پذیره نویسی به زبان ساده

پذیره نویسی در بورس
پذیره نویسی فرایندی است که در آن شرکت ها با انتشار اعلامیه ای اقدام به تأمین مالی می کنند.
نوشته شده توسط
۱۰ دی ۱۳۹۹

پذیره نویسی چیست؟

شرکت ها در زمان تأسیس برای تأمین منابع مالی مورد نیاز خود، اقدام به جذب سرمایه گذار می نمایند. سرمایه گذاران با نوشتن و امضای سند مربوطه متعهد می شوند که مبلغ مورد نیاز را در مدت زمان مشخص به حساب شرکت واریز نمایند. به تعهد سرمایه گذاران و مؤسسان شرکت در خصوص تأمین بخشی از سرمایه اولیه مورد نیاز شرکت و امضاء سند توسط آنها پذیره نویسی می گویند.

پذیره نویسی یعنی جذب سرمایه برای راه اندازی شرکت در حال تاسیس

شرکت های سهامی عام از نظر قانونی زمانی تشکیل می شوند که کلیه سرمایه مورد نیازشان تضمین شده باشد. این مبلغ توسط سرمایه گذاران و مؤسسان، تأمین و تضمین می شود. در واقع سرمایه گذاران متعهد می شوند که مبلغ مورد نیاز را در قبال خرید اوراق بهادار پرداخت نمایند. این مشارکت معمولاً سودآور است و سبب ترغیب سرمایه گذاران به شرکت در پذیره نویسی می گردد.
پذیره نویسی شامل دو مرحله است:
1- انتشار اوراق اجاره 2- عرضه عمومی سهام شرکت

انواع پذیره نویسی

بطور کلی دو نوع پذیره نویسی وجود دارد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

1- تعهد پذیره نویسی

در این روش شخصی بعنوان متعهد معرفی می شود. این شخص متعهد می شود که در صورت عدم فروش کلیه اوراق بهادار شرکت در مهلت مقرر ثبت سفارش، مابقی سهام باقی مانده را از ناشر خریداری نماید. این فرد در واقع شخص سومی است که جدای از خریداران و سرمایه گذاران می باشد و به او متعهد یا کارگزار نیز می گویند.

مقاله پیشنهادی: نحوه تغییر کارگزار ناظر

در این مرحله کارگزار با بررسی کارشناسانه شرکت متقاضی، قیمت سهام شرکت را مشخص می نماید. کارگزار، شرکت را برای عرضه عمومی معرفی می کند. او با ارائه مدارک لازم به سازمان بورس این اطمینان را می دهد که در صورت عدم فروش کلیه اوراق بهادار شرکت، خرید مابقی اوراق را تضمین می نماید.

مزایای عرضه به روش تعهد پذیره نویسی

 • قیمت گذاری کارشناسانه سهام شرکت (این امر سبب می شود که ارزش سهام به ارزش ذاتی خود نزدیک تر شود)
 • ریسک بسیار کم در سرمایه گذاری
 • جلوگیری از سفته بازی و قیمت کاذب سهام شرکت

2- بهترین کوشش

در این روش، ممکن است کلیه اوراق بهادار شرکت به فروش نرسد. به بیان ساده تر شرکت تأمین سرمایه، درخواست شرکت متقاضی پذیره نویسی را دریافت می نماید، سپس تلاش می کند تا کلیه سهام شرکت را به فروش برساند، اما اجباری در خرید کلیه اوراق شرکت وجود ندارد. در این روش، تلاش شرکت تأمین سرمایه ممکن است نتیجه بخش نباشد.

تعداد اعضاء هیأت مدیره و پذیره نویسان

هیأت مدیره شرکتهای سهامی عام از صاحبان سهام تشکیل می شود. تعداد اعضای هیأت مدیره نباید کمتر از پنج نفر باشد. به همین دلیل تعداد پذیره نویسان نیز حداقل باید متشکل از پنج نفر باشد. برای حداکثر این تعداد، عددی مشخص نشده است، لذا تعداد پذیره نویسان می تواند از پنج نفر تا چندین هزار نفر باشد.

