صفحه اصلی . قیمت ارز دیجیتال .
قیمت فایل کوین (FIL)
(1.9446%)
$
6.2825315370327
$3.25
24 ساعت گذشته
$3
نمودار
اخبار

درباره فایل کوین

توکن فایل کوین یا همان FIL ارز دیجیتال بومی فایل کوین است که یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز را برای ذخیره‌سازی فایل‌ها ارائه می‌کند. توکن FIL به‌عنوان یک مشوق اقتصادی برای اطمینان از قابلیت ذخیره‌سازی فایل به کاربر ارائه می‌شود. فایل کوین روی یک شبکه غیرمتمرکز اشتراک فایل به نام سیستم فایل بین ستاره‌ای (IPFS) ساخته‌شده و سیستم مشوق اقتصادی و همچنین مناسب بودن برای تبدیل به یک بازار را به IPFS ارائه می‌کند.

 

قیمت فایل کوین

توکن FIL به‌عنوان جز اصلی سیستم مشوق اقتصادی فایل کوین و همچنین مشارکت جامعه در شبکه فایل کوین عمل می‌کند. ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی، توکن FIL را به‌عنوان وجه پرداختی برای ذخیره و توزیع داده‌های کاربر در شبکه فایل کوین انتخاب کرده‌اند.

قیمت FIL در تاریخ 21 آوریل سال 2021 حدوداً 19.95 دلار بود و در تاریخ 30 دسامبر 2020 به بالاترین حد تاریخی خود یعنی 237.62 دلار رسید. مجموع عرضه در گردش آن در حال حاضر حدود 114.87 میلیون دلار است که البته باید به این موضوع هم اشاره‌کنیم که این توکن دارای سقف عرضه 1.97 میلیارد دلاری است.

 

فایل کوین چگونه کار می‌کند؟

فایل کوین قصد دارد محصولات و خدمات سنتی و متمرکز ذخیره‌سازی داده مانند خدمات وب آمازون و Google Drive را به طور کامل به چالش بکشد و به رقیبی برای آن‌ها تبدیل شود. فایل کوین برخلاف سرویس‌های سنتی ذخیره‌سازی داده می‌تواند یک فضای ذخیره‌سازی قابل‌تأیید عمومی را پیاده‌سازی کند که به هیچ سیستم و شخص خاصی متکی نباشد.

کاربران فایل کوین برای ذخیره فایل‌های خود در شبکه به استخراج‌کنندگان فضای ذخیره هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند. ماینرهای فضای ذخیره‌سازی کامپیوترهایی هستند که به اینترنت متصل بوده و مسئول ذخیره‌سازی فایل‌ها و ارائه مدرک برای ذخیره‌سازی دائمی این فایل‌ها هستند.

کاربران می‌توانند هنگام انتخاب ماینر، میزان هزینه، تکراری نبودن و سرعت را تنظیم کنند و سرویسی سفارشی داشته باشند. هنگامی‌که کاربر یک ماینر را انتخاب کرد، می‌تواند فایل‌های موردنظر خود را ذخیره کند و با بررسی اسناد موجود در بلاک چین فایل کوین، این ذخیره‌سازی را تأیید کند.

ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی کاربرانی هستند که فضای ذخیره موجود در ماینر خود را به افراد مختلف ارائه می‌کنند. هرکسی می‌تواند به‌عنوان ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی در این پروژه شرکت کند و برای ارائه قابلیت‌های ذخیره‌سازی در ماینر خود به دیگران، پاداش‌هایی را در قالب توکن FIL دریافت کند. هنگامی‌که کامپیوتر ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی ، پروتکل فایل کوین را پیاده‌سازی کند، می‌تواند به بازار آزاد کاربران ذخیره‌سازی دسترسی پیدا کند.

امنیت شبکه فایل کوین با دیگر بلاک چین ها مانند بیت کوین که از سیستم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند کاملاً متفاوت است. فایل کوین برای تضمین امنیت داده‌های خود از سیستم اثبات تکرار (PoRep) و اثبات فضا زمان (PoSt) که قابلیت بررسی هم دارند استفاده می‌کند. بر اساس سیستم اثبات تکرار، زمانی که داده‌ها در بخش موردنظر مهروموم شدند، استخراج‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی با نشان دادن اسناد وجود یک کپی منحصربه‌فرد از داده‌ها در سیستم خود، این روش را تأیید می‌کنند.

سیستم اثبات تکرار فقط و فقط یک‌بار این روند را انجام می‌دهد و در مقایسه با سیستم اثبات کار اعتبارسنجی کمتری را در روش خود استفاده می‌کند.

زمانی که سیستم اثبات تکرار پیاده‌سازی شد، سیستم اثبات فضا زمان (PoSt) به طور مکرر اجرا می‌شود تا این موضوع را ثابت کند که از فضای ذخیره‌سازی کاربر ارائه‌دهنده این فضا استفاده می‌کند. ماینرهای ذخیره‌سازی برای ورود به اکوسیستم فایل کوین باید مقداری توکن FIL خود را به‌عنوان وثیقه در شبکه قرار دهند.

اگر ماینرها نتوانند ذخیره‌سازی مداوم داده‌ها را اثبات کنند الگوریتم PoSt آن‌ها را جریمه می‌کند و این کار در راستای بررسی رفتار خوب و مناسب شرکت‌کنندگان در این سیستم است. اکوسیستم فایل کوین یا همان پروتکل فایل کوین از چندین پروتکل لایه 2 از جمله Powergate و Textile Hub برای فعال‌سازی قابلیت‌های جدید در بلاک چین فایل کوین استفاده کرده است. فایل کوین همچنین می‌تواند میزبان برنامه‌های IPFS نیز باشد.

 

رویدادهای کلیدی و مدیریت

فایل کوین و IFPS توسط خوآن بِنِت (Juan Benet) و گروه خود در شرکت Protocol Labs توسعه داده شد. در سال 2017، این شرکت جذب سرمایه ای بالغ بر 250 میلیون دلار را از طریق فروش خصوصی و عمومی جذب داشت. این شرکت 5 درصد از کل سرمایه را برای توسعه بنیاد فایل کوین استفاده خواهد کرد. بنیاد فایل کوین یک سازمان مستقل بوده که به توسعه فایل کوین و تکنولوژی های مرتبط به آن کمک می‌کند. ازآنجایی‌که فایل کوین بلاک چین های حاکمیتی را ارائه نمی‌کند، این شرکت تا زمان ایجاد بنیاد فایل کوین مسئولیت عملکردهای حاکمیتی این شبکه خواهد بود.

شبکه اصلی فایل کوین به طور رسمی در 15 اُکتبر سال 2020 فعال شد.

در 13 اُکتبر سال 2021، فایل کوین همکاری رسمی خود را با فضای ذخیره‌سازی در بلاک چین Flow آغاز کرد.