نهنگ‌های ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟ | دلایل اهمیت نهنگ‌ها

فهرست مطالب

در دریای پهناور ارزهای دیجیتال، همیشه شاهد امواجی سهمگین هستیم که تغییراتی ناگهانی و شدید را در بازار به دنبال دارند این امواج تحت تاثیر فعالیت نهنگ‌های ارزهای دیجیتال یا همان هولدر‌های قدرتمند ایجاد می‌شود که مبلغ قابل توجهی را روی ارزها دیجیتال و مجموعه‌های NFT سرمایه‌گذاری کرده اند. 

نهنگ‌های کریپتو از اصلی ترین و تاثیرگذارترین بازیکنان بازار هستند. نقش این بازیکنان قدرتمند به حدی است که سایر کاربران برای پیش بینی حرکات قیمت، فعالیت آنها را دنبال می‌کنند. تاثیر حرکات کریپتو وال‌ها به حدی است که گاهی می‌تواند به از بین رفتن بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد منجر شود. 

نهنگ‌های ارز دیجیتال چه کسانی هستند و چرا به‌عنوان جزئی حیاتی در بازار کریپتو شناخته می‌شوند؟ سوالاتی است که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

 

نهنگ‌های ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟

در بازار کریپتو، گاهی نوسانات و تغییرات قیمت شدیدی در ارزهای دیجیتال یا NFT‌ها ایجاد می‌شود. این نوسانات تحت تاثیر معامله و خرید و فروش رقم هنگفتی از توکن‌ها شکل می‌گیرد که توسط نهنگ‌های ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. به عبارت ساده تر، رقم سرمایه‌گذاری هولدرهای کریپتو به حدی بزرگ است که اگر به معامله دارایی‌های خود اقدام کنند می‌تواند به نوسانات شدیدی در قیمت آنها منجر شود. 

به‌عنوان مثال، نهنگ بیت کوین (BTC)، یک سرمایه‌گذار نهادی است که مقدار زیادی بیت کوین را هولد می‌کند. معمولا رقم این سرمایه‌گذاری حداقل 1000 بیت کوین یا بیش از 10 میلیون دلار است. این سرمایه‌گذاران می‌توانند جز نهنگ‌های اتر (ETH)، نهنگ التکوین‌های دیگر یا نهنگ NFT نیز باشند. 

به منظور پاسخ به این سوال که کدام هولدر ارز دیجیتال را می‌توان یک نهنگ در نظر گرفت، اندازه بازار توکن مورد نظر، اهمیت دارد. به تبع اگر بازار الت کوین خاصی ارزش پایینی داشته باشد، با سرمایه کمتر می‌توان جز نهنگ‌های این گروه قرار گرفت. اما در بازار بزرگی مانند بیت کوین رقم سرمایه‌گذاری بالایی (بیش از 10 میلیون دلار) لازم است. 

ارزش بازار (Market cap): معیاری برای اندازه نسبی ارز دیجیتال است که مجموع ارزش توکن‌های موجود در بازار ان ارز دیجیتال را نشان می‌دهد و از حاصل‌ضرب تعداد توکن‌های در گردش در قیمت فعلی هر واحد از ان ارز محاسبه می‌شود. 

به‌عنوان مثال با فرض اینکه قیمت فعلی بیت کوین 24300 دلار و تعداد 19.3 میلیون بیت کوین در گردش باشد، ارزش بازار بیت کوین 469 میلیارد دلار خواهد بود. از آنجایی که در بازار کریپتو، بیت کوین بزرگترین ارزش بازار را دارد، برای قرار گرفتن در گروه نهنگ‌های بیت کوین، رقم سرمایه‌گذاری قابل توجهی لازم خواهد بود. 

