سیتا

تحلیل سهم شرکت هلدینگ سرمایه گذاری سیمان تامین با نماد سیتا

شرکت  سیمان تامین با نام اولیه شرکت مدیریت سرمایه گذاری صنایع سیمان تامین بصورت سهامی خاص در سال 1378 به ثبت رسید. در سال 1383 شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافته و در سال 92 نزد سازمان بورس بعنوان نهاد مالی شرکت هلدینگ سهامی عام با هدف سرمایه گذاری و راهبری واحدهای سیمانی و صنایع وابسته به آن به ثبت رسید. پس از ادغام شرکت عمران و حمل و نقل تامین در سال 97 در این شرکت، سهام این شرکت در تیر ماه سال 1399 در بازار دوم بورس برای اولین بار به عموم مردم عرضه گردید.

این شرکت در سه صنعت سیمان، عمران و انبوه سازی و حمل و نقل فعال میباشد که سهم صنعت سیمان از پورتفو این شرکت پررنگ تر از دیگر صنایع است. همچنین با حضور شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) بعنوان دارنده اکثریت سهام این شرکت، میتوان گفت سیتا شرکت فرعی از واحد اصلی سازمان تامین اجتماعی است.

تحلیل جایگاه شرکت در صنعت سیمان

طبق آمار سال 2019 تولید سیمان ایران به 60 میلیون تن رسید که ایران را در جایگاه هفتم بزرگترین تولیدکنندگان سیمان قرار داد. همچنین در این سال ایران با 650 میلیون دلار پس از کشورهای ویتنام، ترکیه و تایلند در جایگاه چهارم صادرکنندگان سیمان و کلینکر (محصول نیمه آماده تولید سیمان) در جهان قرار گرفت. در این میان هلدینگ سیمان تامین با ظرفیت تولیدی سالانه بالغ بر 26 میلیون تن سیمان بزرگترین هلدینگ سیمانی کشور و رتبه چهاردهم بزرگترین هلدینگهای سیمانی جهان را در اختیار دارد.

شرکت سیمان تامین در حال حاضردر قالب هلدینگ سرمایه گذاری نزد سازمان بورس به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارتست از سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوقها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص وابسته خود، کنترل شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه پذیر را در اختیار گرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه یابد و شرکت مزبور اعم از ایرانی یا خارجی در زمینه تهیه و تولید انواع مواد و مصالح معدنی، ساختمانی و صنایع وابسته، حوزه عمرانی، ساختمانی، حمل و نقل و بازرسی کالای تجاری فعالیت کند.

مهمترین شرکتهای تشکیل دهنده پورتفو سیتا عبارتند از: هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، سیمان صوفیان، ارومیه، شاهرود و قاین بعنوان پورتفو بورسی و شرکتهای ایران سازه، سابیر، بین الملل بازرسی کالای تجاری و حمل و نقل و خدمات دریایی آبادان بعنوان پورتفو غیر بورسی.

تهدیدات

علاوه بر تحریمها، ریسک نوسان نرخ ارز و رکود در پروژه های عمرانی و صنعت ساختمان، اصلیترین مشکل فعلی صنعت سیمان قیمت گذاری نامناسب این محصول است که منجر به عدم رشد قیمت سیمان متناسب با نرخ تورم و یا کالاهای جایگزین آن در صنعت عمران و ساختمان از جمله فولاد شده است.

چالش دیگر این صنعت عدم ثبات و پایداری در قیمت و تامین انرژی مورد نیاز است. هر ساله در فصل زمستان با قطع گاز، افزایش قیمت و تغییر سوخت مصرفی به سوخت مازوت، علاوه بر تحمیل هزینه های بیشتر به این صنعت، محیط زیست و سلامت جامعه نیز مورد تهدید قرار میگیرد.

یکی دیگر از تهدیدات این صنعت ایجاد ظرفیت گسترده در دهه های اخیر است. قفل شدن سرمایه در صنعت سرمایه بر سیمان باعث عدم تخصیص بهینه منابع کشور گردیده و همینطور باعث فعالیت زیر ظرفیت بسیاری از کارخانجات بدلیل رقابت مخرب قیمتی نیز شده است.

