شرکت بپویند

بپیوند

تحلیل سهم شرکت پیوند گستر پارس با نماد بپیوند

در راستای اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی، طی مزایده ای در سال 89 کنسرسیومی متشکل از شرکتهای برق و انرژی صبا، نفت بهران، سیمان تهران و تعدادی دیگر از واحدهای فرعی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اقدام به خرید نیروگاه 714 مگاواتی سیکل ترکیبی قم نمودند. مطابق الزامات قانونی، این کنسرسیوم شرکت پیوند گستر پارس را بعنوان واحد نهایی زیر مجموعه بنیاد مستضعفان که وظیفه آن بهره برداری و نگهداری از این نیروگاه بود تاسیس نموده و سپس 15 درصد از سهام آن را در شهریور ماه 1399 با نماد بپیوند برای اولین بار عرضه عمومی نمود.

تحلیل صنعت

خصوصی سازی صنعت برق در کشور عمر نسبتا کوتاهی دارد. تشویق به سرمایه گذاری در صنعت برق با ایجاد مشوقهای مالیاتی و غیره منجر به تاسیس و یا خصوصی سازی نیروگاههای متعدد عمدتا حرارتی و کوچک مقیاس گردید. در این میان نیروگاههای از نوع سیکل ترکیبی دارای بیشترین راندمان نسبت به دیگر انواع نیروگاههای حرارتی هستند. در حال حاضر و مطابق آخرین آمار سال 98 سهم تولیدکنندگان برق بخش خصوصی کمتر از 2 درصد تولید برق کشور بوده و در این میان سهم شرکت پیوند گستر پارس از بازار شبکه برق حدود 79 صدم درصد است.

تهدیدها

مهمترین ریسکهایی که عمده شرکتهای فعال در صنعت تولید برق را تهدید میکند به ترتیتب عبارتند از: ریسک عدم پرداخت مطالبات معوق توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران، عدم افزایش نرخ برق، نوسانات نرخ ارز، نرخ تورم و نرخگذاری و اختلال در تامین سوخت گاز مورد نیاز نیروگاه توسط شرکت ملی گاز.

حساسیتهای سیاسی و اجتماعی موثر بر نرخگذاری برق باعث ایجاد شکاف روزافزون میان قیمت تمام شده برق تحویلی به شبکه و متوسط نرخ فروش برق میشود. در این میان عدم ثبات قانون گذاری در مورد مشوقهای مالیاتی و یارانه های سوخت مصرفی نیز باعث کاهش اقبال به سرمایه گذاری در نیروگاهها شده است.

با توجه به اینکه شرکتهای تولید برق در مقایسه با دیگر صنایع جزو شرکتهای سرمایه بر محسوب میشوند و اینکه تعمیر و نگهداری از نیروگاه نیاز به واردات قطعات از خارج از کشور دارد، حساسیت این صنعت به نرخ ارز و همچنین تورم بسیار بالا میباشد. نوسانات شدید ارزی و نرخ تورم میتوانند توجیه اقتصادی تولید برق را بشدت کاهش دهد. به همین ترتیب تعویق هرچه بیشتر پرداخت مطالبات انباشته از طرف دولت نیز میتواند باعث استهلاک شدید مطالبات و کاهش توان شرکت در تولید برق پایدار در شبکه گردد. نکته دیگری که اخیرا بر نگرانی فعالان این حوزه افزوده است، طرح دولت موسوم به برق امید، مبنی بر تامین برق رایگان برای خانوارهای کم مصرف است. سرمایه گذاران نگران این هستند که بار تعهدات مالی ناشی از اجرای این طرح باعث افزایش حجم مطالبات معوق تولیدکنندگان از دولت گردد.

فرصتها

میتوان گفت مهمترین مزیتی که باعث جذابیت سرمایه گذاری در این صنعت میشود دسترسی خدادادی به سوخت گاز ارزان و یارانه ای است. این فراوانی و قیمت مناسب باعث میشود که تولید برق با تجهیزات ارزان و با تکنولوژی و راندمان پایین توجیه اقتصادی داشته باشد. از طرف دیگر این صنعت مورد تاکید ویژه حاکمیت بوده و با رشد روزافزون تقاضای انرژی الکتریکی در داخل کشور و احتمال آزاد سازی صادرات برق توسط بخش خصوصی، ظرفیتهای سرمایه گذاری در آن با چشم انداز بلند مدت بسیار مطلوب ارزیابی میشود.

