صفحه اصلی . قیمت ارز دیجیتال .
قیمت چین لینک (Link)
(-0.1941%)
$
6.683
$6.17
24 ساعت گذشته
$5.95
نمودار
اخبار

لینک ارز دیجیتال بومی چین لینک است. چین لینک یک پلتفرم نرم‌افزاری است که بین بلاک چین ها با داده‌های خارجی ارتباط برقرار می‌کند. این پلتفرم با نام اوراکل شناخته می‌شود که در اصطلاح کریپتو به تکنولوژی گفته می‌شود که داده‌های دنیای واقعی را از یک منبع آنلاین به یک بلاک چین می‌آورد.

 

قیمت چین لینک

لینک مکانیسم اصلی انگیزه را برای کاربران فراهم می‌کند تا در شبکه غیرمتمرکز اوراکل چین لینک شرکت کنند. لینک یک توکن ERC-20 بر پایه بلاک چین اتریوم است. برخلاف اِتِر (ارز دیجیتال بومی اتریوم)، لینک از نوعی پروتکل اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند که در آن شرکت‌کنندگان باید نودهای خود را اجرا کرده و برای دریافت توکن های لینک به‌عنوان پاداش، باید داده‌ها را به قراردادهای هوشمند ارائه کنند. لینک از آن سبک توکن ها نیست که به‌راحتی آن را سپرده‌گذاری کرده و سود آن را دریافت کنید.

لینک هم برای تبادل خدمات داده و هم برای اعتبارسنجی نود، هم به‌عنوان یک وسیله برای پرداخت و هم به‌عنوان یک توکن مورداستفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، لینک دارای یک سقف توکن 1 میلیاردی است که به‌عنوان پاداش برای کار اعتبارسنجی اپراتورهای نود توزیع می‌شود.

در سپتامبر سال 2017، یک میلیارد توکن لینک در طول راه‌اندازی این توکن ایجاد شد. حدود 35 درصد از این توکن ها با قیمت بین 0.09 تا 0.11 دلار فروخته شد که مبلغی حدود 32 میلیون دلار برای چین لینک درآمدزایی داشت.

تقریباً دو سال پس از عرضه توکن، قیمت هرگز از 1.30 دلار بالاتر نرفت. سپس در سال 2019، به دنبال مشارکت‌های این توکن با شرکت‌هایی مانند Google Cloud، Polygon Network و Reserve، قیمت لینک با 489 درصد افزایش به 5 دلار رسید. در اوت سال 2020 اعلام شد که لینک مشارکت جدید با شرکت Provide داشته است و همین خبر باعث شد تا قیمت لینک برای اولین بار سطح قیمتی 20 دلار را ببیند.

بین دسامبر سال 2020 و می 2021، قیمت لینک بیش از شش برابر شد و به بالاترین حدود قیمتی خود یعنی 52.88 دلار رسید.

 

چین لینک چگونه کار می‌کند؟

زمانی که چین لینک در سال 2017 راه‌اندازی شد، وایت پیپر اصلی این پروژه آن را به‌عنوان یک سیستم اوراکل متمرکز برای تأیید اطلاعات دریافتی در نظر گرفت. بااین‌حال، وایت پیپر چین لینک 2.0 در آوریل 2021، اعلام کرد که سیستم اوراکل متمرکز به یک سیستم اوراکل غیرمتمرکز تبدیل‌شده است.

ازنظر طراحی، چین لینک یک آگنوستیک بلاک چین است، یعنی اینکه بلاک چین خود را اجرا نمی‌کند یا صرفاً در بلاک چین دیگری کار نمی‌کند. در عوض، پروتکل توکن روی بسیاری از بلاک چین های مختلف به‌طور هم‌زمان اجرا می‌شود و مشوق‌هایی برای شرکت‌کنندگان در ارائه و استفاده از داده‌های چین لینک در قراردادهای هوشمند بلاک چین قرار داده است. شبکه اوراکل چین لینک برای همه‌چیز از آب‌وهوا گرفته تا بررسی نتایج انتخابات ریاست جمهوری قابل‌استفاده است.

درحالی‌که بلاک چین ها در ذخیره و ثبت داده‌ها بسیار کارآمد هستند، نمی‌توانند داده‌ها را از هیچ منبع خارجی ارسال یا دریافت کنند. یک بلاک چین معمولی ممکن است فقط داده‌هایی را بخواند و دریافت کند که “روی زنجیره” قرارگرفته باشند.

