تحلیل سهام غصینو برای سرمایه گذاری در 1403

بروزرسانی در26 خرداد 1403
تحلیل سهام غصینو برای سرمایه گذاری در 1403
هادی بهرامی، معامله گر و تحلیلگر بورس، در این مقاله به شما سهامدارن و علاقه‌مندان به سهام غصینو کمک می‌کند در مورد خرید، فروش یا نگهداری آن تصمیم درستی بگیرید.

تحلیل تکنیکال سهام غصینو

قیمت سهام غصینو در آبان ماه 1401 به دنبال رشد بازار بورس توانست با افزایش 162 درصدی از محدوده 590 تومان به 1558 تومان برسد که پس از واکنش منفی به این سقف با 49 درصد سقوط مواجه شده است و در حال حاضر در محدوده 790 تومان قرار دارد. قیمت بر روی حمایت معتبر و اثبات شده 730 تومان قرار دارد که بعید است بخواهد از دست برود؛ در غیر اینصورت با ریزش بیشتری مواجه خواهد شد و کف عمیق 590 تومان در دسترس خواهد بود. قیمت با عبور از مقاومت 980 تومان در بازه کوتاه مدت میتواند به هدف 1370 تومان برسد و در بازه بلند مدت با عبور از مقاومت 1370 تومان، اهداف 1880 و 3000 تومان در دسترس خواهند بود که احتمالا در روند صعودی به عنوان مقاومت مانع رشد باشند؛ مگر اینکه شکسته شوند. در نتیجه، قیمت سهام غصینو با توجه به کشش بازار، شرایط اقتصادی کشور و سطح نارضایتی سهامداران بنظر میرسد در نزدیکی کف خود باشد و باید بیشتر گارد صعودی نسبت به معاملات داشته باشیم تا نزولی.

بررسی کلی شرکت پارس مینو

گروه صنعتی مینو در سال 1338 فعالیت خود را با تاسیس شرکت صنعتی پارس مینو آغاز کرد و بیش از نیم قرن در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی کشور نقش مهمی ایفا نمود. سپس با تاسیس شرکت خوراک، جهت توزیع مواد غذایی و دارویی و شرکت صنعتی مینو جهت تولید مواد غذایی در استان زنجان با اخذ مجوز های بین المللی توسعه یافت. گروه صنعتی مینو در حال حاضر به صورت هلدینگ و زیر نظر شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان اداره میشود که متشکل از 12 شرکت حقوقی مستقل است. 

شرکت مینو در شاخه های مختلفی تولیدات دارد که برخی از مهم ترین آنها عبارت است از : تولید انواع مواد غذایی شامل انواع شکلات و ویفر، اسنک، چوب شور، آدامس، تافی، آبنبات، کیک، نوشابه، آب معدنی و آب میوه و از طرفی دیگر، تولید محصولات دارویی، توزیع محصولات و ارائه خدمات فنی و مهندسی.

این شرکت توسط علی خسروشاهی بنیان گذاری شد و نام آن برگرفته از نام دختر علی خسروشاهی است که پس از مدتی فعالیت شرکت با سرمایه شخصی شروع به تاسیس خیریه و سرمایه گذاری خانه های سازمانی و خدمات رفاهی برای کارکنان کرد؛ اما با ایجاد قوانین و سخت گیری ها، خانواده خسروشاهی از ایران رفتند و گروه صنعتی مینو به شرکت ها و سازمان های دیگری واگذار شد.

میزان تولیدات و جایگاه شرکت

تمام خطوط تولیدات شرکت صنعتی مینو از شرکت بولر آلمان خریداری و راه‌ اندازی شده است. این شرکت 32 هزار تن ظرفیت ذخیره سازی سیلو های گندم، 250 تن ظرفیت اسمی و 220 تن ظرفیت عملی تولید آرد را دارد که جهت مصارف صنعتی اعم از تولید بیسکویت، ویفر، کیک و کلوچه قنادی، ماکارونی و… است. در نهایت، ظرفیت عملی شرکت در تحلیل های بنیادی به میزان 65 هزار و 700 تن برای تولید محصول در گروه‌های تافی و آبنبات، پفک، بیسکویت، ویفر، کیک، شکلات و بستنی زمستانی در سال میباشد. ارزش بازار نماد غصینو در بورس به مبلغ 9 هزار و 887 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 772 میلیون تومان ارزش معاملات دارد.

تحلیل سود و زیان

جمع درآمد های شرکت مینو در سال مالی 1402 به مبلغ 4 هزار و 66 میلیارد تومان به ثبت رسیده است که 2 هزار و 635 میلیارد تومان آن صرف بهای تمام شده محصولات یا به عبارتی هزینه های مستقیم تولید، 232 میلیارد تومان صرف هزینه های اداری و 184 میلیارد تومان نیز صرف مالیات به دولت شده است.

جمع درآمدها 17 درصد، بهای تمام شده هم 24 درصد، هزینه های اداری 102 درصد و مالیات 41 درصد نسبت به سال گذشته (1401) افزایش یافته که نشان میدهد نرخ رشد درآمد ها از بهای تمام شده محصولات تولیدی کمتر است که ممکن است روند سودسازی شرکت را طی سال های آتی دچار مشکل کند.

هزینه های اداری گروه صنعتی مینو افزایش بسیار زیادی را تجربه کرده است که دلیل اصلی آن را طبق بررسی ها، تبلیغات و دستمزد کارکنان شرکت است که یک پرش بلند را طی دو سال شاهد هستیم. نرخ رشد هزینه های اداری طی 4 سال به میزان 562 درصد بوده است که جلوتر از نرخ تورم و سودسازی شرکت حرکت میکند و این نشان دهنده ریسک میباشد.