مراحل پذیره نویسی

مرحله اول : طرح اعلامیه پذیره نویسی

در این مرحله ابتدا طرح پذیره نویسی تهیه و سپس به امضای کلیه مؤسسان شرکت می رسد. پس از آن، این طرح همراه با اساسنامه و اظهارنامه شرکت به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده می شود.

اداره ثبت شرکت ها پس از مطالعه و تطبیق این مدارک با قانون تجارت، مجوز انتشار طرح اعلامیه پذیره نویسی شرکت را صادر می نمایند. سپس اعلامیه مذکور با ذکر نحوه پذیره نویسی ، بانک مربوطه و مدارک لازم برای شرکت در آن از طریق روزنامه کثیرالانتشاری که قبلا معرفی شده، منتشر می گردد.

موارد لازم به ذکر در طرح پذیره نویسی

 1. نام و نوع فعالیت شرکت
 2. نشانی شعبه مرکزی (در صورت وجود نشانی شعبه های دیگر شرکت)
 3. اطلاعات هویتی و سوابق شغلی و تحصیلی مؤسسین
 4. مدت زمان ثبت شرکت
 5. مبلغ دقیق سرمایه نقدی و غیر نقدی شرکت (اطلاعات تعداد و توصیف کمی و کیفی سرمایه غیرنقدی به منظور مشخص کردن هرچه بهتر ارزش سرمایه غیرنقدی)
 6. بیان مزایا و چگونگی بهره مندی مؤسسین از آنها در صورت وجود
 7. مقدار سرمایه تعهد و پرداخت شده توسط مؤسسین
 8. اعلام هزینه های پرداخت شده توسط مؤسسین تا به آن روز
 9. ذکر اجازه نامه و یا موافقت اصولی مرجع مورد نیاز (در صورتی که شرکت جهت انجام امور خود نیاز به مجوز داشته باشد)
 10. ذکر حداقل تعداد سهام پذیره نویسی و همچنین حداقل مبلغی که در مرحله اول باید پرداخت شود. (مبلغ پرداختی نباید از 35% مبلغ تعهد شده کمتر باشد)
 11. ذکر شماره و مشخصات حساب بانکی (مبلغ تعهد شده به آن حساب واریز می گردد)
 12. تعیین مهلت زمان پذیره نویسی (در زمان تعیین شده افراد علاقه مند به سرمایه گذاری می توانند به بانک مراجعه کرده و در آن شرکت نمایند)
 13. اعلام تسلیم اظهارنامه و اساسنامه به مرجع ثبت شرکت ها (علاقه مندان می توانند به آنجا مراجعه و آن را مطالعه نمایند)
 14. اعلام نام روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوط به شرکت تا مجمع عمومی مؤسسین را منتشر می نماید.
 15. نحوه تخصیص اوراق بهادار شرکت به پذیره نویسان

مرحله دوم : نحوه پذیره نویسی

پس از امضای برگه تعهد سهم، پذیره نویس مبلغی را به حساب شرکت واریز و رسید آن را دریافت می نماید. لازم به ذکر است که نیازی نیست پذیره نویس، کل مبلغ را به صورت یکجا به حساب شرکت واریز نماید. مبلغ واریزی باید حداقل 35% از کل مبلغ تعهد شده باشد.

برگه تعهد سهم شامل دو نسخه است که نزد بانک معرفی شده در آگهی پذیره نویسی می باشد. نسخه اول پس از امضای پذیره نویس و یا نماینده وی نزد بانک می ماند. نسخه دوم همراه با رسید مبلغ واریزی و مهر شده توسط بانک به پذیره نویس تحویل داده می شود.