به یک بلاک چین مانند کامپیوتری نگاه کنید که به اینترنت متصل نشده است. ازیک‌طرف، جداسازی آن از اینترنت، داده‌های آن را ایمن‌تر و قابل‌اعتمادتر می‌کند. از سوی دیگر، توانایی آن برای برقراری ارتباط با هر چیزی خارج از خود کامپیوتر محدود است. درست مانند کامپیوتر، بلاک چین نیز یک سیستم ایزوله است.

اگر بلاک چین یک کامپیوتر باشد، اوراکل‌ها مانند وای فای یا دسترسی به اینترنت خواهند بود. اوراکل‌های بلاک چین ارتباطات بین بلاک چین ها را با سیستم‌های "خارج از بلاک چین" رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه‌های کاربردی وب (API)، دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) و ارائه‌کنندگان داده راحت‌تر می‌کنند.

اوراکل‌ها به بلاک چین اجازه می‌دهند داده‌ها از سیستم‌های خارج از زنجیره ثبت و دریافت بشوند و همچنین این اجازه را به بلاک چین می‌دهد تا داده‌های درون زنجیره‌ای را برای همتایان غیر بلاک چین خود پخش، اجرا و اعتبارسنجی کند.

چین لینک مجموعه‌ای از این سیستم‌های ارتباطی خارج از زنجیره است که توسط سایر بلاک چین ها قابل‌دسترسی است. از بسیاری جهات، چین لینک یک اینترنت برای بلاک چین است. ازآنجایی‌که چین لینک به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که آگنوستیک بلاک چین باشد، می‌تواند داده‌های خارجی "روی زنجیره" و دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند در هر شبکه بلاک چین ارائه دهد.

 

رویدادهای کلیدی و مدیریت

چین لینک در سال 2017 توسط مهندس افزار استیو اِلیس (Steve Ellis) و کارآفرین معروف سرگئی نازروف (Sergey Nazrov) ایجاد شد و چین لینک یکی از شرکت‌های تابعه Nzarov’s Smartcontract.com است. در همان ماه چین لینک یک عرضه اولیه کوین به ارزش 350 میلیون لینک (35 درصد از کل عرضه) و به مبلغ 32 میلیون دلار برگزار کرد. 650 میلیون لینک باقی‌مانده به گروه مؤسس لینک (30 درصد) و سیستم پاداش توکن آن (35 درصد) اختصاص یافت.

چین لینک یک پروژه منبع باز بوده که توسط جامعه مدیریت می‌شود و همچنین آن‌ها از چندین مشاور استفاده می کنند که در حال کار روی این پروژه و همچنین ترویج آن هستند. مشاوران فنی این پروژه شامل استاد علوم کامپیوتر دانشگاه تکنولوژی کورنل یعنی آری جولز (Ari Juels) ، مشاور Zcash و Tezos یعنی اندرو میلر، ایوان چنگ (Evan Cheng) خالق ماشین مجازی سطح پایین (LLVM) و هادسون جیمز (Hudson James) مدیر انجمن اتریوم هستند. علاوه بر این چین لینک توسط تام گونسر (Tom Gonser) بنیان‌گذار Docusign و برایان لیو (Brian Lio) مدیرعامل سازمان تحقیقاتی بلاک چین Smith+Crown مشاوره دریافت می‌کند.

 

همکاری‌ها

چین لینک برای تسهیل ارسال و دریافت قابل‌تأیید داده‌های زنجیره‌ای و دنیای واقعی، با چندین پروژه پرمخاطب شراکت ایجاد کرده است. برخی از آن شرکا عبارت‌اند از:

  • اوراکل: چین لینک و اوراکل در ژوئن سال 2019 همکاری مشترکی با یکدیگر اعلام کردند که برای کمک به استارت آپ ها برای کسب درآمد از API های بلاک چین اوراکل که از اوراکل‌های چین لینک استفاده می‌کردند بود.
  • بایننس: صرافی کریپتو بایننس در اکتبر سال 2019 همکاری خود را با چین لینک آغاز کرد که بیشتر برای ارائه داده‌های کریپتو از صرافی بایننس به دیگر پلتفرم‌های بلاک چین بود.
  • Everpedia: در اوت سال 2020، سایت Everpedia از شبکه چین لینک برای ارسال داده‌های نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 از آسوشیتدپرس استفاده کرد.
  • Google Cloud: در اوت سال 2021، چین لینک فیدهای کاملاً غیرمتمرکز اطلاعات آب‌وهوا را از طریق مشارکت با Google Cloud منتشر کرد.