سود خالص این شرکت در سال 1402 به مبلغ 1 هزار و 549 میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال 1401 به میزان 4 درصد کاهش و نسبت به سال 1400 به میزان 170 درصد افزایش یافته است. در واقع اگر بخواهیم از دورنما به قضیه نگاه کنیم، روند سودسازی شرکت در بازه 1 ساله خنثی و در بازه 3 ساله نسبتا خوب بوده است.

برآورد سود شرکت مینو

جمع درآمد کل شرکت غصینو برای یکسال 1403 به مبلغ 6 هزار و 912 میلیارد تومان، بهای تمام شده تولیدات 4 هزار و 295 میلیارد تومان، هزینه های اداری و عمومی 441 میلیارد تومان، مالیات به دولت 313 میلیارد تومان و خالص سایر درآمد ها 42 میلیارد تومان و در نهایت سود خالص حداقل در حالت عادی 1 هزار و 905 میلیارد تومان و حداکثر 2 هزار و 332 میلیارد تومان برآورد میشود که سود خالص سال 1403 نسبت به سال گذشته (1402) به صورت میانگین 36 درصد به صورت میانگین افزایش خواهد داشت.

نکته قابل توجه!

در پیش بینی سود خالص شرکت برای سال 1403 نرخ دلار را 84 هزار و 600 تومان، تورم اسمی را 40.7 درصد، هزینه های اداری 90 درصد و مالیات 70 درصد لحاظ شده که این آمار و ارقام گرچه استاندارد نیست ولی با توجه به روند مالی این شرکت محاسبه و تحلیل شده است. تحلیلگر و نویسنده مقاله با استراتژی مدل سازی آمار و ارقام صورت سود و زیان، سود خالص را برآورد میکند که از شاخص سازی ارقام، مقایسه تک تک اقلام، پوشش سود سالانه و همچنین واکنش فراکتالی ارقام به سال های مختلف به صورت استراتژی شخصی استفاده میشود.

سود خالص به ازای هر سهم غصینو

غصینو در سال 1395 به مبلغ 39 تومان، در سال 1396 به مبلغ 44 تومان، در سال 1397 به مبلغ 105 تومان، در سال 1398 به مبلغ 58 تومان، در سال 1399 به مبلغ 184 تومان، در سال 1400 به مبلغ 57 تومان، در سال 1401 به مبلغ 161 تومان و در سال 1402 به مبلغ 124 تومان سود خالص به ازای هر سهم (EPS) ساخته است که در حال حاضر P/E یا همان نسبت قیمت به درآمد گذشته نگر 6.4 دارد؛ در حالی که این رقم به صورت میانگین برای گروه 7.3 است و نشان میدهد شرکت مینو وضعیت بهتری نسبت به این شرکت دارد. با در نظر گرفتن 1 هزار و 905 میلیارد تومان سود خالص، شرکت در سال 1403 به مبلغ 152 تومان سود به ازای هر سهم (EPS forward) خواهد داشت.

نسبت های مالی شرکت مینو

ما در فضای تحلیل، برای بررسی وضعیت نقدینگی، عملکرد و سودسازی شرکت ها از نسبت ها و فرمول های بسیاری میتوانیم استفاده کنیم؛ اما نوشتن همه آن ها از حوصله کاربران خارج است، پس صرفا به تحلیل نسبت نقدینگی جاری و بازدهی دارایی ها میپردازیم.

نسبت نقدینگی جاری شرکت در سال 1402 به میزان 2.08 میباشد که نسبت به سال گذشته وضعیت بدتری پیدا کرده است؛ زیرا دارایی های جاری شرکت نسبت به سال قبل و بدهی ها کمتر شده است و این نشان دهنده ضعف شرکت در پرداخت بدهی های کوتاه مدت خواهد بود.

شاخص بازده دارایی ها و یا همان نرخ ROA شرکت در سال 1402 نیز کاهشی بوده و نسبت به سال گذشته وضعیت بدتری پیدا کرده است که نشان دهنده کارایی ضعیف دارایی ها در جهت سودآوری شرکت است.

ترکیب سهامداران غصینو

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با مالکیت 10 میلیارد سهم به میزان 80.1 درصد از کل 12.5 میلیارد سهم شرکت در جایگاه اول، دستورالعمل اجرایی بخش فلان دولت با مالکیت 141 میلیون سهم به میزان 1.1 درصد در جایگاه دوم و موسسه فرهنگی پیام آزادگان با مالکیت 128 میلیون سهم به میزان 1 درصد بزرگ ترین سهامداران عمده شرکت صنعتی مینو با نماد غصینو قرار دارند.

آیا سهام غصینو برای سرمایه گذاری مناسب است؟

شرکت صنعتی غذایی مینو در حالت کلی از لحاظ بنیادی وضعیت سودسازی و عملکرد فعالیتی خوبی دارد که در صورت اجرا شدن طرح های توسعه ای و تقویت نقدینگی جاری میتوان به آینده این شرکت در صنعت خود امیدوار بود. روند فروش و هزینه های شرکت با شیب ملایمی رو به رشد است و به همین خاطر راحت تر میتوان ارقام مالی آن را برای سال 1403 برآورد کرد. قیمت سهام نیز از دید تکنیکال بنظر میرسد در نزدیکی کف خود معامله میشود و در بلند مدت ریسک به ریوارد خوبی خواهد داشت؛ البته باید در نظر داشته باشید که نوسانات تاریخی هم بسیار اهمیت دارد و اگر احساس میکنید بازدهی این سهم کمتر است میتوانید از واچ لیست و یا پرتفوی خود نام این سهم را خارج کنید!

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.