اطلاعات درج شده در برگه تعهد شامل موارد زیر است:

 • اطلاعات ثبتی، موضوع فعالیت و سرمایه شرکت
 • شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی از مرجع مربوطه
 • تعداد سهام مورد تعهد توسط پذیره نویس و همچنین مبلغ قابل پرداخت در زمان پذیره نویسی (حداقل 35% از کل مبلغ)
 • اطلاعات بانک و حساب بانکی
 • اطلاعات هویتی و نشانی پذیره نویس
 • چگونگی پرداخت مابقی مبلغ مورد تعهد پذیره نویس طبق مقررات اساسنامه

تفاوت های عرضه اولیه با پذیره نویسی

از اولین مفاهیمی که سرمایه گذاران تازه وارد با آن سروکار دارند، عرضه اولیه و پذیره نویسی سهام می باشد. هر دو به معنی خرید اوراق بهادار شرکت از ناشر می باشد، اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند. از آنجایی که این تفاوت ها می تواند در تصمیم گیری سرمایه گذاران تأثیرگذار باشد، لذا به بیان آن ها می پردازیم.

 • نحوه فعالیت شرکت: در پذیره نویسی شرکت هنوز تأسیس نشده است و مؤسسین آن درحال جذب سرمایه برای راه اندازی شرکت می باشند، در حالی که در عرضه اولیه، شرکت تشکیل شده و چه بسا قبلاً فعالیت داشته است.
 • قیمت ثبت سفارش: در پذیره نویسی قیمت ثابت و مشخص است. این قیمت معادل قیمت اسمی سهم (1000 ریال) می باشد، اما در عرضه اولیه قیمت سهم در بازه مشخصی قابل سفارش دهی می باشد.
 • مهلت ثبت سفارش: مدت زمان ثبت سفارش در آن معمولاً یک ماه است، در صورتی که مهلت خرید عرضه اولیه در یک روز معاملاتی می باشد.
 • بازگشایی نماد: پذیره نویسی سهام قبل از تأسیس شرکت می باشد به همین دلیل بازگشایی سهام پس از آن منوط به اخذ مجوزهای لازم و تأسیس شرکت می باشد. ممکن است این مدت تا چندین ماه نیز به طول بیانجامد، این در حالی است که نماد عرضه اولیه در روز معاملاتی بعد بازگشایی می شود.

در مورد عرضه اولیه بیشتر بخوانید.

پس از اتمام پذیره نویسی لازم است مراحل زیر طی شود:

1- کسب مجوزهای لازم برای تأسیس شرکت
2- دعوت از پذیره نویسان جهت شرکت در مجمع عمومی مؤسس
3- تشکیل مجمع عمومی مؤسس

4- تاسیس شرکت

1- کسب مجوزهای لازم برای تأسیس شرکت

هر شرکت برای شروع فعالیت های خود نیاز به تعدادی مجوز از مراجع مربوطه دارد. مجوزهای لازم توسط مؤسسین شرکت اخذ می گردد. بدون اخذ مجوزهای مربوطه، شرکت نمی تواند فعالیت خود را آغاز نماید.

2- دعوت از پذیره نویسان جهت شرکت در مجمع عمومی مؤسس

در این مرحله، مؤسسین شرکت با درج آگهی از پذیره نویسان دعوت می نمایند تا در مجمع عمومی مؤسس شرکت کنند. این آگهی باید در روزنامه کثیرالانتشار مربوطه درج گردد. حضور نیمی از صاحبان سهام در این مجمع الزامی است. از آنجایی که مؤسسین شرکت حداقل 20% از کل مبلغ مورد نیاز شرکت را تعهد می نمایند، لذا از صاحبان سهام به شمار می آیند. در صورتی که در اولین جلسه، تعداد حاضرین به حد نصاب ذکر شده نرسد، مجمع تشکیل نمی گردد.
در نوبت دوم، مجدداً آگهی دعوت منتشر می شود و همچنین علت تشکیل نشدن مجمع در نوبت اول مطرح می گردد. حضور 1/3 از صاحبان سهام درمجمع نوبت دوم الزامی است. در صورتی که این تعداد به حد نصاب نرسد، در نوبت سوم مؤسسین از تشکیل شرکت منصرف می شوند.