ارزش بازار سایر ارزهای دیجیتال حتی نزدیک به ارزش بازار بیت کوین هم نمی‌رسد، به‌همین دلیل هولدرها با رقم پایینی می‌توانند در گروه نهنگ‌های ان قرار گیرند. به‌عنوان مثال MATIC Polygon ارزش بازاری معادل 10 میلیارد دلار دارد، این رقم برای dogecoin حدود 9.5 میلیارد دلار است، به این ترتیب با سرمایه ای 1 میلیون دلاری می‌توان به گروه نهنگ‌های این توکن‌ها پیوست. 

نهنگ‌های NFT نیز کلکسیونر‌هایی هستند که مبلغ بالایی را به توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT )، حداقل در یک مجموعه با ارزش، اختصاص داده اند. اغلب علاقه مندان، در مجموعه ای از NFT‌های باارزش بلو چیپ (Blue Chip) مانند Bored Apes، CryptoPunks، Moonbirds سرمایه‌گذاری می‌کنند. کلکسیونری که رقم قابل توجهی از سرمایه خود را در مجموعه ای از NFT‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند به‌عنوان نهنگ ان NFT شناخته می‌شود. به‌عنوان مثال اگر یک مجموعه NFT از 1000 توکن تشکیل شده باشد، یک سرمایه‌گذار با داشتن 50 توکن از این NFT‌ها احتمالا در گروه نهنگ‌های ان قرار می‌گیرد.

 

چرا نهنگ‌های ارز دیجیتال مهم هستند؟

سرمایه کریپتو وال‌ها در بازار به حدی بزرگ است که با آغاز حرکت آنها در بازار، خواسته یا ناخواسته می‌توانند تاثیرات عمیقی بر روند قیمت‌ها داشته باشند و نوسانات شدیدی در بازار ایجاد کنند. در ادامه برخی از روش‌های مورد استفاده نهنگ‌ها را بررسی می‌کنیم که به نوسانات قیمت منجر می‌شوند. 

نوسانات کوتاه مدت در قیمت

قبل از بررسی تاثیرات کوتاه مدت رفتار نهنگ‌های ارز دیجیتال بر روند قیمت، لازم است درک صحیحی از مفهوم نقدینگی در بازار کریپتو داشته باشیم.

در یک تعریف ساده، نقدینگی به سرعت فرایند تبدیل یک ارز دیجیتال به ارز دیگر یا پول فیات، بدون تحمیل تغییرات قیمت شدید، اشاره می‌کند. به‌عنوان مثال زمان اجرای یک معامله روی بیت کوین در یک صرافی، پس از ثبت سفارش خرید یا فروش توسط معامله‌گر، وضعیت نقدینگی بیت کوین در آن صرافی است که تعیین می‌کند این سفارش در قیمت تعیین شده با چه سرعتی اجرا می‌شود. آیا در همان قیمت معامله انجام می‌شود یا خیر. 

در صورتی که یک ارز دیجیتال نقدینگی بالایی داشته باشد، سفارشات ان ارز به سرعت و بدون تغییر قیمت اجرا می‌شود. برعکس اگر نقدینگی پایین باشد، تطابق سفارش مدتی زمان بر بوده و ممکن است قبل از نهایی شدن تغییراتی در قیمت ایجاد شود. در صرافی‌هایی که نقدینگی بالایی دارند، سفارش با سرعت اجرا شده و بدون تغییر قیمت خواهد بود. در مقابل نقدینگی پایین صرافی باعث تاخیر در اجرای سفارش می‌شود. 

حال این سوال مطرح می‌شود که نقدینگی و چه تاثیری بر رفتار نهنگ‌ها در بازار ارز دیجیتال دارد؟

هدف اصلی فعالان بازار ارز دیجیتال، از جمله کریپتو وال‌ها، کسب سود بیشتر از نوسانات قیمت و افزایش ارزش دارایی‌های دیجیتال است. با توجه به اینکه نهنگ‌های ارز دیجیتال، سرمایه قابل توجهی را برای هولد کردن توکن‌ها اختصاص می‌دهند، می‌توانند با تزریق توکن‌ها به بازار یا ایجاد فشار خرید، روند قیمت را تحت تاثیر قرار دهند. نهنگ‌های کریپتو از دو استراتژی برای ایجاد نوسانات کوتاه مدت در قیمت استفاده می‌کنند. 