از دیدگاه زیست محیطی نیز بدلیل دسترسی به منابع طبیعی ارزان، راندمان مصرف انرژی در صنعت برق ایران پایینتر از کشورهای دیگر بوده و باعث آلایندگی نسبتا بالاتری میشود. با این وجود نیروگاه سیکل ترکیبی پیوند گستر پارس علاوه بر راندمان بالاتر باعث آلایندگی کمتری نسبت به انواع دیگر نیروگاههای حرارتی کشور میشود.

تحلیل ها

 

بررسی صورتهای مالی

با توجه به اینکه شرکت پیوند گستر پارس به تازگی عرضه اولیه شده است، نمیتوان روند معتبری را در آمار فروش و سودآوری بلند مدت شرکت ارزیابی کرد. با این وجود بررسی آخرین صورتهای مالی شرکت نشان میدهد که شرکت دارای سود انباشته قابل ملاحظه بوده و سود خالص 6 ماهه بپیوند در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته جهش 30 درصدی و سود فصل تابستان شرکت نیز در مقایسه با تابستان سال گذشته رشد 24 درصدی را نشان میدهد. این رشد سودآوری با توجه به نرخ تورم و ماهیت صنعت رشد قابل قبولی ارزیابی میشود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که مدیریت تقاضا با شرکت دولتی مدیریت شبکه برق بوده و به همین دلیل ارزیابی نوسانات فروش در این صنعت با توجه به تغییرات فصلی مصرف آنچنان موضوعیتی ندارد. با این وجود بررسی میزان فروش شرکت رشد 17 و نیم درصدی میزان فروش تجمعی 8 ماهه نسبت به ماه قبل و کاهش 7 درصدی میزان فروش ماه آبان نسبت به ماه گذشته را نشان میدهد.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بپیوند

همانطور که در نمودار بالا مشهود است قیمت موفق به شکست سقف قبلی خود گردیده ولی بدلیل قرارگیری در ناحیه مقاومتی 34800 تا 39000 ریال هنوز موفق به تثبیت شکست نشده است. احتمال پولبک به همپوشانی سقف مقاومت استاتیک شکسته شده و سقف کانال صعودی شکسته شده 31400 ریال در کوتاه مدت وجود دارد. در صورت شکست پرقدرت ناحیه 39000 ریال میتوان انتظار رشد قیمت تا محدوده 51000 ریال را داشت. البته باید به این نکته توجه داشت که بدلیل اینکه این شرکت به تازگی عرضه اولیه شده است، داده های قیمتی و زمانی برای نتیجه گیری گسترده تر و شناسایی روندهای میان و بلند مدت کافی نیست.

جمع بندی

عملکرد شرکتهای حقوقی تابعه بنیاد مستضعفان در حمایت از سهام تحت مالکیت در مجموع مطلوب ارزیابی میشود. حمایت چشمگیر از سهام معدنی کدما در ریزش شدید بازار سرمایه در تابستان سال 99 موید این مطلب است. از طرف دیگر قدرت بالای چانه زنی بنیاد در مقابل دولت، توان پوشش ریسکهای وارده به این صنعت را در این شرکت تا حد مناسبی فراهم میکند.

انتظار نسبتهای سودآوری بالا در این صنعت بدلیل سرمایه بر بودن و اهرم مالی بالای صنایع یوتیلیتی بطور کلی و بخصوص تولید برق آنچنان غیر منطقی نیست. با این وجود حاشیه سود خالص 37 درصدی شرکت پیوند گستر پارس با توجه به نسبت اهرمی پایینتر  این شرکت نسبت به میانگین صنعت بسیار قابل توجه بوده و میتواند بعنوان یک گزینه جذاب سرمایه گذاری با دیدگاه بلند مدت مد نظر قرار گیرد.

از دیدگاه کوتاه مدتی اما با توجه به تحلیل نمودار قیمتی و همچنین نسبت p/e ttm 116 واحدی شرکت نسبت به p/e ttm 97.5 واحدی میانگین صنعت، میتوان گفت قیمت بازار سهم نسبتا بالاتر از ارزش ذاتی بوده و با توجه به قرارگیری قیمت در ناحیه مقاومتی، احتمال اصلاح قیمت مقطعی و ایجاد فرصت ورود در قیمتهای جذابتر و با ریسک کمتر وجود دارد.

مسعود تابان

0

6 ماه ago

اشتراک گذاری :

به روز بمانید

هر هفته محتوای بسیار خوبی را به صندوق ورودی خود دریافت کنید.
فقط محتوای عالی ، ایمیل شما را با اشخاص ثالث به اشتراک نمی گذاریم.