شرایط دریافت وام سهام عدالت 1403

بروزرسانی در6 تیر 1403
شرایط دریافت وام سهام عدالت 1403
در این مقاله، به بررسی شرایط دریافت وام سهام عدالت در سال 1403 ، مبلغ وام، نحوه‌ی دریافت و نکات مهم مربوط به آن می‌پردازیم.

در سال 1400 طرح اعطای وام به دارندگان سهام عدالت اجرا شد و تعدادی از آن‌ها توانستند با استفاده از میزان دارایی خود به عنوان سهام عدالت، وام خرید کالا دریافت کنند. بعد از مدتی این طرح لغو شد اما دوباره در سال جاری طرح آن اجرا شده است. اما شرایط دریافت وام سهام عدالت 1403 چیست و به چه مدارکی نیاز دارید؟ نظارت با بررسی‌هایی که انجام داده است به سوالات شما پاسخ می‌دهد. 

شرایط کلی دریافت وام سهام عدالت 1403

هدف اصلی از اجرای طرح ارائه وام سهام عدالت، ایجاد انگیزه برای نگهداری این سهام و کاهش فشار فروش در بازار است. دریافت‌کنندگان این وام می‌توانند وام خرید کالا بین 50 تا 100 از ارزش کل دارایی خود را دریافت کنند. در همین ابتدا باید اشاره کنیم که برای دریافت وام سهام عدالت 1403 باید اپلیکیشن ایوا (سامان مخصوص بانک ملی) یا اپلیکیشن بانک مورد نظر خود را بر روی گوشی خود نصب کنید. سایر شرایط دریافت این وام در ادامه آمده است.

شرایط متقاضیان

اولین شرط برای دریافت این وام داشتن سهام عدالت است و جاماندگان از این سهام قادر به دریافت آن نیستند. در هر بانکی حساب داشته باشید، می‌توانید تا 60 درصد از کل دارایی سهام عدالت خود وام دریافت کنید.

اما قبل از مراجعه به بانک باید در برنامه آن، ثبت‌نام خود را انجام دهید. نحوه ثبت‌نام در این برنامه می‌تواند به صورت غیرحضوری یا حضوری انجام شود. سایر شرایط دریافت این وام عبارت است از:

 • متقاضی نباید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم حتی یک سهم از سبد سهام خود را فروخته باشد.
 • برای دریافت این وام به کارت ملی هوشمند نیاز دارید. 
 • قبل از اقدام برای دریافت وام سهام عدالت 1403 حتما در سامانه سجام ثبت‌نام خود را انجام دهید.
 • یکی دیگر از شرایط دریافت این وام، نداشتن حکم توقف سهام توسط مراجع قضایی دستوری است.

شرایط وثیقه

خوشبختانه برای دریافت وام سهام عدالت 1403 درست مانند طرح سال 1400 به هیچ ضامن یا وثیقه‌ای نیاز ندارید. فقط می‌توانید سهام عدالت خود را به عنوان وثیقه به بانک ارائه دهید. 

مبلغ وام سهام عدالت 1403

این وام به صورت کارت اعتباری اعطا می‌شود و میزان و مبلغ آن نیز به میزان دارایی شما بستگی دارد. به همین دلیل مبلغ وام سهام عدالت 1403 برای متقاضیان متفاوت است. همچنین بانک‌های عامل میزان اعتبار کارت سهام عدالت را براساس سطح پوشش ریسک مشخص می‌کنند. در سال 1400 میزان دریافت وام سهام عدالت 60 درصد از کل دارایی بود و حالا بین 50 تا 100 درصد تعیین شده است. 

به همین ترتیب متقاضیانی که سهام یک میلیون تومانی دارند، می‌تواند 14 میلیون تومان و دارندگان سهام 500 هزار تومانی می‌توانند 7 میلیون وام دریافت کنند.

نحوه باز پرداخت وام سهام عدالت

نحوه بازپرداخت وام در سال 1400 به درخواست متقاضیان صورت می‌گرفت. اما اکنون به میزان مبلغ وام بستگی دارد که با 18 درصد سود و اقساط 36 ماهه مشخص شده است. در صورتی که متقاضی بعد از دریافت وام به تعهدات خود برای بازپرداخت اقساط عمل نکند، بانک می‌تواند برای فروش سهام به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اقدام کند.

