پیش بینی وضعیت بورس بعد از انتخابات ریاست جمهوری

بروزرسانی در10 تیر 1403
پیش بینی وضعیت بورس بعد از انتخابات ریاست جمهوری
قبل از انتخابات سهم بخریم؟الهام سلوکی، تحلیلگر بازار سرمایه برای پاسخ به این سوال به تحلیل وضعیت بورس پیش از انتخابات و پیش بینی وضعیت بورس بعد از انتخابات پرداخته است.

تحلیل وضعیت بورس پیش از انتخابات ریاست جمهوری

در مورد تحلیل وضعیت بورس  پیش از انتخابات ریاست جمهوری باید به این نکته دقت کرد نه تنها اثر مصوبات دولت فعلی را بر بازار سرمایه مشاهده نمی‌کنیم، بلکه نسبت به نظرات هیچ کدام از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری خوش بین نیست.

ابتدا در ویدئو زیر نظرات کارشناسی الهام سلوکی تحلیلگر بازار سرمایه را بشنویم.

سازمان نیز امروز اعلام کرده است دامنه نوسان معاملات سهام و صندوق‌ها از نهم تیرماه، یعنی فردای روز انتخابات به حالت عادی خود بازخواهد گشت. بنابراین ادامه‌ی روند نزولی شاخص و پا‌بر‌جا بودن صف‌های فروش برای امروز 1403/03/29 نیز دور از انتظار نبود. این روند تا زمانی که خبر خوبی به گوش سهامداران نرسد، به قوت خود باقی است.

بورس به تحولات سیاسی، منطقه‌ای، بین‌المللی و نظامی واکنش نشان داده و با وجود این‌گونه اتفاقات، نوسانات قابل‌ توجهی را تجربه می‌کند.  در انتخابات زود هنگام 1403 نیز چنانچه چهره‌های شاخص با تفکرات منطقی در حوزه سیاسی و اقتصادی روی کار بیایند، بورس تهران احتمالا همانند گذشته، متعادل و مثبت رفتار خواهد کرد.

تحلیل وضعیت بورس در حین انتخابات ریاست جمهوری

 تا کنون تمامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، بر اصل حمایت از بازار سرمایه تاکید کرده‌اند، اما این نامزد‌های انتخاباتی در سمت‌های اجرایی مهمی در زمینه اقتصاد فعال بوده و یا هستند، پس جرا هنوز برنامه‌ مشخصی برای بازار سرمایه ندارند؟

البته حضور دبیر‌کل اسبق بورس و کارشناس ارشد اقتصادی، آقای حسین عبده تبریزی در کنار آقای پزشکیان تنها نقطه روشن و امیدوارکننده برای فعالان بازار بوده است، که این موضوع هنوز هیچ تفاوتی خاصی در نظرات و برنامه‌ی این نامزد انتخاباتی با سایر نامزد‌ها نداشته است.

تجربه نشان داده در انتخابات ریاست جمهوری دوره‌های قبل افت 1 تا 2 درصدی شاخص در انتخابات صورت گرفته که این افت در انتخابات زود هنگام سال1403 بسیار شدید‌تر و غیر‌قابل چشم پوشی بوده است.

با برگشت دامنه نوسان از فردای روز انتخابات به حالت عادی، شاید بسیاری از سهامداران با ترس از دست رفتن درصد بیشتری از دارایی خود به صورت روزانه، به فروش سهام خود اقدام کنند. با افزایش فشار فروش و یک بازار سرمایه‌ی بدون برنامه، تا در دست گرفتن نبض بازار و برگشت آن به شرایط عادی، بسیاری از سرمایه‌ها سوخت خواهد شد.

با نگاه خوش بینانه می‌توانیم امیدوار باشیم، رئیس جمهور جدید خیلی فوری دستور تغییر روند بازار را صادر نماید.

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات ریاست جمهوری

یکی از نتایج تغییر دامنه نوسان به 2% در این مدت خروج نوسان گیران از چرخه‌ی معاملات بود. این موضوع باعث شد بازار جذابیت معاملاتی خود را بیش از پیش از دست بدهد و ارزش معاملات کاهش یابد زیرا با وجود کارمزد معاملات ۱.۵ درصدی و محدوده ۲‌درصدی دامنه نوسان عملا نمی‌توان نوسان‌گیری کرد. 

