تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر قیمت طلا

بروزرسانی در18 تیر 1403
تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر قیمت طلا

برای اطلاع از وضعیت قیمت طلا پیش از انتخابات ریاست جمهوری و تصمیم در مورد خرید و سرمایه‌گذاری در طلا و یا خرید سهم‌های بورسی وابسته به طلا، با ما در این مقاله همراه باشید.

تحلیل وضعیت طلا پیش از انتخابات ریاست جمهوری

نمودار عملکرد یک ماه شاخص طلا نشان می‌دهد قیمت اونس جهانی طلا طی ۱۰ روز گذشته و چالش‌های این فلز گران‌بها برای برگشت به نقطه اوج قیمتی در یک ماه گذشته، یکی از دلایل ریزش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی بوده است. البته باید در نظر داشت، قیمت دلار نیز در بازار تهران تحت مدیریت سختگیرانه بازارساز است و انتظار نمی‌رود دلار بتواند حداقل تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، حرکت قابل توجهی داشته باشد. به همین دلیل، فعلا بازار طلا و سکه ایران تحت فشار دو اهرم دلار و اونس جهانی طلا قرار دارد. 

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر قیمت طلا

 سیاست‌های دولت جدید بعد از انتخابات ریاست جمهوری می تواند با دو نتیجه‌ی متفاوت بر قیمت طلا اثر داشته باشد. اگر تصمیم دولت جدید بر این باشد که سیاست‌های اقتصادی با ثبات و پیش بینی پذیر را دنبال کند، شاید اعتماد به بازار‌های مالی افزایش یابد و سرمایه‌گذاران به دارایی‌های پر ریسک بازگردند، که این امر می‌تواند منجر به کاهش قیمت طلا شود. اما چنانچه نتایج انتخابات به ناپایداری بیشتر یا تغییرات ناگهانی در سیاست‌های اقتصادی منجر شود، تقاضا برای خرید طلا همچنان روند صعودی خواهد داشت و قیمت آن افزایش می‌یابد. در نظر داشته باشید عوامل و سیاست‌های خارجی مانند واکنش‌های بین المللی به نتایج انتخابات و تغییرات در روابط دیپلماتیک نیز می‌تواند نقش بسزایی در تعیین قیمت طلا داشته باشد.

پیش بینی وضعیت طلا پس از انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز مانند سایر رویداد‌ها و وقایع مهم سیاسی و اقتصادی تاثیرات قابل توجهی بر بازار طلا داشته و خواهد داشت. با بررسی تأثیرات انتخابات ریاست جمهوری بر قیمت طلا در دوره‌‌های قبلی، قیمت طلا تقریبا در چهار دوره‌‌ای که انتخابات برگزار شده حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. افزایش قیمت طلا در این بازه زمانی می‌تواند نتیجه‌ی عدم قطعیت‌‌های سیاسی و اقتصادی باشد. به همین خاطر سرمایه‌‌گذاران برای رساندن دارایی‌های خود به یک نقطه‌ی امن، به سمت دارایی‌های مطمئن مانند طلا کشیده می‌شوند. در صورت افزایش تقاضا برای خرید، بی شک رشد قیمت طلا را خواهیم داشت. 
نکته‌ی قابل توجه این است که بهبود روابط بین‌ المللی و کاهش تحریم‌‌ها از طریق مذاکرات می‌‌تواند بازار‌های مالی را تثبیت و منجر به کاهش قیمت طلا شود.

قبل از انتخابات طلا بخریم؟

با بررسی نمودار طلا و تحلیل تکنیکال آن، مشاهده می‌کنید در حال حاضر طلا در محده‌مقاومت داینامیک در حال معامله است. با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله و روند معاملات طلا، احتمال کاهش قیمت طلا قبل از انتخابات و حتی بعد از انتخابات ریاست جمهوری زیاد نیست.
لذا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در راه است که تاثیرات قابل توجهی بر بازار جهانی طلا دارد. نتایج  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سیاست‌‌های اقتصادی دولت جدید نیز می‌‌تواند در بازر طلا نوسانات زیادی را رقم بزند. تحلیلگران معتقدند در صورتی که روند فعلی، یعنی اقتصاد ضعیف ایالات متحده و انتظارات کاهش نرخ بهره، که قیمت طلا را به اوج رسانده است ادامه یابد، قیمت طلا می‌‌تواند همچنان افزایش یابد. همچنین برسی‌های اخیر نشان می‌دهد روند صعودی قیمت طلا ادامه دارد.

 

جمع بندی نهایی و نتیجه گیری: 

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله، نتیجه میگیریم: عوامل متعددی از جمله سیاست‌‌های اقتصادی دولت جدید، وضعیت اقتصادی جهانی، نوسانات بازارهای مالی و رفتار سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانند بر قیمت طلا تأثیر‌گذار باشد. با وجود این که برخی تحلیل‌‌ها نشان از آن دارد که قیمت طلا به دلیل نااطمینانی‌‌های سیاسی و اقتصادی پس از انتخابات ممکن است افزایش یابد، اما دقت داشته باشید که بازار طلا تحت تأثیر عوامل متعدد و حتی گاهی غیرقابل پیش‌ بینی قرار دارد .

 

 

 

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.