تغییر دوباره دامنه نوسان بورس| افزایش تدریجی دامنه نوسان و تاثیرات آن بر معاملات

افزایش تدریجی دامنه نوسان بورس

 دکتر محمد علی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به جلسه‌ی شورای عالی بورس در 26 اسفند گفت: دامنه نوسان افزایش خواهد یافت؛ اما این روند به صورت تدریجی و در بازه زمانی مختلف انجام خواهد شد. 

سیاست‌ های شورای عالی بورس در تصویب افزایش تدریجی دامنه نوسان

سخنگوی شورای عالی بورس با اشاره به 3 سیاست کلی در راستای تغییر دامنه نوسان افزود:
«بر این اساس، اولا افزایش دامنه نوسان مورد تاکید شورا قرار گرفت ؛ ثانیا این افزایش به شکل تدریجی همراه با اطلاع رسانی کامل و آمادگی بازار انجام می شود و ثالثا مقرر شد که همراه با سیاست افزایش دامنه نوسان ، فرهنگ سازی و ترویج روش‌های سهامداری غیر مستقیم نیز انجام شود.»

سخنگوی شورای عالی بورس در ادامه با اشاره به دیگر دستورات جلسه امروز این شورا تصریح کرد: «دو موضوع دیگر در دستور کار نشست امروز بود؛ یکی بودجه ۱۴۰۰ سازمان بورس که خوشبختانه به تصویب رسید و دستور سوم به اوراق مالی جدید اختصاص داشت که طراحی آن در سازمان بورس و بورس انرژی انجام شده و به تایید شورای فقهی هم رسیده بود.»

تاثیر افزایش تدریجی دامنه نوسان بر معاملات

به نظر برخی کارشناسان بازار سرمایه، رویکرد سرپرستان بازار بورس با وجود تغییر ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، همان رویکرد مداخله است. آن‌ها این سیاست را با تصویب دامنه نامتقارن در ماه‌های گذشته یکسان دانسته و انتقادات شدیدی به آن وارد نمودند. به اعتقاد کارشناسان این مداخلات اخیر سازمان بورس حتی در حد یک مسکن هم مرحم بورس نبودند. البته آن‌چه در هفته‌های اخیر با چشم دیدیم نیز بر این ادعا مهر تایید می‌زند.

بررسی بازار در روزهای گذشته حتی با شاخص کل مثبت باز هم نمایانگر صف‌های فروش در اکثر نمادها و خروج نقدینگی حقیقی‌ها می‌باشد. سخنان منتشر‌شده از رییس سازمان بورس، جزئیات عینی را در برنمی‌گیرد. می‌توان گفت، تصمیمات شورای عالی بورس در خصوص رفع مشکلات بازار جدی و اصولی نیست.

اشتراک گذاری :

به روز بمانید

هر هفته محتوای بسیار خوبی را به صندوق ورودی خود دریافت کنید.
فقط محتوای عالی ، ایمیل شما را با اشخاص ثالث به اشتراک نمی گذاریم.