراکنشی را انجام می‌دهند و سعی دارند تا ارز دیجیتال یا توکن مد نظر خود را به فرد دیگری ارسال کنند.

گام دوم: قرار‌گیری در استخرها

تراکنش‌های مد نظر از طریق کیف پول انجام می‌شود، و منتظر می‌مانند تا به واسطه یک ماینر روی یک بلاک‌چین انتخاب شوند. تا زمانی که این تراکنش‌ها توسط ماینری انتخاب نشده باشند در لیست «استخر تراکنش‌های تأیید نشده» قرار می‌گیرند.این استخر شامل معادلات تایید نشده است که در انتظار پردازش می‌باشد.

گام سوم: تشکیل بلاک‌ها

ماینرهای موجود در شبکه، تراکنش‌ها را از استخرها انتخاب کرده و به صورت یک بلاک در می‌آورند. بلاک‌ها شامل مجموعه‌ای از تراکنش‌ها می‌باشند(در اینجا تراکنش‌های تایید نشده در آن قرار دارند). هر ماینر بلاک تراکنش‌های خود را ایجاد می‌کند و تعداد زیادی از ماینرها می‌تئانند تراکنش مشابهی را انتخاب کنند.

اگر تراز کیف پول فرستنده ارز، با توجه به سوابق بلاک‌چین، دارای بودجه کافی باشد، تراکنش معتبر تلقی شده، و به بلاک اضافه می‌شود. ماینرها، تراکنش‌ها با هزینه بالا را در اولویت قرار می‌دهند زیرا در این صورت پاداش بیشتری دریافت می‌کنند.

گام چهارم: فرآیند ماینینگ

ماینرها با انتخاب تراکنش‌ها بلاکی را برای خود انتخاب می‌کنند. تایید این کار نیازمند یک امضا می باشد که همان اثبات کار یا proof of work نامیده می‌شود. این امضا منحصر به فرد بوده و با حل یک مسئله ریاضی پیچیده تولید می‌شود. حل این مسائل نیازمند قدر محاسباتی بالا و مصرف برق زیاد می‌باشد. همه این فرآیندهای که بیان شد همان ماینینگ کردن می‌باشد.

گام پنجم: انتشار ماینر

ماینری که اولین امضای واجد شرایط را برای بلاک خود پیدا کند، این بلاک و امضا را برای سایر ماینرها منتشر خواهد کرد.

گام ششم: اضافه شدن در بلاک‌چین

در این مرحله هش خروجی با امضای موجود مطابقت داده می‌شود، این کار توسط داده‌های بلاک تایید و بررسی می‌شود. در نتیجه همه ماینرها با هم به یک توافق می‌رسند که آن همان الگوریتم اجماع می‌باشد. در نتیجه بلاک روی بلاک‌چین اضافه شده و به تمام نودها ارسال می‌شود.نودهای دیگر نیز تا زمانی که با ترازهای کیف پول فعلی در آن بازه از زمان مطابقت داشته باشد، آن را در داده‌های تراکنش خود ذخیره می‌کنند.

گام هفتم: تایید استخراج

بعد از اضافه شدن یک بلاک به زنجیره، هر بلاک دیگری که پس از آن اضافه می شود، «تأییدیه» برای آن بلاک به‌حساب می‌آید. برای مثال اگر تراکنش شما در بلاک 502 ثبت شده باشد و بلاک چین دارای ۵۰۷ بلاک باشد، به این معناست که تراکنشتان ۵ تاییدیه – ۵۰۲ تا ۵۰۷ – دارد. تراکنشها با تایید بیشتر یا به عبارتی در یک زنجیره با عمق بیشتری قرار بگیرند، دسترسی هکرها برای تغییر آن بسیار دشوار خواهد بود. پس از اینکه یک بلاک جدید به بلاک‌چین اضافه شد، تمام ماینرها باید مجددا از گام سوم شروع کنند و یک بلاک جدید از تراکنش‌ها را تشکیل دهند.

مزایا و معایب پیوستن به استخرهای استخراج

از معایب و مزیتهای استخرهای استخراج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا

 • استفاده از استخر استخراج، شانس یافتن پاسخ معادلات و در نتیجه دریافت پاداش را بیشتر می‌کند. زمانی که به تنهایی اقدام به استخراج بیت کوین کنید، با تعداد بسیار زیادی ماینینگ بر سر حل معادلات به رقابت می‌پردازید. در نتیجه شانس دریافت پاداش بسیار کاهش پیدا می‌کند. این از مهمترین مزیت‌های استخرها به شمار می‌آید.
 • کسب درآمد ثابت می‌باشد. وقتی شما در محیطی با نام استخر، استخراج بیت کوین انجام می‌دهید، در واقع یک ماینر بسیار قوی تشکیل داده‌اید که می توانید با نرخی ثابت سود دریافت کنید.
 • کاهش هزینه استخراج ارزهای دیجیتال که با پیوستن به یک استخر از آن برخوردار می‌شوید.در صورتی که بخواهید از چندین دستگاه به صورت انفرادی استفاده کنید هزینه گزافی را برای شما در بر خواهد گرفت.