استراتژی 1: بر اساس تئوری‌های اقتصادی، زمانی که عرضه بیشتر از تقاضا شود، قیمت روند کاهشی در پیش می‌گیرد. به این ترتیب، یک نهنگ ارز دیجیتال، مانند نهنگ بیت کوین، می‌تواند با فروش بخش زیادی از دارایی‌های بیت کوین خود، با افزایش عرضه در بازار، به کاهش قیمت بیت کوین کمک کنند. اگر تقاضای کافی برای بیت کوین عرضه شده در بازار وجود نداشته باشد، قیمت بیت کوین به شدت سقوط خواهد کرد. زمانی که قیمت به اندازه کافی کاهش یافت، نهنگ‌ها فرصت مناسبی برای خرید BTC با قیمتی کمتر از قیمت فروش اولیه، پیدا می‌کنند، اگر نهنگ این فرایند را به درستی مدیریت کند، می‌تواند تعداد بیت کوینی بیش از تعداد فروخته شده، دریافت کند.

استراتژی 2: اصل اقتصادی دیگری که کریپتو وال‌ها از آن استفاده می‌کنند بر این اساس است که اگر تقاضا از عرضه بیشتر شود، قیمت دارایی افزایش می‌یابد. به این ترتیب، یک یا گروهی از نهنگ‌های بیت کوین می‌توانند در بازار فشار خرید را ایجاد کنند. اگر بیت کوین‌های عرضه شده این تقاضای بالا را تامین نکنند، قیمت BTC افزایش خواهد یافت. این وضعیت می‌تواند در معامله‌گران احساس جاماندگی و FOMO ایجاد کند. در نتیجه معامله‌گر به امید ادامه روند افزایشی قیمت، خرید بیت کوین را آغاز می‌کند. هنگامی که قیمت به سطح قابل قبولی رسید، نهنگ که سود مورد نظر خود را دریافت کرده، فروش دارایی‌های خود را آغاز می‌کند. 

در این دو استراتژی نهنگ‌های بیت کوین با کنترل و کاهش نقدینگی در بازار، از عدم تعادل ایجاد شده سود می‌برند.

تاثیر بلند مدت در قیمت

فعالیت‌ نهنگ‌ها، به نوبه خود تغییر در چرخه‌های بازار ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد، به عبارت ساده تر، فعالیت آنها به تکرار مراحل مختلف هیجان و ترس در بازار منجر می‌شود که افزایش و کاهش درازمدت قیمت‌ ارزهای دیجیتال را در پی دارد. در دوره‌هایی که قیمت‌ ارزهای دیجیتال روند افزایشی پایدار تری را در پیش می‌گیرد، نهنگ‌ها اغلب استراتژ خرید توکن را دنبال می‌کنند و دارایی‌های خود را افزایش می‌دهند. اما سناریو ناخوشایند بازار زمانی اغاز می‌شود که نهنگ‌ها فروش قسمتی از دارایی‌های خود را آغاز می‌کنند. در این شرایط وقوع سقوطی سهمگین در بازار محتمل خواهد بود.

پذیرش روز افزون حاکمیت مبتنی بر جامعه در بازار کریپتو، یکی دیگر از دلایلی است که اثبات می‌کند نهنگ‌های کریپتو نقشی حیاتی در فضای ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنند. یک سیستم غیرمتمرکز معمولا توکن‌های حاکمیتی را عرضه می‌کند که حق رای را بین دارندگان توزیع می‌کند. بخش عمده ای از این توکن‌های حاکمیتی توسط سرمایه‌گذاران بزرگ خریداری می‌شود و به این ترتیب در پروژه‌های ارز دیجیتال به‌عنوان سرمایه‌گذاران نهادی وارد می‌شوند. این سرمایه‌گذاران به دلیل در دست داشتن بخش عمده ای از توکن‌های حاکمیتی، می‌توانند به راحتی نتایج رای گیری‌های جامعه را به نفع خود تغییر دهند. مشابه سهامداران عمده شرکت‌های سهامی که نتایج تصمیم گیری‌های شرکت را مطابق میل خود کنترل می‌کنند.

