برکت

تحلیل سهم شرکت دارویی برکت با نماد برکت

شرکت برکت با هدف فعالیت در صنایع دارویی کشور در خرداد ماه 1389 بصورت سهامی خاص و با نام شرکت نوین دارویی تدبیر تشکیل گردید. درادامه و در راستای ورود به بورس در آذر ماه سال 1395 نام شرکت به گروه دارویی برکت و نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت و در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسید. در حال حاضر سهامدار 57 درصدی برکت شرکت کاراندیش دوران معاصر بوده و سهامداران اصلی آن در رتبه های بعدی گروه توسعه اقتصادی تدبیر، سرمایه گذاری پویا و شرکت پالایش پارسیان سپهر هستند. همگی این سهامداران زیرمجموعه واحد نهایی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هستند.

تحلیل جایگاه شرکت در صنعت دارویی

گروه دارویی برکت در حال حاضردر قالب هلدینگ سرمایه گذاری و یکی از بزرگترین و مهمترین شرکتهای دارویی کشور است. موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 3 اساسنامه عبارتست از سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوقها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص وابسته خود، کنترل شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه پذیر را در اختیار گرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه یابد و شرکت مزبور اعم از ایرانی یا خارجی در زمینه فرآورده های دارویی فعالیت کند.

آخرین شرکتهای تشکیل دهنده پورتفو آن عبارتند از: گروه سرمایه گذاری هلدینگ البرز که خود شامل زیر مجموعه های بسیار بزرگی همچون گروه دارویی سبحان، سرمایه گذاری اعتلا البرز، البرز دارو، پخش البرز، تولید دارو و… است بعنوان پورتفو بورسی و شرکتهای شفافارمد، هربی فارمد، بیوسان فارمد، سل تک فارمد و شرکت شهرک صنعتی دارویی برکت واقع در نزدیکی کردان استان البرز، بعنوان پورتفو غیر بورسی.

تهدیدات

عمده ترین مشکلات فعلی صنعت دارو بطور کلی نحوه قیمتگذاری دارو بعنوان کالای بسیار کم کشش، مقیاس پائین تولیدی شرکتهای دارویی، وارداتی بودن بیش از نیمی از مواد اولیه مورد نیاز بخش دارویی کشور، به روز نبودن تجهیزات و ماشین آلات شرکتهای دارویی، ناتوانی سازمانهای بیمه گر در پرداخت مطالبات، عدم رعایت اصول بهینه تولید منطبق با استانداردهای جهانی در بسیاری از شرکتها، تعاملات بین المللی اندک و دشواری در تأمین و انتقال ارز هستند که تنها بخشی از مهمترین چالشهای اختصاصی صنعت دارو در کشور است.

مهمترین تهدید فعلی گروه دارویی برکت اما اعمال تحریمهای ایالات متحده امریکا بر ستاد اجرایی فرمان امام هست که با توجه به ماهیت بین المللی و نیاز بسیار زیاد فعالیت در این صنعت به واردات و انتقال تکنولوژی، میزان آن بسیار قابل توجهی ارزیابی میشود.

ریسک مهم دیگری که این شرکت را تهدید میکند مربوط به نوسان نرخ ارز و حذف نرخ ارز 4200 تومانی است. افزایش نرخ ارز علاوه بر افزایش قابل توجه قیمت تمام شده محصولات، میتواند به کاهش تولید شرکت های دارویی به جهت کمبود منابع ریالی نیز منجر شده و حاشیه سود شرکت های مذکور را تحت تأثیر قرار دهد. البته افزایش نرخ ارز از جنبه دیگری برای این صنعت فرصت محسوب میشود که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

فرصتها

مهمترین موضوعی که بطور کلی باعث جذابیت سرمایه گذاری در صنایع دارویی میشود ناشی از کشش بسیار پایین محصولات این صنعت است. به بیان دیگر، بدلیل شدت نیاز مصرف کننده به محصولات این صنعت و عدم امکان جایگزینی این محصولات به طور معمول، عمدتا حساسیت تقاضا نسبت به تغییرات قیمت محصول بسیار پایین بوده و با نوسانات زیاد قیمتی به طرف بالا نیز تقاضا معمولا تغییر زیادی نمیکند. بدلیل همین خاصیت ذاتی دارو است که قیمت گذاری دولت و تعزیرات در این صنعت بسیار شدید اعمال میشود. مخصوصا در زمینه دارو های نسخه ای که کشش قیمتی تقاضا در آن بسیار پایینتر هم هست.