شرکت ایران سازه

از ریسکهای عملیاتی سیمان تامین میتوان به اتفاقات شرکت ایران سازه از زیرمجموعه های سیتا نیز اشاره کرد. لازم به ذکر است که شرکت ایران سازه یکی از مهمترین و اصلیترین زیرمجموعه های غیر بورسی سیمان تامین است که در صنعت ساختمان فعالیت میکند.

مطابق گزارش حسابرس و یادداشتهای همراه آخریین صورتهای مالی حسابرسی شده سالانه این شرکت، ایرانسازه با اختلاف بااهمیت در قیمت کارشناسی معاملات سابق خود و آخرین قیمت کارشناسی واحدهای فروخته شده مواجه گردیده که در این راستا تمهیداتی را در جهت استیفای حقوق خود در دست دارد. تغییرات مدیریتی گسترده و پیاپی و عدم وصول اسناد دریافتنی مربوطه منجر به عدم تحقق برنامه ها و انحراف از بودجه شده که به نوبه خود نارضایتی برخی مشتریان و تاخیر قابل توجه در ایفای تعهدات شرکت را نیز بهمراه داشته است.

فرصتها

همانطور که در بخش قبل ذکر شد، علاوه بر سرمایه زیاد مورد نیاز برای ایجاد واحد تولید سیمان، وابستگی زیاد این صنعت به حمل و نقل نیز باعث شده تا عملا شعاع فعالیت واحد های تولیدی برای ارسال و بخصوص صادرات محدود باشد. به همین دلیل هلدینگهای سیمانی بدلیل وسعت شبکه تولید و توزیع و همچنین قدرت مالی بیشتر، مزیت رقابتی قابل توجهی نسبت به دیگر تولید کنندگان دارند. هلدینگهای سیمانی معمولا توان این را دارند تا بجای صادرات به بازار هدف، با سرمایه گذاری و ایجاد واحد تولیدی در بازار هدف، علاوه بر گسترش بازار، دست رقبا را نیز از بازار هدف کوتاه کنند. تاسیس سیمان ارض العماره در استان میسان عراق توسط زیرمجموعه سیمان فارس و خوزستان از هلدینگ سیمان تامین مصداق این استراتژی است.

افزون  بر بهرمندی از ویژگیهای هلدینگهای سیمانی، شرکت سیمان تامین با تکمیل زنجیره تامین از تولید سیمان تا حمل و نقل و عمران و ساختمان باعث ایجاد اقتصاد مقیاس بسیار سودآور و قدرت مانور و سرعت بالا برای پاسخ دهی به نیازهای مختلف بازار در پهنه جغرافیایی گسترده شده است. مزیت دیگر این شرکت تلاش برای حذف زیرمجموعه های زیانده از جمله سولیران، سنگ تزیینی کلاردشت، قند ماکو و… در جهت چابکسازی شرکت است.

در پایان عقب ماندگی کالای سیمان از تورم عمومی و حتی اجرا نشدن کامل بخشنامه های قبلی افزایش نرخ سیمان تا تاریخ این تحلیل باعث شده تا هر لحظه احتمال افزایش نرخ برای این کالای استراتژیک وجود داشته باشد و این خود جذابیت سرمایه گذاری در این صنعت را افزایش میدهد.

تحلیل ها

بررسی NAV و ارزش گذاری شرکت 

99 درصد پورتفو بورسی شرکت سیمان تامین شامل شرکتهای سیمان فارس و خوزستان، سیمان صوفیان، سیمان شاهرود، ارومیه، ساوه، قاین، خوزستان و شرکت در شرف انحلال سولیران است. مهمترین شرکت غیر بورسی سیمان تامین نیز شرکت ساختمانی ایران سازه، سابیر و بین الملل بازرسی کالای تجاری است. در مجموع میتوان گفت در حدود 70 درصد پورتفو سیتا بورسی و 30 درصد آن غیر بورسی است. به دلیل ماهیت دوگانه هلدینگی و شرکت تولیدی تخصصی سیمان، در مورد ارزش گذاری این سهم از دو روش  محاسبه خالص ارزش دارایی ها و همینطور بررسی سودآوری تلفیقی سهم استفاده شده است.