3- تشکیل مجمع عمومی مؤسس و تصویب طرح ها و اساسنامه شرکت

پس از اینکه تعداد حاضرین به حد نصاب رسید، مجمع عمومی تشکیل می گردد. مؤسسین در این مجمع، کلیه سهام شرکت را احراز پذیره نویسی می نمایند و مبالغ مورد نیاز پرداخت می گردد. ابتدا اولین بازرسان و مدیران شرکت را انتخاب می کنند. سپس روزنامه کثیر الانتشاری را به جهت ثبت آگهی های شرکت مشخص می نمایند. در این مرحله گزارش ها و اساسنامه شرکت توسط مؤسسین ارائه شده و به بررسی و نقد آنها می پردازند، سپس اقدام به رأی گیری از حاضرین می نمایند. هر طرح با رأی موافق 2/3 حاضرین در جلسه تصویب می گردد.

4- تأسیس شرکت

در آخر، پس از اخذ مجوزها، تشکیل مجمع و تصویب طرح ها و اساسنامه، شرکت تاسیس می گردد.

حق تقدم در پذیره نویسی سهام جدید

پذیره نویسی ، تحت عنوان حق تقدم در پذیره نویسی سهام جدید شرکت های سهامی نیز نامیده می شود. حق تقدم در پذیره نویسی سهام جدید به این معنی است که سهامداران قدیمی برای شرکت در پذیره نویسی سهام جدید شرکت، اولویت دارند.

نحوه ثبت نام در پذیره نویسی شرکت ها

در اطلاعیه های مربوط به پذیره نویسی ، مهلت و ساعت ثبت سفارش آن ها اعلام می شود. ثبت سفارش در آن همانند عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ (book bilding) صورت می گیرد.

در ماه گذشته اعلامیه پذیره نویسی بیمه اتکایی سامان با 50% تأدیه منتشر شد. سرمایه گذاران از طریق دسترسی آنلاین اقدام به خرید اوراق بهادار این شرکت نمودند. تمامی موارد ذکر شده در این اطلاعیه آمده است. این اطلاعیه علاوه بر روزنامه کثیرالانتشار معرفی شده توسط شرکت در سایت فرابورس ایران نیز منتشر شد.
پذیره نویسی نماد اتکاسا (بیمه اتکایی سامان) از تاریخ 1399/09/17 به مدت 10 روز آغاز شد. در مهلت مقرر، متقاضیان می توانستند از ساعت 10 الی 12:30 سفارشات خود را بر روی سامانه معاملاتی ثبت نمایند. نکته قابل توجه این است که اگر کلیه اوراق بهادار شرکت قبل از 10 روز (مهلت تعیین شده) به فروش برسد، نماد شرکت بسته شده و دیگر قابل ثبت سفارش نمی باشد.

توصیه:

پذیره نویسی شرکت ها معمولاً برای سرمایه گذاران سودآوری داشته است. با شرکت در پذیره نویسی در واقع شما در شرکتی سرمایه گذاری می کنید که هنوز تأسیس نشده است و مراحل تأسیس، ورود به بازار بورس و معامله سهم آن ممکن است به طول بیانجامد. پس سعی کنید با دید بلندمدت در آن شرکت نمایید.

مقاله پیشنهادی: نحوه معامله در بورس انرژی
آیا این را مفید دیدید؟
اشتراک گذاری :

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مشابه
ایزی تریدر(سامانه معاملاتی کارگزاری مفید)
ایزی تریدر، سامانه معاملاتی کارگزاری مفید است که به دلیل فضای....
نمادهای بزرگ و شاخص ساز
سرمایه گذاران حوزه های بورسی برای داشتن عملکردی مناسب در این....
توقف و بازگشایی نمادها
توقف نماد ، وضعیتی است که در آن معاملات نماد متوقف می شود. به....