 

ردیابی نهنگ‌های ارز دیجیتال

با درک اهمیت و تاثیر نهنگ‌های ارز دیجیتال، اکثر فعالان بازار کریپتو به منظور ردیابی روند کوتاه مدت و بلندمدت قیمت، فعالیت‌های نهنگ‌ها را دنبال می‌کنند. 

بلاک چین یک سیستم دفتر کل توزیع شده ای است که فعالیت‌ها و دارایی‌های دیجیتال کاربران را مستند می‌کند. به این ترتیب ردیابی فعالیت نهنگ‌های کریپتو فرایند پیچیده ای نخواهد بود. برای هر کاربر این امکان وجود دارد که آدرس کیف پول بلاک چین و میزان دارایی‌های آن را ردیابی کند. اما این نکته را نیز نباید فراموش کرد که تشخیص هویت صاحبان واقعی ادرس کیف پول‌ها تنها زمانی امکان پذیر است که دارنده کیف پول اطلاعات خود را به صورت عمومی منتشر کند. 

به طور کلی تعیین هویت واقعی نهنگ‌ها اهمیت چندانی ندارد. نکته مهم این است که چه میزان دارایی در آدرس کیف پول نگهداری می‌شود، تعداد دفعات نقل و انتقالات ان چقدر است و به چه آدرسی منتقل شده اند. به ویژه مقصد انتقالات کیف پول از اطلاعات مهم محسوب می‌شود. در ادامه به دلایل اهمیت این موضوع اشاره می‌کنیم.

 • تراکنش‌های کیف پول به صرافی: وقتی یک نهنگ مقدار زیادی ارز دیجیتال را از کیف پول‌های خود به صرافی‌ها منتقل می‌کند، معمولاً به این معنی است که نهنگ تصمیم دارد فرایند فروش گسترده ای را آغاز کند که کاهش قیمت ارز دیجیتال را به دنبال خواهد داشت. 
 • تراکنش‌های مبادله از صرافی به کیف پول: انتقال مقادیر زیادی ارز دیجیتال از یک صرافی به آدرس نهنگ به این معنی است که نهنگ استراتژی کوتاه مدت برای فروش ندارد.
 • تراکنش‌ها از یک کیف پول به کیف پول دیگر: در برخی موارد، نهنگ‌ها ترجیح می‌دهند برای اطمینان از اینکه فعالیت‌هایشان اثرات شدیدی روی قیمت‌های کریپتو ایجاد نمی‌کند، سطح پایینی از دارایی را در کیف پول‌های متعدد نگهداری کنند. این کار با انجام معاملات خارج از بورس (OTC) انجام می‌شود. نهنگ هنگام خرید یا فروش ارز دیجیتال، توکن‌ها را مستقیماً به کیف پول OTC ارسال می‌کند و بالعکس.

به منظور ردیابی همه این اطلاعات، آدرس کیف پول نهنگ را در جستجوگر بلاک چین وارد کنید. جستجوگر بلاک چین پایگاه داده ای است که با استفاده از آن می‌توانید به سابقه نقل و انتقالالت روی بلاک چین دسترسی داشته باشید.

احتمالا این روش جستجو فعالیت کریپتو وال‌ها به نظر دشوار برسد. در ادامه به روش‌های دیگر ردیابی نهنگ‌ها اشاره می‌کنیم. 

