طرح اتحاد بورس و بیمه چیست؟ | بررسی جزییات و مزایای این طرح به زبان ساده

مورخ 27 اردیبهشت ماه سال 1400 از طرح اتحاد بورس و بیمه رونمایی شد. طبق این طرح، افراد می‌توانند علاوه بر سودی که در بیمه دارند از منافع مشارکت در دوره‌های کوتاه مدت نیز برخوردار می‌شوند. این طرح کمی پیچیدگی دارد اما در ادامه با شرح جزییات آن، به درک بیشتر شما کمک خواهیم کرد.

علیرضا هادی، فعال حوزه بیمه، در مراسم رونمایی از طرح اتحاد بورس و بیمه، این طرح را یک گام جدید برای جذب مشتریان به بازار بیمه زندگی دانست و گفت: «در این طرح افراد می‌توانند علاوه بر تضمین سودی که در بیمه دارند با مشارکت از منافع در دوره‌های کوتاه مدت برخوردار شوند.» وی در توضیح این طرح گفت: «هزینه عمومی و اداری در این طرح صفر شده و مشتری مجبور به پرداخت آن نیست. چنین ۱۵ درصد از سود حاصل از سرمایه‌گذاری، مازاد نرخ فنی دریافت می‌شود. البته هرچه دوره بیمه نامه بلند مدت‌تر باشد سود تضمینی بالاتری دارد.»

طرح اتحاد بورس و بیمه چیست؟

طرح اتحاد بورس و بیمه، حتی به افرادی که تجربه‌ی سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند، فرصت سرمایه‌گذاری با سود تضمینی می‌دهد. یعنی با مشارکت در این طرح می‌توان مطمئن بود، سرمایه ما برای حداقل زمان 1 الی 5 سال بازده تضمینی خواهد داشت. این طرح به صورت نقدی است، یعنی سهام و اوراق نیست.

حداقل مبلغ مشارکت در طرح اتحاد بورس و بیمه 1 میلیون تومان می‌باشد که اصل مبلغ سرمایه‌گذاری به علاوه 10% سود سالیانه‌ی آن، سرمایه‌گذاری می‌شود. سرمایه‌گذاری به دو بخش تقسیم می‌شود. 50% در اوراق مثل اوراق مشارکت که درآمد ثابت دارند و 50% دیگر نیز در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. البته 50 درصدی که به بورس اختصاص داده شده، در زمان‌هایی مثل الان که بورس در رکود است، کمتر می‌شود.

احمد اتحادپور، فعال بازار سرمایه، در توضیح این طرح گفت: «دغدغه سرمایه گذاران در بازار سرمایه این بود که زمانی که وارد بازار می‌شوند، در زمان صعود بازار سود کنند و در زمان ریزش دچار زیان شوند به همین دلیل نیاز به یک سپر بیمه‌ای داشتند که دارایی خود را از دست ندهند.»

قراردادهای موجود در طرح اتحاد بورس و بیمه

برای مشارکت در این طرح، قراردادهای 1، 2، 3، 4 و 5 ساله وجود دارد. قراردادهای 3، 4 و 5 ساله مشمول سودسازی مضاعف می‌شوند.

شرکت‌کنندگان در قراردادهای بلندمدت، امتیاز دریافت وام با سود 18% و بدون ضامن دارند. بازپرداخت‌ وام برای قراردادهای 3 ساله و 4 ساله 24 ماه و برای قرارداد 5 ساله‌ 36 ماهه خواهد بود.

شرایط کلی طرح اتحاد بورس و بیمه

کاندیدهای مشارکت در این طرححداقل حق بیمههزینه خرید طرح
کلیه افراد در تمامي شرايط سني و با هر وضعيت جسماني1 میلیون تومان به صورت سالیانه5% از سرمایه وارد شده

مزایای طرح

 • اصل سرمایه حفظ خواهد شد.
 • سالانه 10 الی 12 درصد سود تضمینی خواهید داشت.
 • علاوه بر سود تضمینی سود مشارکت در منافع نیز پرداخت می‌شود.
 • از مالیات بر درآمد و مالیات بر ارث معاف است.
 • امکان تعیین ذینفع وجود دارد که اگر سرمایه‌گذار فوت کند، شرکت اصل سرمایه را به آن فرد پرداخت کند.
 • شرایط بیمه نامه انعطاف چذیر است و می‌توان مثلاً نحوه پرداخت، مبلغ پرداخت شده، شخص ذینفع معرفی شده و… را تغییر داد.
 • پس از 6 ماه می‌توان از سود برداشت کرد و اگر برداشت نکنید یه شما سود مرکب تعلق خواهد گرفت.
 • هر 3 ماه یک بار گزارشی در خصوص سود مشارکت د منافع پرداخت می‌گردد.
 • ارزش پول در مقابل تورم حفظ خواهد شد.
 • در صورت تمایل می‌توان زودتر از موعد، بیمه نامه را بازخرید کرد و اندوخته سرمایه‌گذاری را برداشت کرد.
 • در نحوه پرداخت حق بیمه، انتخاب‌های متنوعی از جمله ماهانه، 3 ماهه، 6 ماهه، سالیانه و یکجا وجود دارد.

یکی از مزایای این طرح همان طور که گفته شد، امکان تعیین ذینفع در صورت فوت فرد می‌باشد. بنا به گفته علیرضا هادی، بیمه نامه به شرط حیات فرد است و به گونه‌ای صادر می‌شود که حق بیمه، پس از فوت فرد به وراث برگشت داده شود. منظور از حق بیمه همان اصل سرمایه فرد است.

محاسبه کارمزد در طرح اتحاد بیمه و بورس

کارمزدهاو هزینه‌های فنی از مبلغ سود حاصل شده، کسر می‌شود. مازاد به هزینه کارمزد، هر مبلغی باقی بماند، 85% متعلق به خود فرد سرمایه‌گذار و 15% مابقی نیز به شرکت تعلق می‌گیرد.

بازخرید بیمه نامه

همان گونه که در مزایای طرح اتحاد بورس و بیمه ذکر شد، می‌توان پیش از پایاین بیمه نامه آن را بازخرید کرده و اندوخته خود را برداشت کرد؛ اما شرایط بازخرید این است که 2% از اندوخته، به ازای ماه‌هایی که از قرارداد باقی مانده کسر می‌گردد. البته تا سقف 20% می‌تواید از اندوخته‌ی خود برداشت کنید بی آن که مشمول جریمه شوید. همچنین امکان افزایش سرمایه نیز وجود دارد.

در طرح اتحاد بورس و بیمه شرکت کنیم یا خیر؟ (نظر نویسنده)

این طرح برای همه‌ی افراد حتی کسانی که علم بورسی اندکی دارند، فرصت سرمایه‌گذاری در بورس را فراهم کرده است. همچنین ریسک از بین رفتن و کاهش سرمایه را از بین می‌برد. این طرح با همکاری شرکت سبدگردان آرمان اقتصاد و بیمه باران ایجاد شده است. اگر خیلی ریسک پذیر نیستید و دوست دارید همیشه در سایه احتیاط قدم بردارید، این طرح را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ چرا که یک روش مطمئن برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

اشتراک گذاری :

به روز بمانید

هر هفته محتوای بسیار خوبی را به صندوق ورودی خود دریافت کنید.
فقط محتوای عالی ، ایمیل شما را با اشخاص ثالث به اشتراک نمی گذاریم.