با بازگشت دامنه نوسان به حالت عادی خود پس از انتخابات ریاست جمهوری، بخشی از سهامداران با دید پایان شرایط بحررانی بورس و اتمام روند نزولی، شروع به خرید کرده و نقدینگی وارد بازار می‌شود. سایر سهامدارانی که بلاتکلیف هستند و تصمیم برای ورود به بازر یا خروج از آن برایشان سخت است، با مشاهده افزایش حجم خرید با دید مثبت ممکن است تصمیم به خرید یا ماندن در بازر بورس را قطعی کنند.

با توجه به وضعیت نا‌به سامان بازار سرمایه، شاید این بخش از اقتصاد بهترین راه برای نامزد‌های انتخاباتی باشد تا در بدو ورود به سمت خود، بتوانند حمایت بخش اعظمی از مردم را به خود جلب کنند. 

سهم های خود را قبل از انتخابات بفروشیم یا بعد از آن؟

فروش سهام قبل از انتخابات با توجه به روند نزولی بازار پس از شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان، امری منطقی به نظر می‌رسید. چرا که تجربه نشان داده بازار سرمایه به اتفاقات و وقایع ناگهانی واکنشی به شدت منفی داشته است.

بسیاری از سهامداران با شنید خبر این واقعه سهام خود را فروخته و خرید صندوق‌های درآمد ثابت، بدون ترس و نگرانی از ریزش قطعی بورس، کنار نشستند و در انتظار بهترین نقطه‌ی ورود هستند.

بهتر است روند معاملات و حجم خرید و فروش‌های سهام خود را همراه با تحلیل آن با دقت بررسی کنید تا در مورد فروش سهام خود قبل از انتخابات یا بعد از آن، آگاهانه تصمیم بگیرید.

قبل از انتخابات سهم بخریم؟

بسیاری از سهم‌ها در حال حاضر در کف قیمت تاریخی خود قرار دارند. برخی سهامداران با در نظر گرفتن پایین بودن ارزش آن‌ها نسبت به ارزش ذاتی خود، خرید سهم را سودمند دانسته و وارد سهم می‌شوند. با توجه به استراتژی هر سهامدارن در معاملات بازار سرمایه تصمیمات در این زمینه که آیا قبل از انتخابات سهم بخریم یا خیر متفاوت است.

برخی بر این باور هستند که باید صبور بود تا بازار به روند طبیعی خود بازگردد و با اطمینان بیشتری خرید کرد هر چند که این تصمیم به بهای از دست رفتن چند روز معاملاتی مثبت سهم باشد.

برخی با قبول ریسک ادامه روند نزولی تا قبل از انتخابات و تغییر روند از نزولی به صعودی، بعد از انتخابات، شروع به خرید پله ای سهام در نقاط حمایتی سهم می‌کنند.

جمع بندی و نتیجه گیری: 

بازار بورس به عنوان یکی از بازارهای مالی اقتصاد ایران از پیچیدگی خاصی برخوردار است؛ علت این پیچیدگی آن است که عوامل متعددی در پیش بینی بورس اثرگذار هستند. در شرایطی که عوامل بنیادین به ارزنده بودن بسیار از نمادها حکم می‌کنند اما بورس فعلا در شرایط رکودی به سر می‌برد.

دلیل این امر، وجود عدم اطمینان در فضای اقتصاد ایران است و ریشه این نااطمینانی که  پیش بینی بورس را نیز تحت تأثیر قرار داده است، انتخابات ریاست جمهوری است. اینکه چه کسی و با چه تفکری به ریاست دولت چهاردهم برسد آینده ۴ سال بعد کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین، فعالان بازار از معامله دست کشیده‌اند و منتظر نتایج انتخابات هستند. این موضوع نه تنها در بازار سهام بلکه در سایر بازار به خوبی قابل مشاهده است.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.