از دیگر فرصتهایی که در این صنعت وجود دارد افزایش نرخ ارز و حذف نرخ ارز 4200 تومانی است. همانطور که در بخش قبل ذکر شد، افزایش نرخ ارز در مجموع اثر منفی بر صنعت میگذارد، اما این موضوع در مورد شرکتهایی که عمده داروهای تولیدی آنها مشمول قیمت گذاری محدودتری هستند یا بصورت غیر نسخه ای به فروش میرسند، میتواند با افزایش حاشیه سود بعنوان یک فرصت تلقی شود.

در مورد گروه دارویی برکت یکی از عمده جذابیتهای سرمایه گذاری، علاوه بر طرحهای توسعه ای متعدد محصولات و برنامه های عمرانی، مربوط به افزایش ارزش زمینهای باقیمانده شرکت صنعتی دارویی برکت در پی جهش اخیر در بازار مستغلات است.

یکی دیگر از بزرگترین فرصتهای بوجود آمده برای این صنعت در سال اخیر همه گیری ویروس کرونا است. اثر این ویروس بر خلاف عمده صنایع، بر صنعت دارویی بسیار مثبت ارزیابی میشود. توسعه و ساخت محصولات ضد عفونی کننده، ماسک، تجهیزات بیمارستانی از قبیل ونتیلاتور و… میزان فروش و سودآوری این شرکتها را بطور قابل ملاحظه ای افزایش داده است. در مورد گروه دارویی برکت اما علاوه بر این مسائل، خبر ساخت واکسن کرونا، این شرکت را به کانون توجهات سرمایه گذاران بدل کرد. البته لازم به ذکر است که در گزارشات عملکردی هیئت مدیره منتهی به 29 اسفند 98 و گزارش تفسیری هیئت مدیره منتهی به 31 شهریور 99 درباره تولید واکسن کرونا در زیرمجموعه شفافارمد سخنی به میان نیامده است.

تحلیل ها

خبر واکسن کرونا

گزارشات خبری حاکی از آنست که در روزهای اخیر مرحله اول آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا با تزریق به سه داوطلب آغاز شد. اکبر برندگی مدیرعامل هلدینگ بورسی “برکت” توضیح داد: واکسن کرونای تولید شده در شرکت شفا فارمد از زیر مجموعه های گروه دارویی برکت، مراحل آزمایش حیوانی را با موفقیت پشت سر گذاشته و وارد مرحله اول آزمایش انسانی شده است. تمام نتایج هم علاوه بر مراجع داخلی به سازمان بهداشت جهانی ارسال خواهد شد تا در صورت تایید نهایی از تابستان سال آینده به تولید انبوه برسد .

این در حالی است که کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو هم از اجرای مرحله سوم مطالعات بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا بر روی ۵۰ هزار نفر داوطلب در بهمن و اسفند خبر داد و با بیان اینکه تامین واکسن کرونا از ۴ مسیر خرید مستقیم، خرید از سبد کواکس، تولید مشترک و تولید داخل دنبال می‌شود، گفت: شرط ایران برای هر‌گونه تولید مشترک واکسن کرونا، همکاری مشترک و انتقال فناوری بوده که تاکنون در ادامه همکاری مشترک قبلی، کشور کوبا اقدامات لازم را در این زمینه انجام داده و پروژه تولید مشترک واکسن کرونا با یکی از موسسات پرسابقه واکسن‌سازی در کوبا هم دنبال می‌شود. جهانپور ادامه داد: واکسن کرونای تولید ایران و کوبا در فاز ۲ انسانی در کوبا تحت نظارت و با همکاری انستیتو‌ پاستور ایران انجام می‌شود.

