صفحه اصلی . قیمت ارز دیجیتال .
قیمت پولکادات (DOT)
(0.9895%)
$
8.369139300152
$4.24
24 ساعت گذشته
$4.1
نمودار
اخبار

DOT ارز دیجیتال بومی پولکادات است. پولکادات یک پروتکل و بلاک چین قابل همکاری بوده که در سال 2016 تأسیس شد. این پروژه یک بلاک چین خُرد است، یعنی اینکه چندین بلاک چین مختلف را در یک شبکه واحد به یکدیگر متصل می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را به‌صورت موازی پردازش و داده‌ها را بین بلاک چین ها بدون درخطر انداختن امنیت مبادله کنند.

 

قیمت DOT

پولکادات زمانی که در اکتبر 2017 راه‌اندازی شد، 10 میلیون توکن DOT را از طریق عرضه اولیه کوین (ICO) به چرخه وارد کرده و به میزان 485331 اِتریوم (حدود 145 میلیون دلار) سرمایه جذب کرد.

توکن های موجود در عرضه فعلی به شرح زیر تقسیم‌شده‌اند:

  • 58.4 درصد از توکن ها در اختیار سرمایه‌گذاران است که 50 درصد آن در فروش توکن ها وارد چرخه شده است، پس‌ازآن در سال 2019 5 درصد دیگر به فروش رسید و در سال بعد هم 3.4 درصد از کل عرضه پس از فروش وارد چرخه شد.
  • بنیاد وب 3 ، سازمان سوئیسی که شبکه را مدیریت می‌کند، 11.6 درصد از توکن ها را در اختیار دارد.
  • 30 درصد در اختیار مؤسسان و بنیاد است.

توکن DOT سه عملکرد کلیدی را در پولکادات انجام می‌دهد:

  • برای اداره و حاکمیت شبکه استفاده می‌شود.
  • برای بهره‌برداری از شبکه وارد حالت استیکینگ می‌شود.
  • برای اتصال یک بلاک چین جدید- به نام پاراچِین- به پولکادات ضمانت دهد.

یکی از ویژگی‌های جالب پولکادات این است که هیچ محدودیت و ممانعتی در عرضه کل آن وجود ندارد. در عوض، توکن های DOT جدید به‌طور مداوم با توجه به نرخ تورم سالیانه 10 درصد که از پیش تعیین‌شده ، وارد چرخه بازار می‌شوند.

قیمت DOT مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی آن در ماه می سال 2020 به اوج قیمتی 6.30 دلار رسید، سپس بین قیمت 4 تا 5 دلار برای بقیه سال در نوسان بود. در می 2021، قیمت DOT به بالاترین حد خود یعنی 49.80 دلار رسید. در طول دوره صعودی سه‌ماهه چهارم سال 2021، قیمت DOT به حد قیمتی 44.41 دلار در ماه اکتبر رسید.

 

پولکادات چگونه کار می‌کند

هزاران ارز دیجیتال در سراسر اکوسیستم وجود دارد که اکثریت قریب به‌اتفاق آن‌ها نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به‌عنوان‌مثال، کاربران نمی‌توانند دوج کوین خود را به از طریق فضایی مانند Chainlink ارسال کنند یا برعکس. هدف پولکادات رفع این مشکل بود و با ساخت چارچوبی که بلاک چین ها به یکدیگر متصل شوند، این مشکل را حل کرد. حتی اگر هر بلاک چین عملکردهای متفاوت هم داشته باشند باز پولکادات می‌تواند این مشکل را برطرف و ارتباط را بین آن‌ها برقرار کند.

در مرکز پولکادات، "زنجیره رله" قرارگرفته است. این زنجیره یک بلاک چین مرکزی است که همه‌ی بلاک چین های مشارکت‌کننده دیگر را به یکدیگر متصل می‌کند. زنجیره رله باهدف بهبود مقیاس‌پذیری ، تمام تراکنش‌هایی را که در اکوسیستم به‌طور هم‌زمان انجام می‌شود را مدیریت و پردازش می‌کند.

بلاک چین های ساخته‌شده توسط کاربر به زنجیره رله متصل شده و به‌عنوان "پاراچِین" شناخته می‌شوند. پولکادات با اجازه دادن به بلاک چین ها برای ارتباط با پلتفرم خود، قادر است این امکان را به آن‌ها ارائه کند تا بتوانند به یکدیگر متصل شوند.

پولکادات به سیستم اثبات سهام نامزد شده (NPoS) متکی است. این سیستم روشی برای اعتبارسنجی تراکنش‌های کریپتو بر اساس کوین‌هایی بوده که هر شرکت‌کننده به‌عنوان وثیقه در سیستم قرار داده است. روش NPoS با چهار نقش برای کاربرانی که دارایی DOT دارند طراحی‌شده است:

  • تأییدکننده ها: کسانی که شبکه را با فرآیند استیکینگ توکن های DOT خود و انجام عملیات تأیید صحت "زنجیره رله" ایمن‌تر می‌کنند.
  • گردآورندگان: کاربرانی که کل تاریخچه "زنجیره رله" و نود های پاراچِین خاص خود را حفظ می‌کنند و این موضوع برای پیام‌رسانی زنجیره‌ای بسیار حیاتی است.
  • ماهیگیران: افرادی که دارای نودهای کامل پاراچِین هستند اما برای تراکنش‌های نامعتبر نقش پلیس را ایفا می‌کنند.
  • نامزدها: کسانی که دارندگان DOT های فعال هستند، اما مسئولیت نقش‌های دیگر را نمی‌خواهند و صرفاً انتخاب می‌کنند که DOT های خود را به اشتراک بگذارند.

نقشه‌ی راه پولکادات با جزئیات بیشتری این موارد را توضیح می‌دهد و ارتباط توسعه‌دهندگان با بلاک چین ها را به‌خوبی نمایش می‌دهد.

 

رویدادهای کلیدی و مدیریت

پولکادات در سال 2016 توسط گاوین وود (Gavin Wood) یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، پیتر چابان (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) تأسیس شد.

در سال 2017، شرکت Parity Technologies، شرکتی که پشت پولکادات قرار داشت، موردحمله قرار گرفت و باعث شد تا پولکادات دوسوم سرمایه عرضه اولیه خود (به ارزش 98 میلیون دلار در آن زمان) را از دست بدهد. عجیب است که مبالغ به‌طورکلی سرقت نشد، بلکه در حسابی که قرار داشتند مسدود شدند. مبالغ مسدود شده توسط یک توسعه‌دهنده ناشناس فعال شد که به‌طور تصادفی یک باگ در کُدها ایجاد کرده بود.

پولکادات "زنجیره رله" خود را در سال 2020 راه‌اندازی کرد و زیرساخت اصلی را برای اولین بار در شبکه اصلی قرار داد و نسخه دو نرم‌افزار Substrate خود را برای ساخت آسان پاراچِین های جدید منتشر کرد که می‌توانند به اکوسیستم گسترده‌تر پولکادات متصل شوند.

نقطه عطف بعدی مورد انتظار پولکادات، حراج اولین اسلات های پاراچِین بود که برای کسانی که می‌خواهند زنجیره‌ها را روی پلتفرم مستقر کنند، برای فروش قرار داده بود. توسعه پولکادات را می‌توان در GitHub آن‌ها ردیابی کرد.