در جدول زیر خلاصه اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه  NAV سیتا قابل مشاهده است (ارقام به میلیون ریال).

ارزش افزوده پورتفو بورسی مورخ 19  دی 99  ۸۹۰۵۳۰۸۳
ارزش افزوده پورتفو غیر بورسی مورخ 19 دی 99 48547161
خالص ارزش دفتری داراییها 6 ماهه منتهی به 30 آبان 99  14952565
NAV  ۱۵۲۵۵۲۸۰۸
سرمایه ترازنامه 6 ماهه منتهی به 30 ابان 99  11000000
NAV هر سهم در تاریخ 19 دی 99 13868
قیمت پایانی سهم در تاریخ 20 دی 99  15080

 

با توجه به مقادیر بالا نسبت قیمت به NAV شرکت 109 درصد محاسبه میشود.

مطابق اطلاعات منتشره توسط سیتا در مورد عملکرد تلفیقی 6 ماهه، شرکت سیمان تامین موفق به دستیابی به حدود 1600 میلیارد تومان سود خالص در این دوره شده است. اطلاعات منتشره در زیر قابل مشاهده است.

عملکرد شش ماهه سیتا

مطابق اطلاعات فوق شرکت به سود TTM 2401 ریال تا انتهای دوره 6 ماهه دست یافته که با احتساب P/E تحلیلی 10 به قیمت 24009 ریال در هر سهم و با احتساب P/E TTM میانگین صنعت سیمان در تاریخ تحلیل به قیمت 48042 در هر سهم میرسیم.

همانطور که ملاحظه میشود اختلاف قیمت خالص ارزش داراییها به ازای هر سهم اختلاف فاحشی با قیمت مبتنی بر صورتهای مالی تلفیقی 6 ماهه ارایه شده توسط شرکت دارد.

 تحلیل تکنیکال سیتا

مطابق نمودار بالا روند چهار ماه اخیر سهم نزولی البته با شیب کاهشی است. در حال حاضر سهم درگیر با حمایت روانی قیمت عرضه اولیه خود در محدوده 15194 است. این محدوده همچنین با میدلاین کانال نزولی کوتاه مدت سهم همپوشانی داشته که در این ناحیه با واگرایی مثبت و سیگنال اندیکاتور نیز مواجه شده است. احتمال پایان روند نزولی و بازگشت سهم در روزهای آینده وجود دارد.

جمع بندی

در حال حاضر سهام شرکتهای سیمانی با توجه به احتمال اصلاح قیمتگذاری محصول بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. درصورت خرید به منظور سرمایه گذاری این سهم میتواند در بلند مدت مناسب باشد. بخصوص که طبق اطلاعات منتشره توسط خود شرکت در 6 ماهه سود بسیار جذابی نیز شناسایی شده است. البته با توجه به نسبت p/NAV نسبتا بالای این سهم و همینطور احتمال تداوم رکود ساختمانی در سالهای پیش رو میتوان گزینه های با p/NAV جذابتر از جمله زیر مجموعه سیمان فارس و خوزستان سیتا را هم مد نظر قرار داد.

با توجه به نمودار تکنیکال سهم احتمال بازده مثبت سهم در کوتاه مدت وجود دارد. در صورت تمایل به نوسانگیری، لازم است تا سهم در مرحله اول سقف قبلی خود در 19600 را برای ورود بشکند. البته لازم به توجه است که بدلیل عرضه اولیه این سهم در تیرماه، داده های مورد نیاز برای نتیجه گیری میان و بلند مدت تکنیکال وجود ندارد.

2

5 ماه ago

اشتراک گذاری :

به روز بمانید

هر هفته محتوای بسیار خوبی را به صندوق ورودی خود دریافت کنید.
فقط محتوای عالی ، ایمیل شما را با اشخاص ثالث به اشتراک نمی گذاریم.