معایب

 • افزایش تمرکز بر روی شبکه‌ها. هر چه تعداد افرادی که به سمت استفاده از استخرهای استخراج می‌آیند بیشتر باشد تمرکز بر روی شبکه بیشتر شده در نتیجه افزایش نفوذ استخرهای استخراج خطرناک خواهد بود.
 • شفافیت استخرهای استخراج. این احتمال وجود دارد که استخرها ارقام اشتباهی به شما نشان‌دهند و درآمد شما را دستکاری کنند. در این صورت پیدا کردن این دستکاری بسیار کم خواهد بود. در نتیجه قبل از انتخاب استخر از صحت کارکرد و شفافیت آن اطلاعات کامل را کسب کنید.
 • وجود مشکلات فنی. میزان پایداری درآمد شما به اتصالات و تجهیزات ارتباطی استخر بستگی دارد. به بیان دیگر اگر استخر به دلیل مشکلات فنی از دسترس خارج شود درآمد شما نیز قطع خواهد شد. در نتیجه در انتخاب استخر ها به این نکته اساسی باید توجه کرد.

فاکتورهای اساسی در انتخاب استخرهای استخراج

برای یافتن استخرهای استخراج مناسب فاکتورهای مختلفی را باید در نظر گرفت که در ادامه به توضیح آنان می‌پردازیم.

زیرساخت‌های خود را بررسی کنید

برخی از استخرها تنها به ماینرهای خاصی اجازه اتصال می‌دهند. در نتیجه پیش از انتخاب استخر از این مسئله اطلاعات کسب کنید که تجهیزات شما با تجهیزات استخر مد نظر مطابقت دارد یا نه. برای مثال استخر اسلاش پول(Slushpool)، فعالیت دستگاه‌های که با کارت های گرافیکی(GPU) و یا پردازنده‌های مرکزی(CPU) انجام می شود را قبول نمی‌کنند. و تنها دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) می‌توان به آنها متصل شد.هم چنین برخی از استخرها امکان اتصال با هر نوع اینترنتی را به کاربران نمی دهند.

شناسایی روش‌های پرداخت استخرها

پیش از انتخاب استخرها به نحوه پرداخت آن توجه داشته باشید. زیرا این عمل تاثیر بسزایی در درآمد شما خواهد داشت.از طرف دیگر برخی از استخرها پاداش ها را، در بازه زمانی مشخصی به حساب واریز می ‌کنند. برخی دیگر نیز دارای سطح حداقلی برای برداشت هستند.

استخری مطمئن انتخاب کنید

فعالیت‌های برخی از استخرها برای ماینرها شفافیت ندارد. در نتیجه این مسئله باعث می‌شود که در صورت تخلف یا دستکاری در آمار و کارکردها، کاربران متوجه آن نمی‌شوند و گاها ضررهای جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

کارمزد هر استخر را مد نظر قرار دهید

همه استخرها دارای نرخ مشخصی به عنوان کارمزد می باشند. در نتیجه پیش از اتصال به استخرها از میزان این کارمزدها اطلاع کسب کنید.

برخی از استخرها محدودیت‌هایی را برای ماینرها ایجاد می‌کنند

تعدادی از استخرها کاربران برخی از کشورها را به دلیل موارد سیاسی تحت تحریم قرار داده اند.در نتیجه پیش از انتخاب استخرها از مشکلات مربوط به تحریم‌ها اطلاع پیدا کنید. از دیگر محدودیت‌ها می توان به نرخ هش، محدودیت در زیرساخت‌ها و محدودیت در پرداخت و بازه‌های پرداخت اشاره کرد.

معرفی بهترین استخرهای استخراج بیت‌کوین

بزرگترین استخرهای استخراج بیت‌کوین همچنان در کشور چین قرار دارند. این استخرها بر اساس قدرت هشی که در اختیار دارند رتبه بندی می‌شوند. در ادامه برخی از استخرهای استخراج که بر اساس هش توسط سایت Btc.com رتبه بندی شده است را معرفی خواهیم کرد.

 • BTC.com
 • F2Pool
 • AntPool
 • BTC.TOP
 • Poolin
 • SlushPool
 • ViaBTC
 • Huobi.pool
 • BitFury
 • Bitcoin.com
 • 1M1X
 • BitClub
 • Bixin
 • WAYI.CN
 • KanoPool

معرفی استخرهای برتر بیت کوین

با مطالعه این بخش از مقاله که شامل 5 استخر استخراج بیت کوین می‌باشد، می توانید بهترین استخر را انتخاب کنید.

1-استخر AntPool

از بزرگترین استخرهای استخراج از نظر قدرت هش AntPool می‌باشد. این استخر توسط بزرگترین تولیدکننده دستگاه‌های ماینر در چین با نام Bitmain اداره می‌شود. ایجاد حساب کاربری در AntPool رایگان است ولی طبیعتا برای استخراج بیت‌کوین نیازمند سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب هستید.