حسن جلیلی عضو هیات‌مدیره شرکت دانش‌بنیان برکت نیز از ورود یک پلتفرم دیگر واکسن زیر نظر ستاد اجرایی فرمان امام‌ در فاز بالینی خبر داد و گفت: حال سه داوطلب خوب است و مشکل خاصی ندارند و زیر‌ساخت‌ها و سایت موردنظر برای تولید واکسن به همت جوانان داخلی فراهم شده است. وی با بیان اینکه دستگاه‌های سایت واکسن خریداری شده، افزود: فاز نخست این سایت مورد بهره‌برداری قرار گرفته و فاز دوم آن که شامل تجهیزات مکانیکی و دستگاه‌های تولید واکسن است نیز تا اواخر دی ماه (۲۶دی) نصب خواهد شد. با راه‌اندازی این فاز، ظرفیت تولید به یک تا ۲ میلیون دُز در ماه خواهد رسید. جلیلی ادامه داد: کار تکمیل فاز ۳ این پروژه نیز شامل ساختمان، اتاق تمیز و آزمایشگاه از دو هفته پیش آغاز شده و تا اوایل اردیبهشت سال آینده تکمیل می‌شود. در چنین شرایطی، ظرفیت تولید به بیش از ۱۰میلیون دُز در ماه خواهد رسید./ بورس پرس

بررسی NAV شرکت

در محاسبه ارزش خالص داراییهای شرکت برکت و زیرمجموعه های این شرکت از سه روش محاسبه NAV، روش P/E میانگین صنعت و محاسبه بهای تمام شده استفاده گردیده است.

در مورد شرکت شهرک صنعتی دارویی برکت، با توجه به آخرین گزارشات مالی شرکت، زمینهای واگذار شده از طرف ستاد اجرایی فرمان امام برای توسعه شهرک و همچنین پاسخهای مدیریت شرکت در کنفرانس اطلاع رسانی مورخ 6 دی 99، از دو روش محاسبه خالص ارزش داراییها و روش P/E متوسط صنعت عمران و ساختمان استفاده گردید که در ادامه خوشبینانه ترین ارزیابی مورد استفاده قرار گرفت.

در جدول زیر خلاصه اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه  NAV برکت قابل مشاهده است (ارقام به میلیون ریال).

ارزش افزوده پورتفو بورسی مورخ 15 دی 99  42903647
ارزش افزوده پورتفو غیر بورسی مورخ 6 دی 99 19066160
خالص ارزش دفتری داراییها 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 99  7075238
NAV  69045045
سرمایه ترازنامه 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 99  5800000
NAV هر سهم در تاریخ 15 دی 99 11904
قیمت پایانی سهم در تاریخ 15 دی 99  26560

 

با توجه به مقادیر بالا نسبت قیمت به NAV شرکت 223 درصد محاسبه میشود.

 تحلیل تکنیکال

همانطور که در نمودار بالا مشاهده میشود، قیمت پس از موفقیت در شکست کف کانال دو ساله خود در دو مرحله به کف کانال شکسته شده پولبک نموده که در مرحله آخر با شکل گیری واگرایی منفی و همچنین شکست خط روند کوتاه مدت اندیکاتور RSI با عرضه سنگین مواجه شده و نتوانسته به کانال صعودی خود بازگردد. انتظار داریم قیمت معادل عرض کانال ترسیم شده دچار اصلاح شود. اهداف کوتاه مدت قیمت در نزول در مرحله اول محدوده 19900 ریال و در مرحله بعد محدوده 13700 ریال میباشد. شرط بی اعتبار شدن تحلیل، شکست سقف قبلی و ورود به کانال بزرگ صعودی میباشد.

جمع بندی

با توجه به عدم شفافیت کافی در صورتهای مالی شرکتهای فرعی، بخصوص در مورد توسعه محصول واکسن کرونا «کوو ایران برکت» در زیرمجموعه شفا فارمد، نسبت بسیار بالای 223 درصدی قیمت به NAV و همچنین وضعیت تکنیکال نامطلوب سهم در تاریخ تحلیل، سرمایه گذاری در این شرکت بسیار پرریسک ارزیابی میشود.

نوسانگیری کوتاه مدت و ورود به سهم در اهداف قیمتی تعیین شده وابسته به تحلیل مجدد و بررسی اندیکاتورهای تکنیکال میباشد.

1

6 ماه ago

اشتراک گذاری :

به روز بمانید

هر هفته محتوای بسیار خوبی را به صندوق ورودی خود دریافت کنید.
فقط محتوای عالی ، ایمیل شما را با اشخاص ثالث به اشتراک نمی گذاریم.