مراحل و مدارک لازم برای دریافت وام سهام عدالت

برای دریافت این وام باید مراحل خاصی را پشت سر بگذارید که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

مراحل ثبت نام و درخواست وام

برای دریافت وام سهام عدالت در سال 1403 می‌توانید به دو صورت اقدام کنید:

 • روش اول ثبت‌نام حضوری دریافت وام: باید به یکی از شعبه‌های بانک (به انتخاب خودتان) مراجعه کنید و مراحل دریافت کارت اعتباری وام را از طریق آن شعبه انجام دهید. 
 • روش دوم به صورت غیر حضوری: باید به وب سایت بانک مورد نظر مراجعه کنید و سپس با نصب اپلیکیشن بانک، ثبت‌نام دریافت وام سهام عدالت را انجام دهید.
  بانک ملی ایران از جمله بانک‌هایی است که از این طرح استقبال کرده است و شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن ایوا، بله و یا شصت بر روی گوشی خود، ثبت‌نام درخواست وام را کامل کنید. ثبت گواهی امضاء یکی از اقدامات مهم در زمان ثبت‌نام برای دریافت وام است که در این برنامه انجام می‌شود.

مراحل ثبت‌نام و درخواست وام غیرحضوری به صورت زیر است:

 • ابتدا اپلیکیشن را روی گوشی خود نصب کرده و ثبت گواهی امضاء را انجام دهید. 
 • فرمول مربوطه را تکمیل کنید تا کد فعال‌سازی برای شماره همراه شما ارسال شود. 
 • باید تصویر پشت و روی کارت ملی خود را در اپلیکیشن ایوا آپلود کنید. 
 • احراز هویت خود را با ارائه یک تصویر پرسنلی تکمیل کنید. بهتر است یک عکس آنلاین از خود بگیرید و در برنامه آپلود کنید.
 • امضا الکترونیکی خود را در کادر سفید وارد کنید و وارد بخش نشان اعتباری شوید. 
 • بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل ثبت‌نام غیرحضوری برای دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت تکمیل می‌شود. 

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام

برای دریافت این وام به مدارک زیر نیاز دارید:

 • کپی مدارک هویتی شامل کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه کپی برگه سهام عدالت 
 • تکمیل و ارائه فرم ثبت نام وام سهام عدالت
 • فرم ثبت نام وام سهام عدالت

این فرم در برنامه ایوا بانک ملی نیز وجود دارد که با نصب و ثبت‌نام در این برنامه می‌توانید اطلاعات لازم برای دریافت کارت اعتباری را ثبت کنید. در واقع قبل از تکمیل فرم باید به بخش نشان اعتباری مراجعه کنید که از طریق منوی ایوا ارائه شده است و سپس گزینه سهام عدالت را انتخاب کنید. در اینجام فرم ثبت‌نام وام سهام عدالت قرار دارد که می‌توانید آن را تکمیل کنید. بعد از اینکه فرم را ثبت‌نام کردید، می‌توانید منتظر دریافت وام بمانید.

قسط وام سهام عدالت چقدر است؟

در مورد نحوه بازپرداخت این وام صحبت کردیم که با سود 18 درصد و اقساط 36 ماهه تعیین شده است. ناگفته نماند که در 5 ماه اول نیازی به پرداخت اقساط نیست و از ماه ششم اقساط شروع می‌شود.

در آخر

با توجه به طرح جدید برای دریافت وام سهام عدالت 1403 لازم است در مورد شرایط ثبت‌نامه و نحوه دریافت آن اطلاعات کافی را داشته باشید که در این مطلب به طور کامل به آن اشاره کردیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در مورد شرایط دریافت وام سهام عدالت 1403 برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

این وام به وثیقه یا ضامن نیاز ندارد و برگه سهام عدالت به عنوان ضامن شما برای دریافت وام است.
مبلغ وام بین 50 تا 100 ارزش کل برگه سهام عدالت است که به طور متوسط 60 درصد آن محاسبه می‌شود.
این وام با سود 18 درصد و اقساط 36 ماهه مشخص می‌شود و با توجه به متفاوت بودن میزان وام، اقساط آن برای همه متقاضیان یکسان نیست.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.