کارمزدها امنیتمزایامعایبآدرس سایت
1درصد- فعال‌سازی ورود دومرحله‌ای
- قفل کردن کیف پول
- تنظیم اطلاع‌رسانی با ایمیل
- بزرگترین و محبوبترین استخر بیت‌کوین
- قابلیت انتخاب از بین PPLNS و PPS
- پرداخت‌ها نسبتا خوب
- اقدامات امنیتی مناسبی برای حفاظت از کاربران
- اعلام نشدن کارمزد تراکنش‌ها توسط AntPool
- کمتر بودن پرداخت‌ها
v3.antpool.com

 

2-Slush Pool

از اولین استخرهای استخراج بیت کوین به Slush Pool می توان اشاره کرد.از سال 2010 تا به امروز حدود 15هزار بلاک توسط این استخر استخراج شده است. این استخر توسط شرکتی با نام Satoshi LAbs که یک شرکت واقع در جمهوری چک است اداره می‌شود. Slush Pool،دارای یک سیستم امتیازدهی خاص است، به‌طوری که در ابتدای هر دور استخراج، Share های قدیمی، امتیاز و برتری کمتری نسبت به Share های جدید می‌یابند.قبل از اینکه شخص بطور واقعی اقدام به استخراج کند، می‌تواند در حساب دمو (آزمایشی) دست به استخراج بزند. این ویژگی برای ماینرهای تازه‌کار بسیار مفید است.

کارمزدها امنیتمزایامعایبآدرس سایت
2درصد- فعال‌سازی دو مرحله
- قفل کردن کیف پول
- توکن Read-Only
- رابط کاربری ساده و روان
- کاهش ریسک فریبکاری با روش امتیازی
- کارمزد تراکنش بالا
- کاهش امتیاز در صورت توقف استخراج
slushpool.com

 

3. استخر F2Pool

از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین با مرکزیت چین است که در سال 2013 راه‌اندازی شده است. علاوه بر بیت کوین ارزهای لایت کوین، اتریوم نیز قابل استخراج می‌باشد.

کارمزدها امنیتمزایامعایبآدرس سایت
4درصد- قابلیت قفل کیف پول
- غیر قابل تغییر بودن ایمیل بعد از عضویت
- قابلیت ورود دو مرحله‌ای ندارد
- استخراج بیت‌کوین، لایت‌کوین و زی‌کش را داراست
- حداقل پرداخت پایین
- کارمزدهای بالاwww.f2pool.com

 

4. BTCC

BTCC یکی دیگر از استخرهای چینی، در سال 2014 راه‌اندازی شده است. BTCC همچنین یک پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال و والت را نیز اداره می‌کند. این استخر از پروتکل stratum استفاده می‌کند.

کارمزدهاامنیتمزایامعایبآدرس سایت
2درصد----- بزرگترین استخرهای استخراج
- دارای اکسچنج و والت مختص به خود
- شفافیت در ساختار کارمزدها
- پرداخت پاداش مناسب
- مسدود شدن حساب کاربران پس از 90 روز غیرفعال بودنwww.btcc.com

 

5. Btc.com

Btc.com از جمله استخرهای بزرگ استخراج است که تحت مالکیت Bitmain قرار دارد. این استخر نیز با پروتکل stratum و VarDiff کار می‌کند. سایت در سال 2015 راه‌اندازی شد و یک کیف پول آنلاین نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد.

کارمزدهاامنیتمزایامعایبآدرس سایت
1.5 درصد- سرویس Cloudflare توسط این سایت پیاده شده تا جلوی حملات DDoS گرفته شود و قدرت هش از دست نرود.- سایت شناخته شده بین‌المللی- پرداخت با تاخیر
- کاهش درآمد ماینر
- پشتیبانی ضعیف
btc.com

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیت کوین می توانید به مقاله بیت کوین چیست؟|با سرمایه گذاری به روش مدرن پول دار شوید! مراجعه بفرمایید.

جمع‌بندی

با توجه به گفته‌های بالا، استخرهای استخراج مختلفی برای بیت کوین وجود دارد که هر کدام دارای خدمات و پاداش‌های متفاوتی می‌باشند.با پایین آمدن عملکرد استخراج بیت‌کوین، مشارکت با استخرها برای سوددهی بسیار پرکاربرد خواهد بود. پیوستن به استخر بزرگ و شناخته شده برای کسب تجربه و فرا گرفتن زیر و بم این کار می‌تواند موثر باشد. پس از آشنایی کافی با این کار می‌توانید استخرهای متعدد و ناشناخته‌تر ماینینگ را هم امتحان کرده و سودآوری خود را به حداکثر مقدار ممکن برسانید.

با این حال، تحقیق و بررسی بیشتر برای انتخاب استخر مناسب بر عهده شماست.در صورتی که تجربه یا سوالی در مورد استخرهای استخراج ارز دیجیتال دارید در بخش نظرات بنویسید.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.