 • عضویت در خدمات تجزیه و تحلیل On-chain: برخی شرکت‌ها و ابزارهای تحلیلی به صورت لحظه ای تراکنش‌های نهنگ‌های کریپتو  را بررسی می‌کنند.
 • دنبال کردن حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مانیتورینگ نهنگ‌ها: برخی از حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مانند Whale Alert بر ردیابی و گزارش فعالیت‌های نهنگ‌های کریپتو تمرکز دارند.

دقت داشته باشید که نهنگ‌ها از این موضوع آگاه هستند که معامله‌گران فعالیت آنها را پیگیری می‌کنند. گاهی صرفا به دلیل تحریک تغییرات قیمت، توکن‌ها را بدون انجام معامله جابجا می‌کنند. به‌همین دلیل  با در نظر گرفتن این موضوع نمی‌توانید فعالیت نهنگ‌ها را تنها معیار برای تصمیم گیری‌های معاملاتی خود در نظر بگیرید.

 

سخن پایانی

نهنگ‌های ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاران بزرگی هستند که بخش عمده ای از ثروت خود را برای هولد کردن ارز دیجیتال اختصاص داده اند. میزان سرمایه این افراد به حدی زیاد است که فعالیت انها می‌تواند نوسانات شدیدی در قیمت ارز دیجیتال ایجاد کند. 

بسته به اندازه بازار ارز دیجیتال، میزان سرمایه مورد نیاز برای قرار گرفتن در گروه نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران تاثیر‌گذار آن ارز، متفاوت خواهد بود. مثلا در بازار بزرگی مانند بیت کوین طبیعتا نهنگ‌ها حجم بالایی از بیت کوین را نگهداری می‌کنند. اما در بازار‌های کوچکتر، مانند دوج کوین، می‌توان با سرمایه ای پایین تر در گروه نهنگ‌ها قرار گرفت.

تاثیر فعالیت کریپتو وال‌ها بر کسی پوشیده نیست. به‌همین دلیل اکثر فعالان بازار ارز دیجیتال فعالیت این نهنگ‌ها را برای تعیین روند‌های قیمت در کوتاه مدت و بلند مدت پیگیری می‌کنند. اما به طور کلی نمی‌توان فعالیت‌های آنها را معیاری برای تصمیم گیری‌های ورود و خروج از بازار در نظر گرفت. زیرا گاهی نهنگ‌ها صرفا برای فریب سایر معامله‌گران به فعالیت‌ها محرک بازار اقدام می‌کنند.

 

منبع ترجمه :

what are crypto whales and why are they important

سوالات متداول

 • نهنگ ارز دیجیتال چیست؟

  فرد یا گروهی است که رقم بزرگی از ارزهای دیجیتال را هولد کرده و می‌تواند با نقل و انتقال دارایی‌های خود نوسانات شدیدی در قیمت ایجاد کند. 

 • نهنگ‌های ارز دیجیتال چه نقشی در بازار کریپتو دارند؟

  کریپتو وال‌ها استراتژی‌های معاملاتی خود می‌توانند بر ثبات قیمت‌ها تأثیر بگذارند. به‌علاوه با در دست داشتن توکن‌های حاکمیتی می‌توانند فرایند تصمیم گیری در جامعه را به نفع خود کنترل کنند. 

 • چگونه می‌توان یک نهنگ ارز دیجیتال را شناسایی کرد؟

  تغییرات قابل توجه در دارایی‌های یک ارز دیجیتال خاص، مهمترین شاخص برای فعالیت نهنگ کریپتو است.این تغییرات را می‌توان با جستجو در بلاک چین ردیابی کرد.

 • نهنگ‌ها چگونه قیمت ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کنند؟

  با فروش بخش بزرگی از دارایی‌های دیجیتال، به منظور کاهش قیمت میزان عرضه را در بازار افزایش می‌دهند. با ایجاد فشار خرید و ایجاد هیجان خرید، به افزایش میزان تقاضا دامن زده و افزایش قیمت را در بازار ایجاد می‌کنند. 

نویسنده: منصوره قاسمی
09 مهر 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 ماه پیش